Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland heeft bijna 12 miljoen doses besteld bij AstraZeneca

Nederland heeft bijna 12 miljoen doses besteld bij AstraZeneca

DEN HAAG (ANP) - De farmaceut AstraZeneca lag vorig jaar ruim op kop in de race om als eerste een coronavaccin op de markt te brengen. Voor het kabinet was dat aanleiding om alvast een grote bestelling te doen. Nederland zou in de loop van dit jaar 11,7 miljoen doses van het middel AZD1222 krijgen, waarvan 4,5 miljoen al voor eind maart. Van dat optimisme is nu weinig over: AstraZeneca is afgetroefd door twee rivalen, kan waarschijnlijk minder leveren dan verwacht en tot overmaat van ramp is niet duidelijk of het middel wel genoeg werkt bij ouderen, terwijl dat nou juist de meest kwetsbare groep is.

De Europese toezichthouders voor vaccins, het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) in Amsterdam, oordeelt vrijdag of AZD1222 voldoet aan alle voorwaarden. Daarna is het aan de Europese Commissie om te beslissen of het middel op de markt mag komen.

Vanwege alle problemen rond AstraZeneca moeten de vaccinatieplannen van het kabinet misschien worden omgegooid. Officieel moet de Gezondheidsraad nog adviseren wie het beste het vaccin van AstraZeneca kunnen krijgen, waarna het kabinet de knoop moet doorhakken. Maar het ministerie van Volksgezondheid had eerder al aangegeven dat mensen van onder de 60 met medische klachten vanaf februari het AstraZeneca-vaccin zouden krijgen. Vanaf volgende maand zouden ook mensen die geestelijke gezondheidszorg krijgen, het vaccin AZD1222 krijgen. Het gaat bijvoorbeeld om mensen die gedwongen worden behandeld en om mensen met ernstige psychiatrische aandoeningen. Ook ggz-medewerkers zouden het AstraZeneca-vaccin krijgen.

69 miljoen doses besteld

In totaal heeft Nederland al 69 miljoen doses van coronavaccins besteld. Pfizer en BioNTech leveren dit jaar 19,5 miljoen doses van het vaccin Comirnaty. De eerste mensen hebben dit middel inmiddels geïnjecteerd gekregen. Comirnaty is bestemd voor medewerkers van verpleeghuizen, verzorgingshuizen en gehandicaptenopvang en voor artsen en verpleegkundigen op intensive cares, spoedeisende hulp en ambulances.

Het andere vaccin dat momenteel beschikbaar is, van Moderna, gaat onder meer naar cliënten van verpleeghuizen en gehandicaptenzorg. Daarvan krijgt Nederland dit jaar 6,2 miljoen doses. Sanofi levert 11,7 miljoen doses, Janssen uit Leiden 11,3 miljoen en het Duitse CureVac 8,6 miljoen.

Meer uit Binnenland

Verdachte van ernstig zedenmisdrijf in Zeist aangehouden

ZEIST (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden in verband met het ernstige zedenmisdrijf in Zeist. De man is aangehouden dankzij meerdere bruikbare tips, meldt de politie donderdagmiddag.

15 minuten geleden
LTO: bescherming tegen wolven kostbaar en beperkt effectief

DEN HAAG (ANP) - Het volledig omheinen van percelen om schapen en andere landbouwdieren te beschermen tegen wolven is in de praktijk kostbaar en moeilijk te onderhouden, stelt Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO). "Bovendien zijn wolfwerende maatregelen beperkt, vaak slechts tijdelijk effectief en niet wolfstoppend te maken. Daarnaast heeft het plaatsen van rasters ook een versnipperend effect op andere wilde dieren en het landschap", aldus LTO.

30 minuten geleden
OM wil celstraf voor trainer om vragen naaktfoto's pupillen

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag twee jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk geëist tegen voetbaltrainer Stijn P. omdat hij minderjarige pupillen vroeg om naaktfoto's en met ze probeerde af te spreken voor seks. Ook wil justitie dat P. zich aan een aantal voorwaarden houdt: zo moet hij zich laten behandelen, mag hij geen contact hebben met de slachtoffers en niet meer werken met kinderen.

1 uur geleden
Flinke rijen bij tallships op tweede dag SAIL

AMSTERDAM (ANP) - De tallships en marineschepen op SAIL in Amsterdam trekken veel bekijks. Op meerdere zeilschepen mogen bezoekers op de tweede dag van het nautische evenement aan boord en dat leidt tot lange rijen. De kades op het SAIL-terrein hebben zich inmiddels gevuld met vele duizenden mensen. Vooral op de Veemkade is het op sommige plekken aan het begin van de middag erg druk. De sfeer is gemoedelijk.

1 uur geleden
Trainer verdacht van verleiden jongens was eerder zedenverdachte

HAARLEM (ANP) - De 24-jarige voetbaltrainer Stijn P., die terechtstaat voor het verleiden van minderjarige pupillen tot het maken van seksueel getinte foto's en voorstelde om af te spreken voor seks, was eerder verdachte in een zedenzaak. Hij zou, toen hij actief was bij een voetbalclub, in 2019 een minderjarige jongen hebben gevraagd om seksuele handelingen in ruil voor vuurwerk. Een ander zou hij hebben gevraagd om een foto van diens geslachtsdeel. De zaak werd uiteindelijk geseponeerd wegens gebrek aan bewijs.

2 uur geleden
Zaak explosie Tarwekamp mogelijk medio 2026 inhoudelijk behandeld

DEN HAAG (ANP) - De strafzaak over de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag wordt waarschijnlijk medio volgend jaar inhoudelijk behandeld. "Voor de zomer zou mooi zijn", zei de voorzitter van de rechtbank Den Haag donderdag tijdens de derde voorbereidende zitting. Er was opnieuw veel belangstelling van nabestaanden en andere slachtoffers.

3 uur geleden
Politie onderzoekt tips over overleden meisje uit Abcoude

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft meerdere tips binnengekregen over het meisje uit Abcoude dat in de nacht van dinsdag op woensdag dood werd aangetroffen langs een berm in Duivendrecht. Deze worden allemaal op bruikbaarheid onderzocht, laat een woordvoerder weten. Om hoeveel tips het precies gaat, heeft hij niet direct paraat.

4 uur geleden