Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland maakt 271 miljoen vrij voor granaten voor Oekraïne

Nederland maakt 271 miljoen vrij voor granaten voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Nederland trekt nog eens 271 miljoen euro uit om artilleriegranaten voor Oekraïne te kopen. Dat gebeurt samen met Denemarken en Tsjechië. "Een jaar geleden begonnen we een initiatief voor de levering van munitie en vandaag zetten we een goede volgende stap", meldt premier Dick Schoof. Hij is in Brussel voor de EU-top.

De 155 mm granaten worden bij de Tsjechische industrie besteld en volgend jaar geleverd, aldus het ministerie van Defensie. Een bijkomend voordeel is dat de bestelling de Tsjechische industrie helpt om op te schalen.

Verder gaat Nederland bij een Tsjechisch bedrijf nog zes DITA-houwitsers kopen voor Oekraïne. Eerder kocht Nederland hier al negen exemplaren van. Die zijn deze zomer overgedragen aan de strijdkrachten van Oekraïne. "Oekraïne heeft een enorme behoefte aan wapens en munitie. Rusland brengt gigantische aantallen personeel op het slagveld", zegt minister Ruben Brekelmans (Defensie).

Groot gebrek

Tsjechië kondigde vorig jaar een internationaal plan aan om een half miljoen 155 mm artilleriegranaten aan Oekraïne te leveren. Daar hebben de Oekraïense strijdkrachten een groot gebrek aan. Nederland en Denemarken sloten zich direct bij dat initiatief aan. Nederland trok een kwart miljard uit voor dat plan. Inmiddels hebben vijftien lidstaten van de NAVO en de EU in totaal zo'n 1,7 miljard euro opgehaald voor het initiatief. "Deze granaten zijn de afgelopen maanden al voor het grootste gedeelte geleverd aan Oekraïne en worden ingezet aan het front", aldus Brekelmans die eveneens in Brussel is voor een NAVO-bijeenkomst.

De Oekraïense president Volodymyr Zelensky was donderdag ook aanwezig bij de EU-top. Zijn regering in Kyiv kan de hulp goed gebruiken. Oekraïne zit in de verdrukking op het slagveld. De Russen trekken op in het oosten van het land. En ook in het door Oekraïne veroverde deel van Rusland bij Koersk moeten de Oekraïners zich steeds verder terugtrekken.

Meer uit Binnenland

Volkszanger René Karst (59) overleden

DEN HAAG (ANP) - Volkszanger René Karst is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn management via Instagram bekendgemaakt. Karst scoorde grote hits met nummers als Atje Voor De Sfeer en Liever Te Dik In De Kist.

54 minuten geleden
Paul van Gorcum, de Baron in Bassie & Adriaan, overleden

OEGSTGEEST (ANP) - Acteur en regisseur Paul van Gorcum is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn secretariaat aan het ANP laten weten. Van Gorcum, vooral bekend van zijn rol als Baron van Neemweggen in de televisieserie Bassie en Adriaan, overleed in Oegstgeest.

1 uur geleden
Schrikker Stichting: eerder kinderen uit gezinshuis gehaald

AMSTERDAM (ANP) - Meerdere pleegkinderen zijn zo'n vier jaar geleden al weggehaald uit een gezinshuis in het noorden van het land, omdat ze er verkeerd werden behandeld. Het huis kwam deze week in het nieuws doordat twee kinderen van negen en tien jaar oud er jarenlang ernstig werden verwaarloosd en mishandeld.

1 uur geleden
Zitting over vergismoord Zweekhorst achter gesloten deuren

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam behandelt vrijdag een zitting over de vergismoord op GGZ-directeur Rob Zweekhorst (44) achter gesloten deuren. De rechtbank wilde zonder pers en publiek in de zaal een getuige horen. "Gelet op zijn veiligheid zullen we de deuren sluiten", zei de voorzitter.

2 uur geleden
Aantal asielzoekers Ter Apel voor het eerst in weken onder limiet

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel zitten voor het eerst sinds begin november minder dan 2000 asielzoekers. Omdat het aantal onder die afgesproken grens blijft, hoeft opvangorgaan COA geen nieuwe dwangsom van 50.000 euro te betalen. Het centrum zit wel nog behoorlijk vol.

3 uur geleden
Eerste matige vorst van het seizoen: onder -5 in Eelde

HOUTEN (ANP) - Het heeft voor de eerste keer dit winterseizoen matig gevroren. Vrijdagochtend daalde de temperatuur in het Groningse Eelde naar -5,4 graden. De eerste matige vorst is dit seizoen wat eerder dan normaal. Gemiddeld gebeurt dat volgens Weeronline rond 1 december.

3 uur geleden
Artsen boos over deepfakes waarin zij zogenaamd tips geven

AMSTERDAM (ANP) - Neuropsycholoog Erik Scherder van de Vrije Universiteit in Amsterdam gaat aangifte doen van deepfakevideo's waarin hij het gebruik van bepaalde medicijnen zou aanraden. Dat laat de hoogleraar donderdag weten aan het ANP. Scherder reageert op een uitzending van Pointer Checkt over dit onderwerp, die zondag op YouTube verschijnt.

14 uur geleden