
Nederland heeft nog geen euro gekregen uit coronaherstelfonds
LUXEMBURG (ANP) - Nederland heeft nog geen euro ontvangen uit het Europees coronaherstelfonds, waarin ruim 700 miljard euro zit voor alle 27 lidstaten van de Europese Unie. Dat komt doordat Nederland pas in mei dit jaar een eerste aanvraag van 1,3 miljard euro heeft ingediend, zegt een woordvoerder van de Europese Rekenkamer. Het kabinet heeft ook toen pas zijn handtekening gezet onder de speciale regeling, zegt hij. De regeling is in 2021 van kracht geworden.
Met het geld uit het fonds (RRF) kunnen alle lidstaten van de Europese Unie investeren in projecten, om de economische gevolgen van de coronapandemie te boven te komen. Het gaat bijvoorbeeld om investeringen in digitalisering en groene transitie.
De Europese Commissie moet die eerste aanvraag van Nederland nog beoordelen. Nederland wil die eerste 1,3 miljard besteden aan investeringen in zorg, onderwijs, de bouw van betaalbare woningen en digitalisering. Voor Nederland is ruim 5,4 miljard beschikbaar.
Achterhoede
Nederland is niet de enige die achterloopt, maar bevindt zich wel ver in de achterhoede. De honderden miljarden euro's die via het Europees coronaherstelfonds in 2021 beschikbaar zijn gesteld, zijn bij lange na nog niet uitgegeven door de EU-lidstaten, blijkt uit een maandag gepubliceerd onderzoek van de Europese Rekenkamer.
Eind vorig jaar had nog geen derde van de EU-landen het voor hen beschikbare budget uit het fonds aangevraagd. Van het geld dat tot nu toe vanuit Brussel naar de lidstaten is overgemaakt, is daarnaast ongeveer slechts de helft bij 'eindontvangers' terechtgekomen, waaronder particuliere bedrijven en scholen.
Europese Rekenkamer
De Europese Rekenkamer waarschuwt voor het risico dat de aanvragen voor Europees geld uit het herstelfonds nog verder worden vertraagd en dat projecten niet op tijd worden afgerond. De lidstaten kunnen daardoor "niet van de verwachte economische en sociale voordelen genieten", zegt de Rekenkamer. Het budget blijft tot augustus 2026 beschikbaar.
"RRF-geld moet op tijd worden ingezet zodat de maatregelen zonder problemen voor het einde van de faciliteit kunnen worden uitgevoerd. Het risico op inefficiënte of onregelmatige uitgaven wordt hiermee ook kleiner", zegt Ivana Maletić, het lid van de Europese Rekenkamer dat verantwoordelijk is voor de controle.
Eenmaal uitgekeerd geld kan niet worden teruggevorderd.
Meer uit Binnenland
ALMERE (ANP) - De provincie Flevoland mag edelherten in de Oostvaardersplassen voorlopig laten afschieten, maar de Raad van State stelt daar wel een voorwaarde aan. Staatsbosbeheer, de eigenaar en beheerder van het natuurgebied, moet de genetische diversiteit van de roedel goed in de gaten houden en indien nodig mannelijke herten bijplaatsen. Dat heeft de bestuursrechter besloten in een kort geding dat was aangespannen door de Stichting Aanpak Misstanden Natuurbeheer (Stamina).
10 minuten geledenASSEN (ANP) - Voor de tweede keer in korte tijd is een ruit van de As-Soennah Moskee in aanbouw in Assen ingegooid. Dat bevestigt voorzitter Mohamed El Mourabit na berichtgeving van RTV Drenthe. Hij weet niet wie erachter zit. "Laten we hopen dat het niet erger wordt dan het kapot maken van een raam."
2 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Bij een brand in een woning in Leidschendam is in de nacht van maandag op dinsdag een dode gevonden, meldt de politie. De brand woedde op de derde verdieping van een flat aan de Gravin Juliana van Stolberglaan.
5 uur geledenBREDA (ANP) - Het is "waanzin" dat de veiligheid rond Marengo-kroongetuige Nabil B. "nog steeds niet" goed geregeld is. Dat zegt zijn advocaat Peter Schouten in reactie op berichtgeving van Het Parool. De krant schrijft dat er grote zorgen zijn in de familie van B. nu hij binnenkort vrijkomt. Er is vrees dat vanuit de onderwereld via die naasten pogingen zullen worden ondernomen om B.'s verblijfplaats te achterhalen, hoewel zij niet zullen weten waar hij is.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet actie ondernemen om een dreigende genocide te voorkomen, waar ook ter wereld. Dat onderstreept de Commissie van advies inzake volkenrechtelijke vraagstukken (CAVV) in een ongevraagd advies aan de politiek. Hoewel de commissie het Israëlische geweld in Gaza niet noemt, heeft het advies daar duidelijk betrekking op.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vergissingen met de elektronische sloten die op steeds meer OV-fietsen zitten, leveren reizigers soms hoge onterechte boetes op. Zowel het aantal boetes als het aantal kwijtscheldingen achteraf is fors toegenomen, bevestigt de NS na berichtgeving door RTL Nieuws.
18 uur geledenKYIV (ANP) - Met de Nederlandse bijdrage aan de versterking van het Oekraïense luchtschild zal Oekraïne, en daarmee heel Europa, beter zijn beschermd tegen Russische terreur. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het platform X. Kort daarvoor werd bekend dat Nederland voor 500 miljoen euro wapens, onder meer voor de Patriot-luchtafweer, koopt en aan Oekraïne geeft.
20 uur geleden