Nederland is tegen een groen label voor gas
BRUSSEL (ANP) - Investeringen in gas zouden niet als groen gelabeld mogen worden. Dat vindt althans Nederland dat in Brussel samen optrekt met Zweden, Denemarken en Oostenrijk in deze kwestie. Die speelt op het moment dat de Europese Commissie de laatste hand legt aan regels die duidelijkheid moeten verschaffen over welke energiebron nu wel en welke niet een duurzaam label moet krijgen.
Eind vorig jaar stelde de Europese Commissie plannen op om gas- en kernenergie als groene investeringen te bestempelen. De kwestie heeft de 27 landen van het blok verdeeld omdat ze het niet eens zijn over de manier waarop de energiebronnen bijdragen tot de omschakeling van Europa op schonere energie.
"Het gebrek aan wetenschappelijk bewijs voor het opnemen van fossiel gas in de classificatie moet leiden tot een heroverweging van het voorstel," schrijven klimaatminister Jetten en zijn Oostenrijkse, Deense en Zweedse collega aan de commissie. Investeringen in gas zouden niet als groen mogen worden bestempeld tenzij ze minder dan 100 gram kooldioxide per kilowattuur uitstoten, aldus de landen. Dat komt overeen met de aanbevelingen die adviseurs van de EU vorige week deden over de regels, maar is veel lager dan de grens van 270 gram in het ontwerpplan van de Commissie.
Grote meningsverschillen
De landen wachten op het definitieve voorstel van Brussel, dat naar verwachting woensdag wordt gepubliceerd. Daarna kan een meerderheid van het Europees Parlement of een supermeerderheid van de EU-lidstaten, twintig van de 27 landen, de regels nog blokkeren. De brief van de vier landen maakt de onenigheid rond de "classificatie voor duurzame financiering" van de EU nog zichtbaarder. De gas- en nucleaire regels hebben meer dan een jaar vertraging opgelopen door de grote meningsverschillen.
Sommige landen, waaronder Polen en Tsjechiƫ, beschouwen gas en kernenergie als cruciaal om landen af te helpen van de meest vervuilende fossiele brandstof, steenkool. Bij tegenstanders zijn er zorgen over de veilige verwijdering van kernafval. Ook zeggen ze dat het niet geloofwaardig zou zijn om gas, een fossiele brandstof, als groen te bestempelen.
Gas is twee keer minder vervuilend dan steenkool als het gaat om de uitstoot van CO2 bij verbranding, weten kenners. Maar gasverbranding gaat ook gepaard met de uitstoot van methaan, een krachtig broeikasgas.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.
6 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - De megadeal die het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia en het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, OpenAI, in september hadden gesloten is vastgelopen. Dit zeggen ingewijden tegen zakenkrant The Wall Street Journal (WSJ). Sommige mensen binnen het chipbedrijf zouden twijfelen over het plan om tot 100 miljard dollar te investeren in OpenAI.
8 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De bedrijvigheid in de omvangrijke Chinese industrie is in januari weer gekrompen, na een lichte groei in december. De industrie heeft in de eerste maand van het jaar last gehad van een zwakke binnenlandse vraag.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
21 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
23 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
23 uur geleden