Nederland levert Oekraïne samen met ander land Patriot-systeem
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat samen met een ander land een Patriot-systeem leveren aan Oekraïne. Demissionair defensieminister Kajsa Ollongren maakte vrijdag bekend dat het is gelukt om onderdelen te verzamelen waarmee een compleet systeem kan worden gevormd. Ze was daar al enige tijd mee bezig. Patriotsystemen zijn belangrijke wapensystemen die raketten van de vijand uit de lucht kunnen schieten.
Luchtverdediging is volgens Ollongren "cruciaal" voor Oekraïne die op deze manier al veel Russische aanvallen heeft kunnen afslaan. Ze vindt het "heel goed nieuws" dat Roemenië deze week bekendmaakte een Patriot te leveren en volgens de minister doen ook de Amerikanen meer.
Vorige week is op een Patriot-bijeenkomst in Brussel opnieuw een inventarisatie gemaakt om Oekraïne meer te helpen bij de luchtverdediging. "Alle puzzelstukjes" lagen toen al op tafel, zegt de minister. Met welk land nu een nieuw systeem wordt geregeld, wil Ollongren niet zeggen. Het betrokken land moet dat volgens haar zelf doen.
Uitbreiding
Nederland leverde al eerder belangrijke componenten voor Patriots, zoals raketten en lanceerinrichtingen. Nu gaat het om een radar en lanceerinrichtingen. Oekraïne heeft aangegeven dat ze nog zeven Patriot-systemen nodig heeft. Inmiddels hebben ook de Duitsers meer toegezegd. Daarmee komt het nog niet tot zeven, maar Ollongren vindt elke uitbreiding welkom "omdat de Russen de luchtaanvallen doorzetten en zelfs intensiveren".
Wanneer precies het Patriot-systeem naar Oekraïne gaat, zegt ze niet om "de Russen niet veel wijzer te maken".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Na D66 en de VVD heeft ook bij het CDA de Tweede Kamerfractie ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijleiders eerder deze week sloten. Dat heeft partijleider Henri Bontenbal na een uren durend fractieoverleg bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie is volgens partijleider Dilan Yeşilgöz "erg positief" over het akkoord dat ze heeft uitonderhandeld met D66 en CDA. Kort na middernacht meldde Yeşilgöz op X dat haar fractie akkoord is gegaan, en even later kwam ze het overleg toelichten op de gang van de partij in de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De fracties van D66 en de VVD hebben ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijen sluiten met het CDA. Rob Jetten (D66) laat tegen verzamelde pers weten dat er nog "een paar kleine puntjes" zijn, maar de fractie verder kan instemmen. Dilan Yeşilgöz (VVD) toont op X een foto van haar telefoon, met daarop de tekst "fractie is akkoord".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In de afgelopen drie jaar is het aantal Nederlanders dat nieuws niet of nauwelijks volgt verdubbeld. Het ging vorig jaar om zo'n 2,1 miljoen mensen, meldt onderzoeksbureau Newcom op basis van onderzoek onder ruim 8000 mensen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twee vrouwen die maandag betrokken waren bij een geweldsincident met een politieman op het stationsplein in Utrecht, gaan aangifte doen tegen de agent in kwestie. Dat laat hun advocaat Anis Boumanjal woensdagavond weten in Nieuwsuur.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - De stijging van de gemiddelde temperaturen in Nederland gaat nog iets sneller dan in de hoge scenario's die het KNMI eerder opstelde. In het eerste kwart van deze eeuw werd het in ons land 1 graad warmer. Dat komt neer op 0,4 graad per tien jaar, becijfert het instituut in een donderdag verschenen rapport.
4 uur geledenDEN HOORN (ANP) - In Den Hoorn is woensdagavond een stille tocht gehouden voor de 16-jarige jongen die vorige week werd doodgestoken in de Zuid-Hollandse plaats. De opkomst bij de tocht was "erg indrukwekkend", laat een woordvoerder van Namens de Familie na afloop weten.
5 uur geleden