Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland maakt 271 miljoen vrij voor granaten voor Oekraïne

Nederland maakt 271 miljoen vrij voor granaten voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Nederland trekt nog eens 271 miljoen euro uit om artilleriegranaten voor Oekraïne te kopen. Dat gebeurt samen met Denemarken en Tsjechië. "Een jaar geleden begonnen we een initiatief voor de levering van munitie en vandaag zetten we een goede volgende stap", meldt premier Dick Schoof. Hij is in Brussel voor de EU-top.

De 155 mm granaten worden bij de Tsjechische industrie besteld en volgend jaar geleverd, aldus het ministerie van Defensie. Een bijkomend voordeel is dat de bestelling de Tsjechische industrie helpt om op te schalen.

Verder gaat Nederland bij een Tsjechisch bedrijf nog zes DITA-houwitsers kopen voor Oekraïne. Eerder kocht Nederland hier al negen exemplaren van. Die zijn deze zomer overgedragen aan de strijdkrachten van Oekraïne. "Oekraïne heeft een enorme behoefte aan wapens en munitie. Rusland brengt gigantische aantallen personeel op het slagveld", zegt minister Ruben Brekelmans (Defensie).

Groot gebrek

Tsjechië kondigde vorig jaar een internationaal plan aan om een half miljoen 155 mm artilleriegranaten aan Oekraïne te leveren. Daar hebben de Oekraïense strijdkrachten een groot gebrek aan. Nederland en Denemarken sloten zich direct bij dat initiatief aan. Nederland trok een kwart miljard uit voor dat plan. Inmiddels hebben vijftien lidstaten van de NAVO en de EU in totaal zo'n 1,7 miljard euro opgehaald voor het initiatief. "Deze granaten zijn de afgelopen maanden al voor het grootste gedeelte geleverd aan Oekraïne en worden ingezet aan het front", aldus Brekelmans die eveneens in Brussel is voor een NAVO-bijeenkomst.

De Oekraïense president Volodymyr Zelensky was donderdag ook aanwezig bij de EU-top. Zijn regering in Kyiv kan de hulp goed gebruiken. Oekraïne zit in de verdrukking op het slagveld. De Russen trekken op in het oosten van het land. En ook in het door Oekraïne veroverde deel van Rusland bij Koersk moeten de Oekraïners zich steeds verder terugtrekken.

Meer uit Binnenland

Ongelukken door gladheid in hele land

DEN HAAG (ANP) - Op verschillende plekken in het land zijn in de nacht van donderdag op vrijdag ongelukken gebeurd, mogelijk door gladheid. Het gaat niet om grote incidenten op de snelweg, meldt de ANWB vrijdagochtend. In bijna het hele land geldt code geel vanwege de sneeuw en bevriezing.

49 minuten geleden
22-jarige man tegen pijler van viaduct gebotst en overleden

ROTTERDAM (ANP) - Een 22-jarige man is overleden nadat hij in de nacht van donderdag op vrijdag met zijn auto tegen een pijler van een viaduct is gebotst op de President Rooseveltweg in Rotterdam-Terbregge. De politie weet nog niet wat de oorzaak is van het ongeluk.

51 minuten geleden
Aantal treinstoringen in 2025 opnieuw gestegen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal treinstoringen in Nederland is in 2025 opnieuw toegenomen. In totaal werden dit jaar ruim 6000 storingen geregistreerd, bijna 12 procent meer dan in 2024. Dat blijkt uit de ANP-analyse van storingsdata van Rijdendetreinen.nl.

1 uur geleden
Twee doden door schietpartij in Amsterdam Nieuw-West

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn twee mensen om het leven gekomen door een schietpartij, meldt de politie van de hoofdstad op Bluesky.

6 uur geleden
Omwonenden door brand verwoeste Vondelkerk kunnen weer terug

AMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van de Amsterdamse Vondelkerk, die door de grote brand hun huis uit moesten, kunnen weer terug. Volgens de veiligheidsregio is de omgeving opgeruimd en ontdaan van onder meer roet- en asdeeltjes. De opvanglocatie in de P.C. Hooftstraat, waar tientallen mensen de nieuwjaarsnacht moesten doorbrengen, is gesloten, zegt een woordvoerster van de gemeente.

13 uur geleden
Rijkswaterstaat waarschuwt voor gevaarlijke wegen komende dagen

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers dat de weersomstandigheden op veel plekken voor gevaarlijke situaties kunnen zorgen de komende dagen. Ook al wordt er gestrooid.

14 uur geleden
Schoof condoleert Zwitserse president na dodelijke brand in bar

DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft de Zwitserse bondspresident Guy Parmelin gecondoleerd na de brand in een bar waarbij ongeveer veertig doden zijn gevallen.

14 uur geleden