Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland naar stembus op ongekend spannende verkiezingsdag

Nederland naar stembus op ongekend spannende verkiezingsdag

DEN HAAG (ANP) - Woensdag gaan de stembureaus open voor een van de spannendste Tweede Kamerverkiezingen in jaren. Voor het eerst in ruim twee decennia staat geen zittende premier op het stembiljet. Drie, misschien zelfs wel vier partijen kunnen na woensdag de grootste worden: VVD, GroenLinks-PvdA, PVV en NSC. De overige partijen krimpen flink of blijven klein volgens de jongste peilingen.

De afgelopen dagen kwam de campagne tot een kookpunt, met felle debatten en onderlinge verwijten tussen partijleiders. De PVV steeg flink in de peilingen, en de nieuwe partij NSC zakte weer wat weg. GroenLinks-PvdA lijkt te profiteren van de goede score van rechtse partijen: volgens opiniepeilers kiezen relatief veel strategische stemmers voor de linkse combinatie, om één linkse partij zo groot mogelijk te maken. Daarmee hopen deze strategische kiezers een "knetterrechts" kabinet te voorkomen.

De peilingen kunnen er overigens flink naast zitten en de laatste debatten kunnen nog effect hebben, is bij vorige verkiezingen gebleken. Duidelijk is wel dat het politieke landschap er na woensdag flink anders uit zal zien, alleen al door de komst van NSC.

Waar de campagne relatief rustig begon en partijen de nadruk legden op het inhoudelijke debat, werden de tv-debatten naarmate de verkiezingen naderden steeds feller. Lijsttrekkers haalden hard uit en vielen elkaar ook vaker persoonlijk aan. Zo ook in het slotdebat van de NOS van dinsdag. Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) en Pieter Omtzigt (NSC) haalden uit naar VVD-leider Dilan Yeşilgöz vanwege de rol van de VVD in recente schandalen, rond de toeslagen en Groningen. Yeşilgöz vroeg juist Timmermans verantwoordelijkheid te nemen voor zíjn periode als minister in het kabinet-Rutte II.

In datzelfde debat stelde PVV-leider Geert Wilders premier te willen worden van "alle Nederlanders", iets wat met argwaan werd ontvangen door andere partijen. Zij wijzen naar het verbod op moskeeën en de koran waarvoor zijn partij in haar verkiezingsprogramma pleit.

Waar de populariteit van Omtzigts nieuwe partij NSC in eerste instantie de campagne bepaalde, speelde Wilders de afgelopen dagen een steeds grotere rol door zijn snelle opmars in de peilingen. Dit terwijl veel partijen niet met hem willen samenwerken, waaronder NSC. De VVD sluit samenwerking met de PVV niet meer volledig uit, maar Yeşilgöz wil niet in een eventueel kabinet-Wilders I stappen.

In de campagne sorteerden veel partijleiders in de media al voor op de formatie. Zo wil Timmermans heel graag meeregeren, maar liever niet als de VVD de grootste wordt. NSC wedde aanvankelijk op twee paarden, maar ziet zowel met de VVD als met GroenLinks-PvdA ook grote verschillen.

Hoe de nieuwe Tweede Kamer er ook uit zal komen te zien, de formatie zal een lastige puzzel worden. Het is dan ook nog maar de vraag wanneer er daadwerkelijk een nieuwe ministersploeg op het bordes zal staan én natuurlijk welke premier er naast de koning op dat bordes zal verschijnen. Mocht dat Yeşilgöz worden, dan is ze de eerste vrouwelijke premier van Nederland.

Meer uit Binnenland

Premier Aruba niet naar Nederland om 'spanning in eigen regio'

ORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.

54 minuten geleden
Gijzeling in gevangenis Vught voorbij, medewerkers in veiligheid

VUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.

55 minuten geleden
Gegijzelden PI Vught zijn twee medewerkers

DEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.

1 uur geleden
Gijzeling gaande op psychiatrische afdeling gevangenis Vught

VUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.

2 uur geleden
JenV: incident Vught niet in zwaar beveiligde EBI

DEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.

2 uur geleden
Incident binnen muren gevangenis Vught, veel politie ingezet

VUGHT (ANP) - Binnen de gevangenis in Vught is vrijdagmiddag een incident gaande. Daarom zijn veel agenten ingezet rond het gebouw. Het is nog niet duidelijk wat er precies aan de hand is. Het is ook niet bekend of het incident is gebeurd in de zwaar beveiligde EBI of bij de reguliere gevangenis.

2 uur geleden
Rechtszaak tegen hulpverleners Lesbos gaat in januari verder

ATHENE (ANP/REUTERS) - De Griekse rechtszaak tegen onder anderen de Nederlander Pieter Wittenberg gaat in januari verder. Dit laat de organisatie Human Power weten, die informatie deelt over de rechtsgang van Wittenberg en andere hulpverleners die worden verdacht van spionage, mensensmokkel en lidmaatschap van een criminele organisatie.

3 uur geleden