Nederland houdt zich weer aan de norm over stikstof in mest
DEN HAAG (ANP) - De hoeveelheid stikstof in dierlijke mest is vorig jaar weer gedaald. Daardoor duikt Nederland verder onder het plafond dat de Europese Unie heeft vastgesteld om het milieu te beschermen. Ook kwam er wederom minder fosfaat terecht in de uitwerpselen van dieren. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
In 2019 kwam ongeveer 490 miljoen kilo stikstof terecht in dierlijke mest, 2,8 procent minder dan een jaar eerder. Daarmee zit de totale landbouwsector voor het tweede jaar op rij onder het Europese plafond van zo'n 504 miljoen kilo. Volgens een woordvoerder van het CBS nam de hoeveelheid stikstof in mest af omdat de veestapel kromp en boeren ander voer zijn gaan gebruiken. De melkveesector zat in 2018 nog boven het Europese maximum, maar dook daar vorig jaar onder.
Afgelopen jaar oordeelde de Raad van State dat het Nederlandse stikstofbeleid niet genoeg bescherming bood aan speciale natuurgebieden, hetgeen leidde tot veel politieke discussie en boerenprotesten. Dat ging om de hoeveelheid stikstof die neersloeg in natuurgebieden. Daar gaat het onderzoek van het CBS niet over. Wel weet de woordvoerder te vertellen dat Nederland qua neerslag van stikstof op veel plekken nog niet voldoet aan de norm.
De hoeveelheid fosfaat in dierlijke mest nam met 4 procent af tot ruim 155 miljoen kilo. Daarmee zitten boeren ver onder het Europese plafond van zo'n 173 miljoen kilo.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Nederlandse reizigers naar Cuba gewaarschuwd dat "de problemen met de energievoorziening" in dat land toenemen. Volgens het ministerie heeft de Cubaanse overheid extra maatregelen ingesteld wegens de ernstige brandstoftekorten. "Het is moeilijk of onmogelijk om benzine te tanken. De stroom valt vaak en langdurig uit. Ook kan de watertoevoer stoppen. De situatie kan snel verder verslechteren", aldus het ministerie.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israel (CIDI) wil dat het concert dat rapper Ye op 6 juni in het GelreDome in Arnhem geeft, wordt gecanceld. Die oproep doet het CIDI dinsdag op X. De organisatie roept "Tweede Kamer, media en burgemeester Ahmed Marcouch" op om "nee tegen haat" te zeggen en het concert van de artiest, die doorbrak onder de naam Kanye West, te schrappen.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Op de derde zittingsdag in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, verdacht van verkrachting en grootschalige sextortion, is naar voren gekomen dat S. kampt met een persoonlijkheidsstoornis met narcistische trekken. Gedragsdeskundigen adviseren een langdurige behandeling in de vorm van tbs met voorwaarden en mogelijk tbs met dwangverpleging.
10 uur geledenARNHEM (ANP) - Werkgevers, boerenorganisaties, de bouw en andere sectoren in en rond de Veluwe zijn kritisch over de plannen van het Gelderse provinciebestuur voor de zogeheten stikstofzones. Gelderland wil in stroken van 500 meter in en rond de Veluwe en drie andere kwetsbare natuurgebieden maatregelen nemen. Het doel is de stikstofuitstoot fors te verminderen en de staat van de natuur te verbeteren. Brancheorganisaties zeggen dat de plannen nu niet uitvoerbaar zijn. Ze bieden volgens hen geen garantie op het loskrijgen van de vergunningverlening en het legaliseren van PAS-melders.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds koningin Máxima zich heeft aangemeld als reservist bij de Koninklijke Landmacht, zijn meer mensen online op zoek gegaan naar informatie over werk bij Defensie. Dat laat een woordvoerder van het ministerie desgevraagd weten aan het ANP.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tot veertien jaar cel geëist tegen vier mannen in het proces rond de moord op Vincent Jalink. De 38-jarige Jalink werd op 27 mei 2016 bij zijn huis in Diemen met twaalf kogels doodgeschoten in het bijzijn van zijn toen 9-jarige zoontje. De schutter kreeg in 2023 in hoger beroep 22 jaar celstraf.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft dinsdag vijftien mensen opgepakt omdat ze op TikTok anderen zouden hebben aangespoord tot terreuraanslagen. Ze worden ervan verdacht propaganda voor terreurgroep Islamitische Staat te hebben verspreid. Volgens het Openbaar Ministerie hebben ze ook het martelaarschap verheerlijkt.
13 uur geleden