Nederland levert Oekraïne samen met ander land Patriot-systeem
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat samen met een ander land een Patriot-systeem leveren aan Oekraïne. Demissionair defensieminister Kajsa Ollongren maakte vrijdag bekend dat het is gelukt om onderdelen te verzamelen waarmee een compleet systeem kan worden gevormd. Ze was daar al enige tijd mee bezig. Patriotsystemen zijn belangrijke wapensystemen die raketten van de vijand uit de lucht kunnen schieten.
Luchtverdediging is volgens Ollongren "cruciaal" voor Oekraïne die op deze manier al veel Russische aanvallen heeft kunnen afslaan. Ze vindt het "heel goed nieuws" dat Roemenië deze week bekendmaakte een Patriot te leveren en volgens de minister doen ook de Amerikanen meer.
Vorige week is op een Patriot-bijeenkomst in Brussel opnieuw een inventarisatie gemaakt om Oekraïne meer te helpen bij de luchtverdediging. "Alle puzzelstukjes" lagen toen al op tafel, zegt de minister. Met welk land nu een nieuw systeem wordt geregeld, wil Ollongren niet zeggen. Het betrokken land moet dat volgens haar zelf doen.
Uitbreiding
Nederland leverde al eerder belangrijke componenten voor Patriots, zoals raketten en lanceerinrichtingen. Nu gaat het om een radar en lanceerinrichtingen. Oekraïne heeft aangegeven dat ze nog zeven Patriot-systemen nodig heeft. Inmiddels hebben ook de Duitsers meer toegezegd. Daarmee komt het nog niet tot zeven, maar Ollongren vindt elke uitbreiding welkom "omdat de Russen de luchtaanvallen doorzetten en zelfs intensiveren".
Wanneer precies het Patriot-systeem naar Oekraïne gaat, zegt ze niet om "de Russen niet veel wijzer te maken".
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA had "geen andere keuze" dan twee opvanglocaties in de gemeente Hardenberg open te houden, ook al hadden die zondag moeten sluiten. Dat zegt bestuurder Joeri Kapteijns.
1 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De 17-jarige jongen die afgelopen donderdag werd neergeschoten door de politie in Capelle aan den IJssel, is zelf verdachte van een beroving die eerder die dag plaatsvond. Dat meldt het Openbaar Ministerie maandagmiddag. De jongen raakte gewond door de beschieting. Zijn medische toestand is stabiel, aldus een woordvoerder.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Er moet een "pragmatische oplossing" komen voor de hoogoplopende ruzie tussen Oekraïne en Hongarije over olieleveranties, zei zowel premier Rob Jetten als de Poolse premier Donald Tusk maandag op een gezamenlijke persconferentie. Maar de laatste maakte ook duidelijk dat het conflict de miljardenlening van de EU aan Oekraïne niet kan stoppen.
1 uur geledenZUTPHEN (ANP) - Een 31-jarige man uit Almelo heeft in mei en juni 2025 geprobeerd zijn eigen dood in scène te zetten. Hij vervalste officiële documenten, waaronder een geboorteakte, notariële verklaring en overlijdensakte. De man wilde een nieuw leven beginnen onder een andere naam en zo van zijn financiële problemen afkomen. Ook bedreigde hij onder anderen medewerkers van de gemeente Almelo, meldt de rechtbank in Zutphen.
2 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Hardenberg dreigt een dwangsom op te leggen aan opvangorgaan COA, wanneer die de opvanglocaties in Hardenberg en Loozen niet sluit. De Overijsselse gemeente heeft maandag besloten een zogeheten last onder dwangsom op te leggen, als ultimatum. Wanneer het COA niet aan de opdracht voldoet, moet het de dwangsom betalen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alarmcentrales krijgen nog dagelijks hulpvragen van gestrande reizigers door de situatie in het Midden-Oosten. Nu de repatriëring vanuit onder meer Dubai en Oman is begonnen, krijgen alarmcentrales vooral meldingen van mensen die een tussenstop hadden met hun vlucht uit bijvoorbeeld Azië en nu niet terug naar huis kunnen.
3 uur geledenBREDA (ANP) - Burgemeester van Breda Paul Depla doet aangifte van doodsbedreiging, bevestigt een woordvoerder berichtgeving van Omroep Brabant. Bij een kroeg aan de Meidoornstraat in het westen van de stad hing zondag enige tijd een spandoek waarop de tekst 'Depla dood' stond. De gemeente noemt de doodsbedreiging "onacceptabel".
3 uur geleden