Nederland heeft Oekraïne voor ruim 1 miljard militair gesteund
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft voor 1,07 miljard euro militaire steun geleverd aan Oekraïne. Daarmee is de symbolische grens van een miljard euro doorbroken, schrijft minister Kajsa Ollongren (Defensie) aan de Tweede Kamer.
Minister Ollongren stuurt iedere maand een update van de hulp aan de Tweede Kamer. Bij de meest recente update van 16 december stond de teller op 987 miljoen. Een week later beloofde premier Mark Rutte in een telefoongesprek met Volodimir Zelenski dat Nederland dit jaar voor nog eens 2,5 miljard zal bijdragen.
Ongeveer de helft van de Nederlandse bijdrage is in de vorm van spullen. Dat heeft gevolgen voor de gereedheid van de Nederlandse krijgsmacht, maar Defensie vindt die volgens de minister nog acceptabel. Toch vindt de minister het nodig om een plan te maken om de impact op de langere termijn onder controle te houden. Daar wordt nu aan gewerkt, zo schrijft ze.
Vervangingswaarde van 771,3 miljoen euro
De spullen die de Nederlandse krijgsmacht direct heeft weggegeven stonden voor 463,8 miljoen euro in de boeken. Als Nederland die spullen gaat vervangen, zoals wel de bedoeling is, zal de rekening echter een stuk hoger uitvallen. Volgens de minister bedraagt de zogenoemde vervangingswaarde 771,3 miljoen.
Naast de steun in de vorm van materieel, is er ook financiële steun, onder meer via fondsen. Intussen komt er ook weer geld vanuit de zogenoemde Europese Vredesfaciliteit (EPF) terug naar Nederland. Dat geld komt in delen (tranches) vrij. Tot nu toe is Nederland voor 62,9 miljoen euro gecompenseerd.
Subsidieaanvraag
Daarnaast heeft het ministerie nog eens 249 miljoen euro subsidie aangevraagd. Het is nog onbekend of die wordt toegekend.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is niet bereid "stappen terug" te zetten in de aanpak van het slepende stikstofprobleem, of op "belangrijke verworvenheden voor vrouwenrechten". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens de wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt zich zorgen over grondrechten en de privacy van ouders en kinderen bij de nieuwe Europese regels voor internetgebruik door kinderen. Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Handel en Soevereiniteit) wil er in gesprek met Europese collega's voor zorgen dat de grondrechten en privacy worden gewaarborgd in de nieuwe regels.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Basisschoolleerlingen mogen geen generatieve AI gebruiken, vindt de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid steunt een motie van Volt en CDA die het kabinet vraagt om een verbod te regelen. Volt-leider Laurens Dassen dient de motie donderdag in tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Kamerleden van PRO, D66, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS, SP, ChristenUnie en JA21 hebben hun namen er ook onder gezet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het minimumuurloon gaat vanaf 1 januari 2027 omhoog naar 15,29 euro. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen vond het renteplafond voor studieleningen kort nadat dit in het coalitieakkoord was afgesproken al te duur. In documenten van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap die op verzoek van de Tweede Kamer openbaar zijn gemaakt, schrijven ambtenaren dat de VVD-minister een vast renteplafond van 2,5 procent een te groot risico vindt.
1 dag geleden