'Nederland in top vijf van getroffen economieën door coronavirus'
AMSTERDAM (ANP) - Nederland wordt economisch relatief hard geraakt door de uitbraak van het nieuwe coronavirus. Volgens onderzoek van kredietverzekeraar Euler Hermes staat Nederland wereldwijd in de top vijf als het gaat om landen die economisch het hardst worden getroffen. China werd als 'veroorzaker' buiten beschouwing gelaten.
Bedragen noemde Euler Hermes niet, behoudens de impact op de wereldeconomie die de kredietverzekeraar raamt op 320 miljard dollar dat per kwartaal verloren gaat aan handel in goederen en diensten. Dit bedrag is volgens Euler Hermes vergelijkbaar met de impact van een heel jaar handelsoorlog tussen de VS en China.
Het Nederlandse bedrijfsleven wordt volgens de onderzoeker stevig geraakt en dan vooral de chemie, transport, automotive, textiel en elektronica. "Nederland heeft een extreem open economie met een relatief sterke verwevenheid met China. Dan komt zo’n ingrijpende logistieke verstoring hard aan", verduidelijkt Johan Geeroms van Euler Hermes Nederland . "Complete toeleveringsketens liggen plat. En dat is niet een-twee-drie hersteld. Voordat de hele zaak weer op volle toeren draait zijn we maanden verder.
Haven Rotterdam
Als voorbeeld wordt naar de haven in Rotterdam gewezen, waar 45 procent van de containerafhandeling "Azië-gerelateerd" is. China neemt daar een groot deel van voor zijn rekening. Door de uitbraak in China vertrekken er 20 procent minder containerschepen vanuit het land.
Geeroms wijst op het effect daarna, de gevolgen voor bedrijven. "Niet alleen de grote jongens, maar juist ook het midden- en kleinbedrijf. Er is maar weinig voor nodig om aan de verkeerde kant van de streep terecht te komen als de 'fabriek van de wereld' niet snel een doorstart maakt."
Volgens Euler Hermes is de impact van het virus op de economie van Taiwan en Zuid-Korea het grootst. Verder staan Hongarije en Indonesië hoog op de lijst. Waar volgens de kredietverzekeraar voor moet worden gewaakt is dat geprobeerd wordt om de problemen met staatssteun op te lossen. Daarmee wordt volgens Geeroms "het gezonde marktmechanisme" om zeep geholpen. Ook omdat zwakke bedrijven corona als smoes zullen aanvoeren waarmee oneerlijke concurrentie op de loer ligt.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
5 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
6 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
12 uur geleden