'Nederland moet aanbevelingen van VN over racisme opvolgen'
LEIDEN (ANP) - Het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten (NJCM) roept de overheid op de aanbevelingen over racisme en discriminatie uit een VN-rapport over te nemen. In het rapport van mensenrechtenrapporteur Tendayi Achiume staat dat Nederland voor daadwerkelijke gelijkheid moet zorgen en niet alleen juridische gelijkheid.
Achiume bezocht Nederland in oktober 2019. Volgens haar moet de sociaaleconomische achterstand van etnische minderheden verdwijnen en in het onderwijs meer aandacht komen voor kolonialisme en slavernij. Ook dient Nederland te zorgen voor effectieve bescherming van demonstranten in anti-racismeprotesten.
Het NJCM steunt de aanbevelingen uit het rapport dat woensdag werd behandeld in de Mensenrechtenraad in Genève. In een verklaring zegt het de zorgen van Achiume te delen dat bijvoorbeeld de belangrijkste politieke functies "niet de raciale, etnische en culturele diversiteit van de samenleving weerspiegelen". Het NJCM noemt die ondervertegenwoordiging zorgwekkend.
Zwarte Piet
Ook benadrukt de mensenrechtenorganisatie net als Achiume het belang van onderwijs. "De raciale verhoudingen in Nederland kunnen niet worden begrepen in een context zonder een eerlijke en accurate geschiedschrijving."
Zwarte Piet komt ook terug in het verslag dat de VN-rapporteur. Achiume is positief over recente ontwikkelingen, zoals het besluit om Sinterklaas tijdens de landelijke intocht alleen nog te omringen met roetveegpieten. "Het lijdt geen twijfel dat de figuur Zwarte Piet denigrerende en ontmenselijke raciale stereotypes over zwarte mensen belichaamt", vindt ze.
Een VN-comité dat optreedt tegen rassendiscriminatie had zich in 2015 al kritisch uitgelaten over Zwarte Piet.
Meer uit Binnenland
HEDEL (ANP) - In delen van Hedel en Kerkdriel geldt vanaf woensdag 18.00 uur tot donderdagochtend 06.00 uur een veiligheidsrisicogebied, waar preventief gefouilleerd mag worden. Dit heeft burgemeester Antoine Walraven van Maasdriel, waar beide plaatsen onder vallen, besloten na eerdere ongeregeldheden de afgelopen jaren.
6 uur geledenEDE (ANP) - De 64-jarige man die op eerste kerstdag in Ede op een ruziënde groep mensen zou zijn ingereden, blijft veertien dagen langer in voorarrest. Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie zegt dat de man uit Ede maandagochtend is voorgeleid bij de rechter-commissaris op verdenking van poging tot doodslag. De rechter besloot het voorarrest van de verdachte te verlengen.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De politie bereidt zich voor op een jaarwisseling als alle andere. Dat zegt de nationaal commandant jaarwisseling van de politie, Paul Entken. Er zijn geen signalen voor grote onrust of groepen die zich bewust tegen de politie willen keren. Komende jaarwisseling is naar verwachting de laatste waarop consumenten vuurwerk mogen afsteken. "We beseffen ons terdege dat dit jaar een bijzonder jaar kan zijn, maar we zien nog niet veel heel andere dingen dan andere jaren."
8 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - De politie zoekt onder meer met een boot op het water van Park Scheybeeck in Beverwijk naar de vermiste Milan (16). De Oekraïense jongen raakte vorige week donderdag vermist in het nabijgelegen Heemskerk. Hij heeft een verstandelijke beperking en moeite met praten.
9 uur geledenHOUTEN (ANP) - De jaarwisseling verloopt op de meeste plaatsen droog, verwacht Weeronline. Lokaal kunnen buien voorkomen. Daarnaast is het veelal bewolkt, al komen ook wat opklaringen voor.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op enkele snelwegen in het grensgebied met Duitsland is het maandagochtend druk, onder meer door grenscontroles. Ook zijn er vermoedelijk veel mensen op weg naar Duitsland om daar vuurwerk in te slaan, zegt een medewerker van ANWB Verkeersinformatie, hoewel hij een slag om de arm houdt.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij ongeregeldheden in de Amsterdamse wijk Floradorp heeft de politie zondagavond tien mensen aangehouden. Negen van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten, de tiende verdachte zat maandagochtend nog vast, laat een woordvoerder van de politie weten. Hij wordt verdacht van brandstichting.
10 uur geleden