Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Nederland in top vijf van getroffen economieën door coronavirus'

'Nederland in top vijf van getroffen economieën door coronavirus'

AMSTERDAM (ANP) - Nederland wordt economisch relatief hard geraakt door de uitbraak van het nieuwe coronavirus. Volgens onderzoek van kredietverzekeraar Euler Hermes staat Nederland wereldwijd in de top vijf als het gaat om landen die economisch het hardst worden getroffen. China werd als 'veroorzaker' buiten beschouwing gelaten.

Bedragen noemde Euler Hermes niet, behoudens de impact op de wereldeconomie die de kredietverzekeraar raamt op 320 miljard dollar dat per kwartaal verloren gaat aan handel in goederen en diensten. Dit bedrag is volgens Euler Hermes vergelijkbaar met de impact van een heel jaar handelsoorlog tussen de VS en China.

Het Nederlandse bedrijfsleven wordt volgens de onderzoeker stevig geraakt en dan vooral de chemie, transport, automotive, textiel en elektronica. "Nederland heeft een extreem open economie met een relatief sterke verwevenheid met China. Dan komt zo’n ingrijpende logistieke verstoring hard aan", verduidelijkt Johan Geeroms van Euler Hermes Nederland . "Complete toeleveringsketens liggen plat. En dat is niet een-twee-drie hersteld. Voordat de hele zaak weer op volle toeren draait zijn we maanden verder.

Haven Rotterdam

Als voorbeeld wordt naar de haven in Rotterdam gewezen, waar 45 procent van de containerafhandeling "Azië-gerelateerd" is. China neemt daar een groot deel van voor zijn rekening. Door de uitbraak in China vertrekken er 20 procent minder containerschepen vanuit het land.

Geeroms wijst op het effect daarna, de gevolgen voor bedrijven. "Niet alleen de grote jongens, maar juist ook het midden- en kleinbedrijf. Er is maar weinig voor nodig om aan de verkeerde kant van de streep terecht te komen als de 'fabriek van de wereld' niet snel een doorstart maakt."

Volgens Euler Hermes is de impact van het virus op de economie van Taiwan en Zuid-Korea het grootst. Verder staan Hongarije en Indonesië hoog op de lijst. Waar volgens de kredietverzekeraar voor moet worden gewaakt is dat geprobeerd wordt om de problemen met staatssteun op te lossen. Daarmee wordt volgens Geeroms "het gezonde marktmechanisme" om zeep geholpen. Ook omdat zwakke bedrijven corona als smoes zullen aanvoeren waarmee oneerlijke concurrentie op de loer ligt.

Meer uit Financieel

Meer hypotheekaanvragen door aankondiging rentestijgingen

DE MEERN (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen is afgelopen maand flink gestegen vergeleken met een jaar eerder. Vooral in de derde week van november was er een piek, na aankondigingen van rentestijgingen door meerdere geldverstrekkers. Het aantal aanvragen steeg met ruim 12 procent ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN).

38 minuten geleden
Airbus bijna klaar met updaten vliegtuigen met softwareprobleem

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het overgrote deel van de ongeveer 6000 Airbus-vliegtuigen van het type A320 die te maken hadden met een softwareprobleem, heeft in het weekend de benodigde update gekregen. Hierdoor heeft de Europese fabrikant Airbus een grotere verstoring kunnen voorkomen bij wat de grootste terugroepactie van het bedrijf tot nu toe was.

39 minuten geleden
Moeder Essent: Duitsland moet vertragen met wind- en zonnestroom

ESSEN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van E.ON, het Duitse moederbedrijf van Essent en Energiedirect.nl, vindt dat Duitsland het tempo van de uitbreiding van wind- en zonne-energie moet vertragen. Volgens Leonhard Birnbaum hebben de stroomnetten in Duitsland moeite om de toename van nieuwe hernieuwbare projecten aan te kunnen. Dat heeft hij gezegd in de Süddeutsche Zeitung.

1 uur geleden
Koperprijs op nieuw recordniveau door vrees voor aanbodtekort

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is maandag gestegen naar een nieuw recordniveau. De prijs van het veelgebruikte metaal wordt aangejaagd door de vrees dat de wereldmarkt afstevent op een aanbodtekort. De haast om koper naar de Verenigde Staten te brengen in afwachting van mogelijke Amerikaanse importtarieven lijkt de tekorten elders te verergeren, doordat mijnbouwers moeite hebben om aan de vraag te voldoen. Koper is zeer gewild door de belangrijke rol ervan in de elektrificatie en de energietransitie.

2 uur geleden
Horecaondernemers minder somber met feestdagen voor de deur

DEN HAAG (ANP) - Hotel-, restaurant- en caféhouders zijn het laatste kwartaal van dit jaar minder somber geworden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de stemming in de branche nog steeds overwegend negatief, maar gaandeweg het jaar lijkt het vertrouwen wel te verbeteren. Met onder meer de feestdagen in aantocht zijn horecaondernemers in de nieuwste peiling van het statistiekbureau vooral minder negatief over het economisch klimaat in de komende drie maanden.

2 uur geleden
Nederlandse industrie laat opnieuw lichte verbetering zien

ZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in november opnieuw een lichte verbetering laten zien ten opzichte van een maand eerder. Zowel de productie als het aantal nieuwe orders groeide. De verwachtingen voor het komende jaar lagen ook op het hoogste niveau sinds juli, al liggen die nog wel onder het langetermijngemiddelde. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse peiling.

2 uur geleden
Detailhandel zet ruim 3 procent meer om, ook volume stijgt

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in oktober meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,1 procent, na een stijging van 3,8 procent in september. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 5 procent meer omgezet dan een jaar eerder.

3 uur geleden