Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland heeft primeur van 'nieuw' werk van Franse meester Léger

Nederland heeft primeur van 'nieuw' werk van Franse meester Léger

OTTERLO (ANP) - Nederland kan als eerste land ooit een 'nieuw' en volgens deskundigen erg belangrijk schilderij van de hand van Fernand Léger (1881-1955) tonen. Het bleek op de achterkant van een ander doek van de Franse kunstenaar te staan. Op een tentoonstelling van zijn werk in het Kröller-Müller Museum in Otterlo is het vanaf 19 november te zien.

Het is met veel moeite en geduld onder een taaie laag tevoorschijn getoverd en is volgens kenners zo interessant omdat het hoort in een serie waarmee de Fransman op een artistiek keerpunt kwam: Fumées sur les toits (Rook boven de daken). Daarmee is het eigenlijk nog belangrijker dan wat er op de voorkant staat.

De Triton Foundation, een Nederlandse stichting die een verzameling beheert die bijeen werd gebracht door de Rotterdamse havenbaron Willem Cordia en zijn vrouw Marijke, verwierf in 1999 het schilderij Le quatorze juillet (1912-1913) van Fernand Léger, met als bonus dit toen nog onzichtbare werk op de achterkant.

Restauratie

"Hoewel het bekend was dat er zich op de achterzijde van dit schilderij een tweede schilderij bevond, werd gedacht dat dit werk reddeloos beschadigd was. Restauratoren zijn er uiteindelijk in geslaagd de harde lijmachtige laag op het schilderij te verwijderen. En dankzij uitgebreid onderzoek kon restaurator Gwendolyn Boevé-Jones dit schilderij aan de belangrijke reeks Fumées sur les toits toeschrijven", aldus een woordvoerster van de stichting.

In deze serie schilderde Léger het uitzicht op de daken vanuit zijn atelier in Parijs. Dit inspireerde hem om te experimenteren met vorm en kleur, waarbij hij van betrekkelijk realistisch naar abstractie toe werkte. Deze ontwikkeling bracht hem op het kubisme, waarvan hij een van de belangrijke vertegenwoordigers werd.

Meer uit Binnenland

Festival in Amsterdam op laatste moment geannuleerd

AMSTERDAM (ANP) - Het festival Music On dat zaterdag en zondag zou plaatsvinden in het Meerpark in Amsterdam is op het laatste moment afgelast. De organisatie heeft zaterdag op Instagram gemeld dat de gemeente de vergunning heeft ingetrokken.

53 minuten geleden
Nederlandse toerist (21) met mazelen opgenomen in Panama

PANAMA-STAD (ANP) - Een 21-jarige Nederlandse backpacker is met mazelen opgenomen in een ziekenhuis in Panama-Stad, meldt het Panamese ministerie van Volksgezondheid.

1 uur geleden
Tenerife treft voorbereidingen voor ontvangst Hondius

GRANADILLA DE ABONA (ANP) - In de industriehaven van Granadilla op Tenerife worden voorbereidingen getroffen voor de komst van het Nederlandse cruiseschip waarop eerder het hantavirus uitbrak. Op het anderszins vrijwel lege industrieterrein worden legertenten, hekwerk en mobiele toiletten geplaatst om de opvarenden van de m/v Hondius zondag op te vangen, zien ANP-verslaggevers ter plaatse.

2 uur geleden
Veel rook bij brand in Westelijk Havengebied Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - In het Westelijk Havengebied in Amsterdam woedt in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand. Het zou gaan om het terrein van een recyclingbedrijf op de Kwadrantweg.

7 uur geleden
Opvarenden Hondius in Nederland zes weken in thuisquarantaine

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.

16 uur geleden
LAKS ontvangt 26.000 klachten op eerste dag eindexamens

UTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.

17 uur geleden
Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland een wolf gezien

DEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.

20 uur geleden