Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland kan import Russisch gas niet staken door contract

Nederland kan import Russisch gas niet staken door contract

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlandse regering kan de belofte om een einde te maken aan de invoer van gas uit Rusland niet waarmaken. Een langetermijncontract voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) tussen het Franse energieconcern TotalEnergies en een Russische leverancier vormt een obstakel om de import van de brandstof volledig te staken, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

Nederland stopte vorig jaar met het ondertekenen van nieuwe contracten voor lng uit Rusland en werkt aan het afbouwen van de oude leveringscontracten. De overheid kan echter niet volledig stoppen met de import van Russische lng, omdat ze wettelijk gezien geen einde kan maken aan overeenkomsten die particuliere bedrijven hebben gesloten.

Onder het contract dat in 2018 inging, verscheept TotalEnergies Russisch gas van Yamal LNG, de exploitant van het gasveld in het noordwesten van Siberië. Een deel van die lading gaat naar Nederland. De deal is goed voor ongeveer 10 procent van de Nederlandse import van lng. Volgens scheepvaartgegevens van Bloomberg ontvangt Nederland doorgaans een lading per maand uit Rusland. Woordvoerders van TotalEnergies en het Nederlandse ministerie van Economische Zaken en Klimaat wilden geen commentaar geven tegenover Bloomberg.

Energieafhankelijkheid

Yamal LNG wordt grotendeels gecontroleerd door het Russische Novatek PJSC, waarbij TotalEnergies en China National Petroleum een minderheidsbelang hebben. Topman Patrick Pouyanné van TotalEnergies verklaarde in september vorig jaar dat het bedrijf lng uit Rusland blijft verschepen zolang er geen sancties tegen zijn. Het contract van het Franse bedrijf met Yamal LNG loopt tot 2032.

Deze lastige situatie benadrukt hoe moeilijk het voor Europa is om zijn energieafhankelijkheid van Moskou volledig af te bouwen sinds de oorlog in Oekraïne. De regio heeft enorme vooruitgang geboekt bij het vinden van alternatieven voor gas uit Rusland, maar het land blijft een van de grootste leveranciers van lng voor Europa door contractuele verplichtingen van particuliere bedrijven.

Meer uit Financieel

Beurskoers Groenlandse bank fors omhoog door speculatie over VS

KOPENHAGEN (ANP) - De beurskoers van de Groenlandse bank GrønlandsBANKEN is de eerste dagen van dit jaar met meer dan 36 procent gestegen op de beurs in Kopenhagen. Beleggers lijken erop voor te sorteren dat de Verenigde Staten weleens veel investeringen kunnen gaan doen in de Groenlandse economie.

16 minuten geleden
Volkswagen legt productie in Duitse fabriek stil vanwege storm

EMDEN (ANP/RTR) - Volkswagen legt vrijdag de productie in zijn fabriek in het Noord-Duitse Emden stil omdat er storm op komst is. Dit laat een woordvoerder weten, nadat een regionale krant erover berichtte.

28 minuten geleden
AEX verder verwijderd van 1000 punten na koersverlies chipsector

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven waren donderdag de grootste dalers op de Amsterdamse beurs. De fondsen waren in de eerste handelsdagen van 2026 nog flink in trek door hernieuwd enthousiasme bij beleggers over kunstmatige intelligentie, maar nu volgt weer een kleine correctie. Daardoor is de grens van 1000 punten voor de AEX-index, die eerder deze week nog heel dichtbij leek, verder uit beeld geraakt.

49 minuten geleden
Coolblue wil fietshelmen verkopen nadat topman van fiets valt

ROTTERDAM (ANP) - Coolblue wil fietshelmen gaan verkopen. Topman Pieter Zwart van de elektronicaketen roept mensen via LinkedIn op goede fietshelmen en -merken met hem te delen. Hij doet deze oproep omdat hij naar eigen zeggen onlangs van zijn fiets is gevallen en enkele tanden kwijt is geraakt.

50 minuten geleden
Eindhoven Airport vraagt natuurvergunning aan

EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport vraagt een natuurvergunning aan bij het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). Volgens het vliegveld is dat nodig om de hogere uitstoot van stikstof door vliegtuigen.

1 uur geleden
Personeelstekort in kinderopvang daalt niet langer

UTRECHT (ANP) - De daling van het personeelstekort in de kinderopvang zet niet door. Daardoor blijft de druk op de sector hoog, ziet Kinderopvang werkt!. Die organisatie zet zich in voor mensen die in de kinderopvangsector werken. Door de tekorten is de werkdruk hoog en zijn de wachtlijsten lang.

1 uur geleden
Amerikaanse oliesector bekijkt rol in Venezuela, zegt minister VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - ConocoPhillips, ExxonMobil en andere Amerikaanse oliemaatschappijen onderzoeken welke rol zij kunnen spelen bij het nieuw leven inblazen van de olie-industrie in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse energieminister Chris Wright gezegd na gesprekken met bestuurders van de bedrijven.

2 uur geleden