'Nederland moet beademingsapparaten kopen die VS niet afnemen'
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zou de beademingsapparaten moeten opkopen die Philips versneld heeft gemaakt voor de Amerikanen, maar die ze opeens deels niet meer willen afnemen. Daarvoor pleit GroenLinks-fractieleider Jesse Klaver. Bij NPO Radio 1 zei hij dat dit kansen biedt voor Nederland.
"Koop die apparaten nu van Philips op. Dat is ook nog een Nederlands bedrijf dus je investeert ook in onze economie. Ik vind dat je overcapaciteit moet creëren in ons land, dan kan je ze altijd nog doorverkopen aan andere Europese landen of weggeven aan ontwikkelingslanden die het nodig hebben. Maar nu handelen, is dan ook mijn advies aan het kabinet", zei Klaver.
De Amerikanen bestelden in april 43.000 beademingsapparaten bij Philips in verband met het oplaaiende coronavirus. Door de toevloed aan coronapatiënten, die vaak ademhalingsproblemen hebben, liepen landen tegen een tekort aan. Philips schroefde de productie flink op door de grote Amerikaanse order. Maar de VS willen er maar 12.300 en laten de rest van het contract vervallen, werd maandag bekend. Het bedrijf kreeg er nog geen verklaring voor.
Over de beademingsapparaten was in het voorjaar veel te doen. President Donald Trump haalde een oude oorlogswet van stal om de productie te versnellen. Hij wilde daarmee onder meer toeleveranciers dwingen om voldoende materiaal aan te leveren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) ziet nog geen aanleiding om de belasting op brandstof te verlagen. In het televisieprogramma Nieuwsuur zei de premier dat hij de stijgende prijzen voor benzine en diesel wel in de gaten houdt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor echte gelijkheid tussen mannen en vrouwen moet er nog veel gebeuren, zegt minister-president Rob Jetten (D66). In een video op X staat hij stil bij Internationale Vrouwendag en hij roept "juist ook de mannen" op dat ook te doen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
2 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
3 dagen geleden