Nederland loopt nog achter op toegankelijkheid voor rolstoelen
DEN HAAG (ANP) - Nederland loopt achter op toegankelijkheid voor mensen met een lichamelijke beperking, laat vereniging de Zonnebloem weten. In Engeland en België zijn ze verder, daar kunnen mensen in een rolstoel vaak volledig zelfstandig op pad. Wel is er een inhaalslag gaande, zo presenteerde de Efteling deze week de plannen voor de nieuwe rolstoelvriendelijke attractie Danse Macabre.
In 2017 maakten verschillende vrijetijdslocaties de afspraak om zich in te zetten voor een meer rolstoelvriendelijke plek, met behulp van geld en advies vanuit de Zonnebloem. Uit een rondgang van het ANP blijkt dat er sindsdien veel verbeteringen zijn doorgevoerd. "Het wordt steeds beter, maar we hebben nog een lange weg te gaan", aldus een woordvoerster van de Zonnebloem.
Het Bonnefanten in Maastricht, Safaripark Beekse Bergen, het Rijksmuseum, Madurodam, het Nederlands Openluchtmuseum en de Efteling pasten onder meer de wc’s aan en voorzagen hun websites van relevante informatie. Waar mogelijk zijn drempels verwijderd, deuren verbreed, paden aangepast, verschoningsruimtes gerealiseerd en muren verlaagd of vervangen door netten voor beter zicht.
Ook leert het personeel van de Efteling, Beekse Bergen en het Rijksmuseum direct tot iemand in een rolstoel te spreken en dit niet via de begeleider te doen. "Zowel de technische als de sociale aspecten van toegankelijkheid zijn belangrijk om mensen met een beperking zich welkom te laten voelen", licht de woordvoerster van de Zonnebloem toe.
Zelfstandig bezoek
De nieuwe attractie van de Efteling heeft geen aparte ingang voor mensen met een lichamelijke beperking. Zo kunnen gezelschappen het avontuur dat al in de rij begint samen beleven. Deze lijn wil de Efteling graag in alle nieuwe attracties doortrekken, zodat er in de toekomst geen onderscheid meer is. Ook de andere ondervraagde vrijetijdslocaties focussen hierop. Wel is dit een tijdrovend proces, wat betekent dat het nog lang duurt voordat iedereen aan alles mee kan doen.
Beekse Bergen streeft naar "zelfstandig bezoek". "Nu moet er altijd een begeleider mee en dat is het hele pijnpunt." Hier zit het verschil met België en Engeland. De Zonnebloem maakt uit signalen van ervaringsdeskundigen op dat je daar met een lichamelijke beperking vaker alleen op pad kan omdat ze op locatie hulp bieden en veel plekken voorzien zijn van rolstoelliften.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Toetsen in het basis- en voortgezet onderwijs moeten meer in het teken staan van het onderwijs en leren en minder van belang zijn voor zaken als toelating, overgang of diploma. Dat zegt de Onderwijsraad donderdag in een advies dat wordt gegeven op verzoek van de Tweede Kamer.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Groningse burgemeester Roelien Kamminga wil dat het Rijk eigen locaties gaat inzetten om asielzoekers op korte termijn op te vangen. Ze wil zo voorkomen dat deze zomer mensen buiten moeten slapen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel, zei ze bij talkshow Pauw & De Wit.
1 uur geledenWARFFUM (ANP) - De gemeente Het Hogeland vangt vanaf donderdag vluchtelingen uit Ter Apel op in de Op Roakeldaishal in Warffum. De gemeente doet dit na een verzoek van asielminister Bart van den Brink, zo is te lezen op de website van de gemeente.
8 uur geledenLEIDEN (ANP) - Leiden heeft de noodopvang voor asielzoekers in een voormalige kerk met een paar maanden verlengd. Dat doet de gemeente om de druk op Ter Apel te helpen verlichten.
9 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) begint een onderzoek naar (jeugd)zorgaanbieders en Veilig Thuis Groningen in Stadskanaal. Daarmee wil de inspectie een beeld krijgen van de kwaliteit en veiligheid van de jeugdhulp aan de kinderen die ernstig zijn mishandeld door twee vrouwen.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt van woensdag op donderdag nog één keer de nachtopvang aan in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. Voor de opvang vanaf donderdag heeft een andere gemeente zich gemeld, zegt een Groningse gemeentewoordvoerster. Welke plaats dat is, wil zij niet zeggen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de grotere organisaties in de geestelijke gezondheidszorg (ggz) voldoet niet aan de wettelijke vereisten voor informatiebeveiliging. Dat schrijft de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). De IGJ wil dat de organisaties zo snel mogelijk volgens de wettelijke norm gaan werken.
11 uur geleden