Nederland heeft extra luchtverdediging aan Oekraïne geleverd
BRUSSEL (ANP) - Nederland heeft draagbare luchtverdedigingsmiddelen ter waarde van 88 miljoen euro aan Oekraïne geleverd, maakte defensieminister Brekelmans dinsdag in Brussel bekend. Die kan Oekraïne inzetten tegen drone- en raketaanvallen van Rusland, zei Brekelmans voor het begin van de vergadering met zijn EU-collega's van defensie.
Met die mobiel inzetbare systemen kan Oekraïne de "soms wel meer dan honderd drones" uitschakelen die Rusland inzet bij de vele massale aanvallen. Los van deze levering gaat Nederland verder met de ontwikkeling en levering van alle types drones, waaronder aanvalsdrones, zei de defensieminister.
"We zien dat Oekraïne die ook nodig heeft om Rusland verder op afstand te houden. Ook als reactie op de betrokkenheid van Noord-Korea, wat natuurlijk een ernstige escalatie is", zei Brekelmans. Die aanvalsdrones kan Oekraïne inzetten in de regio Koersk.
Diplomatie
Dinsdag wordt onder meer in Brussel speciale aandacht aan de oorlog in Oekraïne besteed, die inmiddels duizend dagen duurt. Nederland zal Oekraïne "onverminderd blijven steunen", herhaalde Brekelmans. Voorkomen moet worden dat agressor Rusland wint. "Als Rusland als winnaar uit de bus komt, dan weten we één ding zeker. Dat de agressie richting Europa in de toekomst alleen maar groter zal zijn. En dat geldt ook voor landen als Iran en China die natuurlijk Rusland steunen en zich dan ook gesterkt zullen voelen."
Er zijn steeds meer oproepen om onderhandelingen te starten om de oorlog te beëindigen. Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zei recent dat er via diplomatie volgend jaar een einde moet komen aan de oorlog. Nederland staat achter die diplomatieke inzet, zei Brekelmans. Maar "het is wel van belang dat Oekraïne zo sterk mogelijk staat."
Meer uit Binnenland
WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.
48 minuten geleden'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."
1 uur geledenNAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.
1 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
2 uur geleden'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee doet ook onderzoek naar een brand op een militair oefenterrein op de Ederheide, die op dinsdag 21 april uitbrak. Dat werd vrijdag bekendgemaakt. Bekend was al dat onderzoek loopt naar branden op oefenterreinen bij 't Harde, Oirschot en Weert.
4 uur geledenWEERT (ANP) - In Weert geldt een noodverordening voor het gebied waar de brandweer nog steeds bezig is met het blussen van de natuurbrand. De noodverordening is donderdagavond laat ingegaan en geldt vrijdag nog steeds, laat een woordvoerder weten.
4 uur geleden