Nederland mag niet eerder strengere asielregels invoeren
DEN HAAG (ANP) - Nadat het Europees Parlement (EP) heeft ingestemd met het zwaarbevochten Europese asielbeleid, worden de regels twee jaar later van kracht. Nederland mag onderdelen van de Europese afspraken niet eerder, maar ook niet later invoeren, zei demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) in een debat met de Tweede Kamer.
Naar verwachting stemt het EP in april of mei in met de strengere asiel- en migratieafspraken die voor alle 27 EU-lidstaten gaan gelden. VVD-Kamerlid Ruben Brekelmans had gevraagd of Nederland onderdelen uit het pact "die we heel belangrijk vinden" eerder kan invoeren.
Zo zou Brekelmans de strenge grensprocedure voor asielzoekers uit veilige landen zo snel mogelijk willen invoeren, zei hij desgevraagd in een toelichting. Het VVD-Kamerlid vindt het jammer dat dit niet kan.
Kansarm en kansrijk
In Europa is jarenlang gepraat over strengere regels, met als doel de instroom van asielzoekers te verminderen. Een van de afspraken is dat asielzoekers aan de buitengrenzen van Europa worden opgedeeld in kansarme en kansrijke asielzoekers. Kansarme asielzoekers, die weinig kans maken op asiel, doorlopen een snelle procedure en worden in die periode in detentie geplaatst. EU-lidstaten kunnen er daarnaast voor kiezen geen asielzoekers op te nemen, maar de opvang af te kopen voor 20.000 euro per asielzoeker.
Naast dit Europese migratiepact wil de Kamer dat het kabinet blijft werken aan bilaterale afspraken, zodat onder meer uitgeprocedeerde asielzoekers naar het land van herkomst kunnen worden teruggestuurd. Tussen Marokko en Nederland zijn hierover afspraken gemaakt en die werken goed, zei Van der Burg. De Marokkaanse overheid geeft steeds vaker de benodigde papieren af waardoor Marokkanen vanuit Nederland terug kunnen keren, al dan niet gedwongen.
Moeizaam
Met Algerije zijn er soortgelijke afspraken gemaakt, maar die samenwerking verloopt een "stuk moeizamer" dan met Marokko, zei de bewindsman. "De eerste vijf mensen hebben we gedwongen kunnen terugsturen."
Ook in Europees verband wordt gewerkt aan deals met andere Afrikaanse landen, zoals Egypte, om te voorkomen dat asielzoekers de oversteek maken. Een deel van de Kamer vreest dat de verkiezingen voor het Europees Parlement en de komst van een nieuwe Europese Commissie tot vertraging zullen leiden. "De Europese Commissie moet wat mij betreft tot de laatste snik doorgaan met het voorwerk voor nieuwe deals of om te komen tot deals", zei Van der Burg.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.
10 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.
13 uur geledenALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
1 dag geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
1 dag geleden