Nederland krijgt dik half miljard euro terug van de EU
DEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt ruim een half miljard (556 miljoen) euro terug van de Europese Unie, meldt minister Sigrid Kaag (Financiën). Het gaat om geld dat Nederland in eerste instantie te veel had betaald aan de Europese begroting. De meevaller komt vooral doordat het bruto nationaal inkomen (bni) - het totale bedrag dat alle inwoners van Nederland verdienen, inclusief de inkomsten uit het buitenland - naar beneden is bijgesteld omdat een fout in de berekeningen is rechtgezet.
Dat foutje leidde ertoe dat bepaalde verdiensten onterecht tot het bni werden gerekend, waardoor dit hoger uitviel. De bijdrage die Nederland moet leveren aan de Europese begroting, wordt mede op basis van het bni berekend.
Elk jaar kijkt de Europese Commissie of lidstaten wel het juiste bedrag hebben betaald aan de Europese begroting. Ze kijken onder meer naar de daadwerkelijke economische groei of krimp, ten opzichte van de ramingen. Vorig jaar moest Nederland bijvoorbeeld 87 miljoen euro bijleggen, in 2018 was dat 318 miljoen euro.
De meevaller die Kaag nu meldt gaat over het begrotingsjaar 2022, maar komt pas later in de boeken te staan.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.
9 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.
11 uur geleden