Nederland investeert in Europese supercomputer
DEN HAAG (ANP) - Nederland werkt mee aan een nieuwe Europese supercomputer die in 2026 nabij Parijs komt te staan, maakt minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) bekend. Het systeem krijgt een rekencapaciteit van 5 miljoen moderne laptops. Het kabinet draait op voor 8 miljoen euro van de totale kosten van 542 miljoen euro.
De supercomputer zal worden gebruikt voor onderzoek. Zo zal het systeem de effecten van klimaatverandering preciezer kunnen doorrekenen. Tegenwoordig registreren apparaten als telescopen en satellieten zoveel gegevens, dat het amper bij te houden is. De slimme computer moet hierbij gaan helpen. Omdat het kabinet geld steekt in het project kunnen Nederlandse onderzoekers gebruikmaken van een deel van de rekentijd van de computer.
Het Jules Verne-consortium zal de computer bouwen en onderhouden. Dit is een Nederlands-Frans samenwerkingsproject dat zich bezighoudt met de ontwikkeling van nieuwe technologieën. EuroHPC, een partnerschap van onder meer de Europese Unie en Europese lidstaten, betaalt de helft van de kosten. De andere helft wordt voor het grootste deel betaald door de Franse overheid en de rest door Nederland.
"Hiermee bevestigt Europa zijn positie in de wereldtop van het onderzoek", zegt minister Dijkgraaf. "Wetenschappers krijgen met deze enorme computerkracht een blik op de toekomst en kunnen zo bijdragen aan het oplossen van fundamentele maatschappelijke vraagstukken in bijvoorbeeld de gezondheidszorg of het tegengaan van klimaatverandering."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israël.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet doet te weinig om discriminatie te bestrijden, zei DENK-leider Stephan van Baarle. Volgens hem staan in het coalitieakkoord alleen al bestaande plannen en wordt er geen extra geld vrijgemaakt. "Wat gaat het kabinet doen?"
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, DENK en Volt verwijten VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans dat de middenklasse gaat betalen voor de defensieplannen van het nieuwe kabinet. Jesse Klaver (GL-PvdA) vraagt Brekelmans waarom bedrijven en mensen met hogere inkomens niet meer bijdragen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook oppositiepartijen JA21, ChristenUnie en BBB zijn verbolgen dat het kabinet alsnog het wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) wil aanpassen. De fractievoorzitters van die partijen deden hun beklag bij VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans die de keuze van het kabinet verdedigde. Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) kondigde in de marge van het debat aan dat hij na kritiek van vooral beleggers de wet wil wijzigen.
13 uur geleden