Nederland investeert in Europese supercomputer
DEN HAAG (ANP) - Nederland werkt mee aan een nieuwe Europese supercomputer die in 2026 nabij Parijs komt te staan, maakt minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) bekend. Het systeem krijgt een rekencapaciteit van 5 miljoen moderne laptops. Het kabinet draait op voor 8 miljoen euro van de totale kosten van 542 miljoen euro.
De supercomputer zal worden gebruikt voor onderzoek. Zo zal het systeem de effecten van klimaatverandering preciezer kunnen doorrekenen. Tegenwoordig registreren apparaten als telescopen en satellieten zoveel gegevens, dat het amper bij te houden is. De slimme computer moet hierbij gaan helpen. Omdat het kabinet geld steekt in het project kunnen Nederlandse onderzoekers gebruikmaken van een deel van de rekentijd van de computer.
Het Jules Verne-consortium zal de computer bouwen en onderhouden. Dit is een Nederlands-Frans samenwerkingsproject dat zich bezighoudt met de ontwikkeling van nieuwe technologieën. EuroHPC, een partnerschap van onder meer de Europese Unie en Europese lidstaten, betaalt de helft van de kosten. De andere helft wordt voor het grootste deel betaald door de Franse overheid en de rest door Nederland.
"Hiermee bevestigt Europa zijn positie in de wereldtop van het onderzoek", zegt minister Dijkgraaf. "Wetenschappers krijgen met deze enorme computerkracht een blik op de toekomst en kunnen zo bijdragen aan het oplossen van fundamentele maatschappelijke vraagstukken in bijvoorbeeld de gezondheidszorg of het tegengaan van klimaatverandering."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
2 dagen geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
3 dagen geleden