Nederland heeft nog geen euro gekregen uit coronaherstelfonds
LUXEMBURG (ANP) - Nederland heeft nog geen euro ontvangen uit het Europees coronaherstelfonds, waarin ruim 700 miljard euro zit voor alle 27 lidstaten van de Europese Unie. Dat komt doordat Nederland pas in mei dit jaar een eerste aanvraag van 1,3 miljard euro heeft ingediend, zegt een woordvoerder van de Europese Rekenkamer. Het kabinet heeft ook toen pas zijn handtekening gezet onder de speciale regeling, zegt hij. De regeling is in 2021 van kracht geworden.
Met het geld uit het fonds (RRF) kunnen alle lidstaten van de Europese Unie investeren in projecten, om de economische gevolgen van de coronapandemie te boven te komen. Het gaat bijvoorbeeld om investeringen in digitalisering en groene transitie.
De Europese Commissie moet die eerste aanvraag van Nederland nog beoordelen. Nederland wil die eerste 1,3 miljard besteden aan investeringen in zorg, onderwijs, de bouw van betaalbare woningen en digitalisering. Voor Nederland is ruim 5,4 miljard beschikbaar.
Achterhoede
Nederland is niet de enige die achterloopt, maar bevindt zich wel ver in de achterhoede. De honderden miljarden euro's die via het Europees coronaherstelfonds in 2021 beschikbaar zijn gesteld, zijn bij lange na nog niet uitgegeven door de EU-lidstaten, blijkt uit een maandag gepubliceerd onderzoek van de Europese Rekenkamer.
Eind vorig jaar had nog geen derde van de EU-landen het voor hen beschikbare budget uit het fonds aangevraagd. Van het geld dat tot nu toe vanuit Brussel naar de lidstaten is overgemaakt, is daarnaast ongeveer slechts de helft bij 'eindontvangers' terechtgekomen, waaronder particuliere bedrijven en scholen.
Europese Rekenkamer
De Europese Rekenkamer waarschuwt voor het risico dat de aanvragen voor Europees geld uit het herstelfonds nog verder worden vertraagd en dat projecten niet op tijd worden afgerond. De lidstaten kunnen daardoor "niet van de verwachte economische en sociale voordelen genieten", zegt de Rekenkamer. Het budget blijft tot augustus 2026 beschikbaar.
"RRF-geld moet op tijd worden ingezet zodat de maatregelen zonder problemen voor het einde van de faciliteit kunnen worden uitgevoerd. Het risico op inefficiënte of onregelmatige uitgaven wordt hiermee ook kleiner", zegt Ivana Maletić, het lid van de Europese Rekenkamer dat verantwoordelijk is voor de controle.
Eenmaal uitgekeerd geld kan niet worden teruggevorderd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Defensie wil treinstellen kopen om ze om te bouwen tot gewondentreinen, een soort rijdende hospitaals. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van de Telegraaf. De aanschaf is volgens de krijgsmacht nodig om in geval van een gewapend conflict waar Nederlandse militairen bij betrokken zijn, snel gewonden te kunnen repatriëren.
11 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - Zeker twintig actievoerders van Greenpeace hebben donderdagochtend het hoofdgebouw van Lelystad Airport bezet, als tegengeluid op de coalitieplannen van D66, VVD en CDA om het vliegveld te gaan gebruiken voor burgerluchtvaart. Ze blijven "zo lang als nodig, tot het kabinet de plannen intrekt", aldus een woordvoerder.
14 minuten geledenHOEVELAKEN (ANP) - Meld Misdaad Anoniem heeft in 2025 een recordaantal anonieme tips binnengekregen. Het meldpunt stuurde 32.007 meldingen door naar de politie, gemeenten en opsporingsdiensten. Dat is een stijging van 32 procent ten opzichte van een jaar eerder.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door de nieuwe regels van het Europese Asiel- en Migratiepact dreigen asielkinderen opgesloten te worden in een detentiecentrum in Zeist. Die Nederlandse maatregel kan veel schade aanrichten en moet voorkomen worden, waarschuwt VluchtelingenWerk Nederland (VWN).
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het aantal gemeenteraadsleden dat agressie, intimidatie of geweld ervoer, is de afgelopen vier jaar ruim verdubbeld. Een derde van de raadsleden gaf in een enquête aan dit te ervaren, waar dat voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2022 bij 15 procent speelde. Van hen geeft 30 procent aan dat dit invloed heeft op hun functioneren.
2 uur geledenLIESHOUT (ANP) - Bavaria heeft een carnavalscampagne tijdelijk offline gehaald na een sommatie van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Dat bevestigt een woordvoerder van Royal Swinkels, het familiebedrijf waar Bavaria deel van uitmaakt, na berichtgeving van Omroep Brabant. "Volgens het IOC vertoonde onder andere een beeld met vijf biertjes op een bar te veel gelijkenis met de Olympische ringen", aldus de woordvoerder.
8 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Curaçao bevindt zich in een 'diabetesnoodsituatie', meldt het nationale ziekenhuis CMC woensdag. Volgens het instituut heeft dit steeds grotere gevolgen voor de volksgezondheid en de overheidsfinanciën. Eén op de vijf volwassenen op Curaçao leeft met diabetes.
10 uur geleden