Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland investeert in Europese supercomputer

Nederland investeert in Europese supercomputer

DEN HAAG (ANP) - Nederland werkt mee aan een nieuwe Europese supercomputer die in 2026 nabij Parijs komt te staan, maakt minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) bekend. Het systeem krijgt een rekencapaciteit van 5 miljoen moderne laptops. Het kabinet draait op voor 8 miljoen euro van de totale kosten van 542 miljoen euro.

De supercomputer zal worden gebruikt voor onderzoek. Zo zal het systeem de effecten van klimaatverandering preciezer kunnen doorrekenen. Tegenwoordig registreren apparaten als telescopen en satellieten zoveel gegevens, dat het amper bij te houden is. De slimme computer moet hierbij gaan helpen. Omdat het kabinet geld steekt in het project kunnen Nederlandse onderzoekers gebruikmaken van een deel van de rekentijd van de computer.

Het Jules Verne-consortium zal de computer bouwen en onderhouden. Dit is een Nederlands-Frans samenwerkingsproject dat zich bezighoudt met de ontwikkeling van nieuwe technologieën. EuroHPC, een partnerschap van onder meer de Europese Unie en Europese lidstaten, betaalt de helft van de kosten. De andere helft wordt voor het grootste deel betaald door de Franse overheid en de rest door Nederland.

"Hiermee bevestigt Europa zijn positie in de wereldtop van het onderzoek", zegt minister Dijkgraaf. "Wetenschappers krijgen met deze enorme computerkracht een blik op de toekomst en kunnen zo bijdragen aan het oplossen van fundamentele maatschappelijke vraagstukken in bijvoorbeeld de gezondheidszorg of het tegengaan van klimaatverandering."

Meer uit Politiek

Yeşilgöz: gemeenteraadsverkiezingen maken 'ontiegelijk veel uit'

ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.

15 uur geleden
Ook Yeşilgöz denkt aan link Iran bij aanslagen op Joodse doelen

ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.

18 uur geleden
Kamerleden verafschuwen aanslag op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.

20 uur geleden
Jetten wil in gesprek met Joodse gemeenschap na aanslag op school

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.

21 uur geleden
Van Weel hekelt 'laffe aanval' op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.

21 uur geleden
Lokale partijen willen meer steun van het kabinet voor veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.

1 dag geleden
Jetten tevreden met lagere drempel om te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."

1 dag geleden