Nederland heeft extra luchtverdediging aan Oekraïne geleverd
BRUSSEL (ANP) - Nederland heeft draagbare luchtverdedigingsmiddelen ter waarde van 88 miljoen euro aan Oekraïne geleverd, maakte defensieminister Brekelmans dinsdag in Brussel bekend. Die kan Oekraïne inzetten tegen drone- en raketaanvallen van Rusland, zei Brekelmans voor het begin van de vergadering met zijn EU-collega's van defensie.
Met die mobiel inzetbare systemen kan Oekraïne de "soms wel meer dan honderd drones" uitschakelen die Rusland inzet bij de vele massale aanvallen. Los van deze levering gaat Nederland verder met de ontwikkeling en levering van alle types drones, waaronder aanvalsdrones, zei de defensieminister.
"We zien dat Oekraïne die ook nodig heeft om Rusland verder op afstand te houden. Ook als reactie op de betrokkenheid van Noord-Korea, wat natuurlijk een ernstige escalatie is", zei Brekelmans. Die aanvalsdrones kan Oekraïne inzetten in de regio Koersk.
Diplomatie
Dinsdag wordt onder meer in Brussel speciale aandacht aan de oorlog in Oekraïne besteed, die inmiddels duizend dagen duurt. Nederland zal Oekraïne "onverminderd blijven steunen", herhaalde Brekelmans. Voorkomen moet worden dat agressor Rusland wint. "Als Rusland als winnaar uit de bus komt, dan weten we één ding zeker. Dat de agressie richting Europa in de toekomst alleen maar groter zal zijn. En dat geldt ook voor landen als Iran en China die natuurlijk Rusland steunen en zich dan ook gesterkt zullen voelen."
Er zijn steeds meer oproepen om onderhandelingen te starten om de oorlog te beëindigen. Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zei recent dat er via diplomatie volgend jaar een einde moet komen aan de oorlog. Nederland staat achter die diplomatieke inzet, zei Brekelmans. Maar "het is wel van belang dat Oekraïne zo sterk mogelijk staat."
Meer uit Binnenland
TILBURG (ANP) - Het dak van een groot transportbedrijf in Tilburg is donderdagavond ingestort, nadat daar een dag eerder al delen van waren ingezakt. Het pand op industrieterrein Vossenberg was daarom al ontruimd en ook de gasleiding en elektra waren al afgesloten. De gemeente vermoedt dat het platte dak is bezweken onder het gewicht van de sneeuw.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, Henk Naves, heeft zich in zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag afgevraagd waarom het zo stil is rond de Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof. "Is het soms zo stil omdat we te afhankelijk zijn geworden?"
11 uur geledenVENLO (ANP) - De politie heeft dinsdag een 20-jarige man uit Venlo aangehouden. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van zijn vijf maanden oude baby. Het kindje overleed in december onder verdachte omstandigheden, meldt de politie donderdag.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft in een week tijd bijna 2,4 miljoen kilo zout gestrooid op provinciale wegen en fietspaden, de grootste hoeveelheid in zeker vijf jaar. Sinds de eerste 'strooidag' van deze winter (23 december) gaat het in totaal al om bijna 3 miljoen kilogram. Vorige winter reden de provinciale strooiwagens 2,23 miljoen kilo zout uit, in 2023-2024 was dat 1,81 miljoen kilo (1810 ton).
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden na de dood van een 60-jarige man in Schiedam maandag. Het gaat om jongens van 16 en 17 jaar uit Schiedam. De man overleed waarschijnlijk nadat hij werd mishandeld, na een ruzie over het gooien van sneeuwballen. Hij werd ter plekke gereanimeerd door hulpdiensten en een voorbijganger, maar kon niet meer worden gered.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS rijdt vrijdag opnieuw met een afgeschaalde dienstregeling vanwege het winterse weer. Dit betekent dat op een aantal trajecten minder treinen rijden en reizigers vaker moeten overstappen en langer onderweg zijn. Ook kunnen treinen drukker zijn dan anders. Ook wordt de dienstregeling in het noorden van het land losgekoppeld van de rest van het land, meldt ProRail.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na de val van het Assad-regime zijn vorig jaar 945 Syrische vluchtelingen vanuit Nederland vrijwillig teruggekeerd naar hun moederland, meldt de Dienst Terugkeer en Vertrek (DTenV). Daarnaast is de dienst nog bezig met het vertrek van 440 Syriërs die zich eind 2025 hebben gemeld voor een tijdelijke regeling, waardoor ze extra geld krijgen om ze te helpen met hun terugkeer.
16 uur geleden