Nederland maakt 271 miljoen vrij voor granaten voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - Nederland trekt nog eens 271 miljoen euro uit om artilleriegranaten voor Oekraïne te kopen. Dat gebeurt samen met Denemarken en Tsjechië. "Een jaar geleden begonnen we een initiatief voor de levering van munitie en vandaag zetten we een goede volgende stap", meldt premier Dick Schoof. Hij is in Brussel voor de EU-top.
De 155 mm granaten worden bij de Tsjechische industrie besteld en volgend jaar geleverd, aldus het ministerie van Defensie. Een bijkomend voordeel is dat de bestelling de Tsjechische industrie helpt om op te schalen.
Verder gaat Nederland bij een Tsjechisch bedrijf nog zes DITA-houwitsers kopen voor Oekraïne. Eerder kocht Nederland hier al negen exemplaren van. Die zijn deze zomer overgedragen aan de strijdkrachten van Oekraïne. "Oekraïne heeft een enorme behoefte aan wapens en munitie. Rusland brengt gigantische aantallen personeel op het slagveld", zegt minister Ruben Brekelmans (Defensie).
Groot gebrek
Tsjechië kondigde vorig jaar een internationaal plan aan om een half miljoen 155 mm artilleriegranaten aan Oekraïne te leveren. Daar hebben de Oekraïense strijdkrachten een groot gebrek aan. Nederland en Denemarken sloten zich direct bij dat initiatief aan. Nederland trok een kwart miljard uit voor dat plan. Inmiddels hebben vijftien lidstaten van de NAVO en de EU in totaal zo'n 1,7 miljard euro opgehaald voor het initiatief. "Deze granaten zijn de afgelopen maanden al voor het grootste gedeelte geleverd aan Oekraïne en worden ingezet aan het front", aldus Brekelmans die eveneens in Brussel is voor een NAVO-bijeenkomst.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky was donderdag ook aanwezig bij de EU-top. Zijn regering in Kyiv kan de hulp goed gebruiken. Oekraïne zit in de verdrukking op het slagveld. De Russen trekken op in het oosten van het land. En ook in het door Oekraïne veroverde deel van Rusland bij Koersk moeten de Oekraïners zich steeds verder terugtrekken.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Mensen kunnen binnenkort aan de hand van een nieuwe graadmeter inschatten hoe belastend de hitte voor hen is en of ze eventuele activiteiten moeten aanpassen. Het KNMI lanceert op dinsdag 2 juni de zogeheten hittekracht-index, die vanaf dan ook te zien is in de app van het weerinstituut.
39 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Inez Weski (71) zal donderdagmiddag niet aanwezig zijn bij de uitspraak in haar strafzaak in de rechtbank in Rotterdam. Het Openbaar Ministerie eiste begin april 4,5 jaar cel tegen de oud-advocaat, omdat ze deel zou hebben uitgemaakt van de misdaadbende van Ridouan Taghi. Ze zou als boodschapper hebben gefungeerd voor Taghi, die vastzit in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught.
41 minuten geledenTER APEL (ANP) - Geen enkele asielzoeker hoefde in de nacht van woensdag op donderdag noodgedwongen buiten te slapen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat zei burgemeester Jaap Velema van de gemeente Westerwolde donderdag in het radioprogramma Sven op 1. "Iedereen heeft de kans gehad om te gaan slapen op een locatie elders", zei hij.
1 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - Een dienst waarmee criminelen dachten ongezien te kunnen communiceren, is uit de lucht gehaald. Dat gebeurde bij een internationale actie waaraan ook Nederland heeft meegedaan. Het onderzoek liep sinds 2023. De vermoedelijke beheerder van de dienst is in Oekraïne opgespoord en verhoord. Ook zijn 33 servers ontmanteld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie oefent weer met explosieven in natuurgebieden. Dat gebeurde tijdelijk niet nadat er eind vorige maand tijdens militaire oefeningen in onder meer Gelderland en Noord-Brabant natuurbranden waren uitgebroken. Het ministerie meldt wel voorwaarden te hebben gesteld aan oefenen met explosieven en andere brandbare materialen. Het mag alleen wanneer de weersomstandigheden het toelaten en het risico op natuurbranden laag blijft.
2 uur geledenISTANBUL (ANP) - De zes Nederlandse opvarenden van de Gaza-vloot die woensdag door Israël werden opgepakt, kunnen het land donderdag verlaten. Ze vliegen samen met andere deelnemers naar Istanbul, laat de Nederlandse organisatie van de zogeheten Global Sumud Flotilla weten. Turkije heeft daar drie vluchten voor gecharterd.
2 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De opvang voor zo'n vijftig asielzoekers in Stadskanaal was voor één nacht. "Het is nu aan het COA, het Rijk en andere gemeenten om voor de komende nacht een oplossing te organiseren", meldt de gemeente.
3 uur geleden