Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland koopt met andere landen 100 Leopard 1-tanks voor Oekraïne

Nederland koopt met andere landen 100 Leopard 1-tanks voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland koopt samen met Duitsland en Denemarken "ten minste" honderd Leopard 1A5-gevechtstanks voor Oekraïne. Verder zorgen ze voor de nodige munitie en reserveonderdelen. Ook wil Nederland de opleiding gaan verzorgen van Oekraïense tankbemanningen.

De gemoderniseerde tanks worden direct gekocht bij de Duitse industrie. Daar staan ze in de opslag, schrijven ministers Kajsa Ollongren (Defensie) en Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. Hoeveel geld ermee gemoeid is, wil het kabinet niet zeggen. Volgens de Duitsers worden tot de zomer nog 20 tot 25 tanks geleverd.

Hoeveel tanks er mogelijk nog meer worden geleverd naast deze honderd is "afhankelijk van het revisieproces van de beschikbare tanks in voorraad bij de Duitse industrie", aldus het ministerie van Defensie. De Leopard 1A5-tank is een oudere tanks die eind jaren 80 op de markt kwamen.

Cruciale fase

"De oorlog in Oekraïne bevindt zich in een cruciale fase. Ik verwacht dat de gevechtshandelingen in de komende maanden intensiever worden. Rusland blijft doorgaan met mobilisatie en er zijn tekenen dat Rusland een nieuw offensief voorbereidt. Daarom is het leveren van gevechtstanks van belang", aldus minister Ollongren.

Vorige maand ging de Duitse regering akkoord met het leveren van Leopard 2-tanks aan de regering in Kiev. Er was internationaal grote druk uitgeoefend op Berlijn om hiermee in te stemmen. Inmiddels hebben landen aangekondigd meer dan honderd moderne tanks aan Oekraïne te leveren.

Russisch offensief

Deze levering van Leopard 1A5-tanks staat los van de levering van Leopard 2A6-tanks aan Oekraïne, aldus Defensie. "De gesprekken hierover zijn nog gaande." Nederland heeft zelf geen tanks, maar leaset er achttien van Duitsland. Het kabinet overweegt ze te kopen en over te dragen aan Oekraïne.

Het is niet de eerste keer dat Nederland tanks naar Oekraïne stuurt. Vorig jaar kocht het kabinet samen met de Verenigde Staten en Tsjechië negentig gemoderniseerde Russische T-72-tanks voor Oekraïne. Nederland heeft al voor meer dan een miljard euro aan militair materieel aan Kiev gegeven.

Er wordt al langer gewaarschuwd voor een Russisch offensief in het oosten van het land. De minister van Defensie van Oekraïne verklaarde onlangs een nieuwe grootscheepse aanval rond de verjaardag van de invasie te verwachten. Op 24 februari is het een jaar geleden dat Rusland het buurland binnenviel.

Meer uit Binnenland

Plaatsing 140 meter lange brug bij Lochem voltooid

LOCHEM (ANP) - Een nieuwe brug bij het Gelderse Lochem ligt na een dag op zijn "definitieve plaats", meldt bouwbedrijf BAM, dat vrijdagavond aan de klus begon. Het gaat om de bijna 140 meter lange en 25 meter hoge Nettelhorsterbrug die over het Twentekanaal is geplaatst.

9 minuten geleden
Politie: nog geen update over de zaak-Lisa

AMSTERDAM (ANP) - Sinds de persconferentie van de Amsterdamse driehoek van vrijdagavond, kan de politie nog geen update geven over ontwikkelingen in de zaak-Lisa. Dat komt vooral doordat de verdachte, een 22-jarige asielzoeker, in volledige beperkingen zit, legt een woordvoerster uit. Dat houdt in dat de man alleen contact mag hebben met zijn advocaat.

8 uur geleden
Organisatie SAIL verwacht zaterdag drukste dag

AMSTERDAM (ANP) - Op de kades in Amsterdam komt de stroom bezoekers op gang voor de vierde dag van SAIL. Bij sommige schepen staat alweer een flinke rij. De organisatie houdt er rekening mee dat zaterdag de drukste dag wordt. "Een echte familiedag", zegt de woordvoerder.

10 uur geleden
Boodschap 'Laat vrouwen veilig thuiskomen' langs snelwegen

DEN HAAG (ANP) - Binnen 19 uur is er 20.000 euro ingezameld om langs Nederlandse snelwegen de boodschap 'Wij eisen de nacht op, laat vrouwen veilig thuiskomen' te tonen. Initiatiefneemster Danique de Jong wil die tekst "zo snel mogelijk overal in Nederland" op snelwegmasten zien.

11 uur geleden
Twee Nederlandse jongens overleden op hotelkamer in Istanbul

ISTANBUL (ANP) - In de Turkse stad Istanbul zijn twee Nederlandse broers van 15 en 17 jaar overleden in hun hotel. Dat bevestigt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na berichtgeving in het AD en Turkse media. De vader van de jongens ligt in het ziekenhuis.

11 uur geleden
Zandvoort verwacht duizenden extra bezoekers tijdens Dutch GP

ZANDVOORT (ANP) - Zandvoort rekent komende week op duizenden extra bezoekers vergeleken met eerdere edities van het Formule 1-weekend. Met een uitgebreider programma wil de stichting Zandvoort Beyond ervoor zorgen dat rond de raceactiviteiten op het circuit meer mensen in het centrum van de Noord-Hollandse kustplaats zullen zijn. "Overdag liep er andere jaren alleen een verdwaalde toerist in het dorp, ik ben ervan overtuigd dat het nu veel drukker wordt", zegt directeur Rob Langenberg van Zandvoort Beyond.

12 uur geleden
Brandweer Amsterdam redt vier mensen bij woningbrand

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn vier mensen uit een woning gered die vol was komen te staan met rook door een brand. De brand brak vrijdagavond laat uit op de eerste etage van een gebouw aan de J.J. Viottastraat in het Museumkwartier. De oorzaak van de brand is niet bekend.

17 uur geleden