Nederland levert 18 F-16-gevechtsvliegtuigen aan Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat Oekraïne achttien F-16-gevechtsvliegtuigen leveren. Demissionair premier Mark Rutte heeft vrijdag telefonisch aan president Volodymyr Zelensky meegedeeld dat de ministerraad heeft besloten de toestellen gereed te stellen, meldt Rutte op X.
Het was al bekend dat Nederland de F-16's zou leveren en dat het waarschijnlijk om achttien stuks zou gaan. "De levering van F-16's is een van de belangrijkste toezeggingen om invulling te geven aan de afspraken over militaire steun aan Oekraïne. Naast een exportvergunning is er nog een aantal criteria waaraan voldaan moet zijn, zoals eisen aan personeel en infrastructuur, voordat de toestellen daadwerkelijk geleverd kunnen worden", twittert Rutte.
Defensieminister Kajsa Ollongren meldt in een Kamerbrief dat er voor militair materiaal een vergunningsplicht is om ongewenst eindgebruik tegen te gaan, ook voor deze F-16's. Daarom toetst het ministerie van Buitenlandse Zaken de toestellen aan de criteria van de Europese Unie voor de export van wapens. Op basis daarvan besluit de minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking of een exportvergunning wordt verleend.
Daarnaast zijn er nog een aantal andere criteria, voordat de toestellen daadwerkelijk geleverd kunnen worden. Het gaat bijvoorbeeld om opgeleid Oekraïens personeel en geschikte infrastructuur in Oekraïne.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdagavond in het Haagse Zuiderpark een 35-jarige man uit Alphen aan den Rijn aangehouden. Hij wordt verdacht van zware mishandeling. Twee mannen raakten dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De organisatie van de WorldPride in Amsterdam heeft "met grote verslagenheid" kennisgenomen van de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Ze spreekt van tragisch nieuws en betuigt medeleven met "de slachtoffers, hun dierbaren en de gehele LGBTQIA+-gemeenschap in Berlijn".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) wacht voor verdere duiding van de aanslag in Berlijn nadere informatie uit Duitsland af. De NCTV spreekt in een verklaring van een "vreselijke gebeurtenis" en leeft mee met slachtoffers en nabestaanden. "Waar de Pride staat voor tolerantie en vrijheid, eindigt deze in chaos en verdriet."
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem heeft zijn afschuw uitgesproken over de "laffe en brute aanval op mensen die in Berlijn vreedzaam bijeenkwamen om vrijheid, gelijkwaardigheid en het leven te vieren".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam laat weten dat er bij de WorldPride in haar stad "waar nodig" extra maatregelen worden getroffen. Dit naar aanleiding van de aanslag in Berlijn zaterdag. De Amsterdamse driehoek (politie, burgemeester en Openbaar Ministerie) heeft overlegd en er is nauw contact met de organisatie, stelt ze.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Zomercarnaval in Rotterdam is zaterdag wat de politie betreft rustig verlopen. Er waren her en der opstootjes waar de politie moest optreden, maar er deden zich geen grote incidenten voor, aldus de politie. Er zijn in totaal 29 mensen aangehouden, voor allerlei verschillende zaken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zon wordt binnenkort bijna helemaal verduisterd. Zoiets komt in Nederland niet vaak voor, en daarom komen mensen op meerdere plekken samen om dat te bekijken. Zo openen sterrenwachten hun deuren, en sommige gaan juist naar buiten, naar mensen toe.
3 uur geleden