Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Nederland heeft achterstand goed te maken met klimaatbeleid'

'Nederland heeft achterstand goed te maken met klimaatbeleid'

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft ten opzichte van andere Europese landen een behoorlijke achterstand goed te maken als het gaat om het realiseren van de door Brussel opgelegde klimaatdoelen. Volgens een nieuw rapport van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) kan Nederland bij het inlopen van die achterstanden lering trekken uit maatregelen die landen om ons heen al hebben genomen zoals Zweden, Denemarken, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland.

Volgens de studie is de uitstoot van Nederland per hoofd van de bevolking op dit moment relatief hoog. Dat komt onder meer doordat Nederland in vergelijking met andere landen relatief veel energie-intensieve industrie en landbouw heeft. Ook is Nederland relatief laat begonnen met het instellen van specifiek klimaatbeleid. Dat kun je volgens het PBL met name vorige regeringen verwijten.

De Europese Unie heeft landen als doel gesteld om tegen 2050 klimaatneutraal te zijn. Daarbij heeft Brussel alleen de grote lijnen geschetst en is het aan lidstaten afzonderlijk om te bezien hoe ze een en andere kunnen realiseren. Zo maakt in Frankrijk kernenergie nog wel deel uit van de energiemix, terwijl Duitsland besloot om af te stappen van nucleaire krachtbronnen.

Warmtenetten

Om in Nederland snel resultaat te bereiken zouden allereerst alle kolencentrales buiten werking gesteld moeten worden, meent het PBL. Daarnaast kan Nederland meer doen met het optuigen van warmtenetten, ook als deze in eerste instantie nog op een 'ouderwetse' manier worden gevoed door bijvoorbeeld restwarmte uit de industrie. Onderzoeker Pieter Boot van het PBL merkt op dat er ook in de gebouwde omgeving snel stappen kunnen worden gezet, met bijvoorbeeld de verbetering van isolatie en het installeren van warmtepompen. Dat laatste kan mogelijk in combinatie met de aanleg van warmtenetten.

Verder wijst hij erop dat het afbouwen van subsidies naar nul voor zonne- en windparken mogelijk niet de juiste oplossing is. Daarnaast speelt ook duurzame biomassa een rol bij het realiseren van doelen. Zeker als door de extra stroom uit zon en wind, de aanleg van warmtenetten en de verbeteringen van de isolatie er een relatief kleiner gat in de energiebehoefte van de gebouwde omgeving te dichten is.

Meer uit Financieel

Chinees BYD verkoopt meer auto's, verkoopdoel 2026 een uitdaging

SHENZHEN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD heeft meer auto's verkocht in juli dan in dezelfde periode vorig jaar. Toch loopt het bedrijf nog achter op schema om zijn doelstelling voor dit jaar te bereiken.

12 uur geleden
China veroordeelt uitbreiding zwarte lijst van bedrijven door VS

Beijing (ANP/DPA) - China veroordeelt het besluit van de Verenigde Staten om 43 Chinese bedrijven toe te voegen aan een zwarte lijst van bedrijven die dwangarbeid verrichten. Onder de getroffen bedrijven bevinden zich bedrijven actief in de katoenindustrie, elektronica en farmaceutische industrie.

14 uur geleden
NYT: Fed-voorzitter wil aantal rentebesluiten verminderen

NEW YORK (ANP) - Kevin Warsh, voorzitter van de Federal Reserve (Fed), zou minder vaak willen vergaderen en daarmee dus minder rentebesluiten per jaar willen gaan nemen. Dat meldt de New York Times. De Fed weigerde commentaar.

16 uur geleden
Meer volledig elektrische auto's verkocht, totale verkoop gedaald

BUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's is in juli afgenomen ten opzichte van juli vorig jaar. Dit ondanks een stijging van het aantal volledig elektrische auto's, dat goed is voor bijna de helft van het totale marktaandeel. Dat blijkt uit cijfers van autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC.

17 uur geleden
Elon Musk is bijna helft van zijn vermogen kwijt sinds piek

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is in een periode van zes weken bijna de helft van zijn vermogen kwijtgeraakt. Dat berekende Bloomberg in zijn Billionaires Index. Met een geschat vermogen van 684 miljard dollar is hij nog altijd ruim de rijkste persoon ter wereld. Volgens de index is het vermogen van Musk nog altijd meer dan dat van de nummer 2 en 3 samen. Larry Page, oprichter van Google, en Jeff Bezos, oprichter van Amazon, hebben bij elkaar opgeteld een vermogen van iets minder dan 600 miljard dollar.

18 uur geleden
Nederlandse luchtvaartindustrie gaat JSF-drone ontwikkelen

FARNBOROUGH (ANP) - De Nederlandse luchtvaartindustrie gaat, onder aanvoering van GKN Fokker, een drone ontwikkelen die de JSF moet ondersteunen. Dat vertelt topman van Fokker, Arjen Landman, aan De Telegraaf.

19 uur geleden
Apple verliest fors aan beurswaarde, Amazon juist hard omhoog

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag honderden miljarden dollars aan beurswaarde verloren. Beleggers straften de iPhone-maker voor een tegenvallende prognose, hoewel het concern in het laatste volledige kwartaal van topman Tim Cook wel een hogere omzet en winst in de boeken zette. Amazon werd daarentegen meer dan 15 procent hoger gezet en kende zijn beste dag op Wall Street in jaren.

1 dag geleden