Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland is betere plek voor bedrijven dan buurlanden, zegt PwC

Nederland is betere plek voor bedrijven dan buurlanden, zegt PwC

AMSTERDAM (ANP) - Nederland is een betere vestigingsplaats voor internationale bedrijven dan buurlanden België, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dit meldt accountants- en advieskantoor PwC in een nieuw onderzoek over het ondernemingsklimaat tussen 2013 en 2023.

PwC vergeleek zestig indicatoren van Nederland en zeven andere Europese landen die op Nederland lijken en waarmee ons land concurreert als vestigingsplaats. Het gaat bijvoorbeeld om infrastructuur, onderwijs en huizenprijzen. Nederland presteerde beter dan buurlanden, maar verliest sinds 2013 terrein vergeleken met Denemarken en Zwitserland volgens PwC.

Het is nog niet alarmerend, benadrukt Barbara Baarsma, hoofdeconoom van PwC Nederland. "Maar vergeleken met andere landen zie je dat het Nederlandse ondernemingsklimaat sinds 2018 is verslechterd. Daarbij komt dat Nederland gunstig blijft afsteken tegen landen die nog grotere problemen kennen. Denk aan de Brexit voor het Verenigd Koninkrijk of de afhankelijkheid van Russisch gas in Duitsland. In zekere zin is het Nederlandse ondernemingsklimaat geholpen door grotere problemen elders."

Zorgen geuit

Internationale bedrijven hebben afgelopen tijd hun zorgen geuit over het vestigingsklimaat in Nederland, dat in hun ogen achteruitgaat. Onder meer topman Glenn Fogel van Booking.com deed dit in juni in een interview met De Telegraaf. Toenmalig topman Peter Wennink van ASML klaagde vorig jaar over plannen uit Den Haag om arbeidsmigratie in te perken, omdat die plannen volgens hem slecht zijn voor het aantrekken van buitenlands hoogopgeleid personeel. Ook waren er zorgen over wisselvallig regeringsbeleid, krapte op de woningmarkt en het afbouwen van een gunstige belastingmaatregel voor expats.

"Een goed ondernemingsklimaat leidt tot meer groei. Groei is geen doel op zich, maar een middel om ook op de langere termijn investeringen te kunnen blijven doen in bijvoorbeeld infrastructuur en de kosten te betalen van een vergrijzende samenleving en klimaatverandering", zegt Baarsma van PwC.

Meer uit Financieel

Frans olieconcern TotalEnergies keert terug naar Venezuela

CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.

5 uur geleden
Dieselprijs aan Franse pomp naar record van gemiddeld 2,41 euro

PARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.

7 uur geleden
FT: Chinese eigenaar wil oudste bank van Luxemburg verkopen

LUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.

8 uur geleden
Minister Bessent en Chinese vicepremier He praten in New York

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.

10 uur geleden
Frankrijk rekent op recordschulden door oplopend tekort

PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.

1 dag geleden
Paramount dicht bij deal met Amerikaanse staten over Warner Bros.

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.

1 dag geleden
Tankstations onaangenaam verrast door Duitse accijnsverlaging

VOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.

1 dag geleden