Nederland maakt 271 miljoen vrij voor granaten voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - Nederland trekt nog eens 271 miljoen euro uit om artilleriegranaten voor Oekraïne te kopen. Dat gebeurt samen met Denemarken en Tsjechië. "Een jaar geleden begonnen we een initiatief voor de levering van munitie en vandaag zetten we een goede volgende stap", meldt premier Dick Schoof. Hij is in Brussel voor de EU-top.
De 155 mm granaten worden bij de Tsjechische industrie besteld en volgend jaar geleverd, aldus het ministerie van Defensie. Een bijkomend voordeel is dat de bestelling de Tsjechische industrie helpt om op te schalen.
Verder gaat Nederland bij een Tsjechisch bedrijf nog zes DITA-houwitsers kopen voor Oekraïne. Eerder kocht Nederland hier al negen exemplaren van. Die zijn deze zomer overgedragen aan de strijdkrachten van Oekraïne. "Oekraïne heeft een enorme behoefte aan wapens en munitie. Rusland brengt gigantische aantallen personeel op het slagveld", zegt minister Ruben Brekelmans (Defensie).
Groot gebrek
Tsjechië kondigde vorig jaar een internationaal plan aan om een half miljoen 155 mm artilleriegranaten aan Oekraïne te leveren. Daar hebben de Oekraïense strijdkrachten een groot gebrek aan. Nederland en Denemarken sloten zich direct bij dat initiatief aan. Nederland trok een kwart miljard uit voor dat plan. Inmiddels hebben vijftien lidstaten van de NAVO en de EU in totaal zo'n 1,7 miljard euro opgehaald voor het initiatief. "Deze granaten zijn de afgelopen maanden al voor het grootste gedeelte geleverd aan Oekraïne en worden ingezet aan het front", aldus Brekelmans die eveneens in Brussel is voor een NAVO-bijeenkomst.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky was donderdag ook aanwezig bij de EU-top. Zijn regering in Kyiv kan de hulp goed gebruiken. Oekraïne zit in de verdrukking op het slagveld. De Russen trekken op in het oosten van het land. En ook in het door Oekraïne veroverde deel van Rusland bij Koersk moeten de Oekraïners zich steeds verder terugtrekken.
Meer uit Binnenland
HAAKSBERGEN (ANP) - Een meerderheid van de Haaksbergse gemeenteraad heeft er vertrouwen in dat het asielreferendum in de Twentse gemeente rechtmatig is verlopen en stemt in met een lijst criteria die gaat gelden bij de locatiekeuze voor asielopvang.
4 uur geledenROERMOND (ANP) - In Roermond is afgelopen vrijdag een gedetineerde ontsnapt aan zijn begeleiders na een ziekenhuisbezoek. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving door het AD. De man is nog voortvluchtig.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.
8 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.
11 uur geleden