'Nederland moet ook wettelijk rouwverlof krijgen, net als België'
UTRECHT (ANP) - Nederland moet vaart maken met een wettelijk rouwverlof. Hiervoor pleit vakbond CNV woensdag, op de Internationale Dag van de Weduwen. Volgens de bond maakt het Nederlandse kabinet hier momenteel geen enkele aanstalten toe, maar in België bestaat er al wel zo’n regeling. Daar wordt het wettelijk rouwverlof binnenkort zelfs uitgebreid van drie naar tien dagen.
In Nederland maakt CNV zich hard voor een wettelijk flexibel opneembaar rouwverlof van twee weken. "Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken doet echter geen enkele toezegging. Het ministerie gaat eerst onderzoek doen naar rouw op de werkvloer. Maar dat het verlies van een dierbare een grote impact heeft, is al bekend", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin die al langer meer aandacht vraagt voor het gemis van een wettelijk rouwverlof.
CNV deed eerder zelf onderzoek en daaruit kwam volgens de vakbondsman naar voren dat een op de tien werkenden die iemand verliezen met een burn-out te maken krijgt. En een kwart zou langere tijd niet kunnen functioneren. Sommige mensen zouden zich ook kort ziek melden en een enkeling zou zelfs een langere tijd uit de roulatie zijn.
Rouwverlof is in Nederland nu niet in de wet geregeld. Wel zijn vaak afspraken vastgelegd in de cao of de arbeidsovereenkomst. Daardoor bestaan er grote verschillen tussen hoe werkgevers hiermee omgaan. Het kan bij sommige bedrijven ook een taboe zijn om extra verlof te vragen als dat nodig is. Volgens CNV vinden veel mensen de huidige regelingen voor rouwverlof onvoldoende. "Zo'n wettelijk rouwverlof kan enorm helpen en maakt het ook beter bespreekbaar op de werkvloer", benadrukt Fortuin.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse uitstoot van CO2 is in 2025 met 2,3 procent gestegen tot 72 megaton. Dat meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) in zijn jaarverslag. Volgens de NEa kwam die stijging vooral doordat de energiesector meer uitstootte omdat meer elektriciteit werd geproduceerd voor export naar het buitenland.
10 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - Rusland manipuleert systematisch economische gegevens om de westerse bondgenoten van Oekraïne te misleiden. Zo willen de Russen hen laten geloven dat hun economie de druk van oorlogsuitgaven en westerse sancties kan doorstaan. Dat heeft Thomas Nilsson, het hoofd van de Zweedse Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, gezegd in een interview met de Financial Times.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben fors meer klachten ingediend over verzekeraars, banken en andere financiële dienstverleners bij klachteninstituut Kifid. Het instituut ontving vorig jaar in totaal 7832 klachten, ruim 1800 meer dan in 2024.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag lager geopend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie en gas werden daardoor weer duurder na de forse prijsdalingen op vrijdag.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten en bedrijven moeten geld dat ze betalen aan de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen vanaf 1 mei overmaken naar een ander rekeningnummer. Ook mensen die belasting of te veel ontvangen toeslagen terugkrijgen van deze diensten, krijgen dat vanaf volgende maand via een rekeningnummer van Rabobank. Hiervoor waarschuwen de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgevers gaan waarschijnlijk niet allemaal hun reiskostenvergoedingen voor personeel verhogen als het kabinet de onbelaste kilometervergoeding opschroeft van 23 naar 25 cent. En als ze dat wel doen kan dat bij bedrijven ook ten koste gaan van de loonruimte, waarschuwt werkgeversvereniging AWVN maandag na onderzoek onder bijna vierhonderd over het algemeen grotere bedrijven.
2 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat crisisoverleg houden over de zekerheid van brandstofleveringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft Merz gezegd bij de opening van de grote industriële handelsbeurs Hannover Messe. Volgens Merz zal die bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad in Berlijn zeer snel plaatsvinden.
2 uur geleden