Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland geeft mobiel forensisch laboratorium aan Oekraïne

Nederland geeft mobiel forensisch laboratorium aan Oekraïne

KYIV (ANP) - Buitenlandminister Caspar Veldkamp heeft Oekraïne een mobiel forensisch laboratorium toegezegd en 2 miljoen euro waarmee Oekraïne zijn forensische capaciteit kan uitbreiden. Daarnaast zegde de minister nog eens 8 miljoen euro toe aan de VN-monitoringsmissie die in Oekraïne onderzoek doet naar schending van mensenrechten door Rusland. Dat deed de minister tijdens een tweedaags bezoek. Het was zijn eerste bezoek aan Oekraïne als bewindspersoon.

Ook defensieminister Ruben Brekelmans was de afgelopen twee dagen in Oekraïne. Beiden hadden onder meer een ontmoeting met president Volodymyr Zelensky. Het bezoek van de kersverse bewindslieden was, naast de toezegging van concrete extra hulp, vooral bedoeld om te bevestigen dat het nieuwe kabinet Oekraïne blijft steunen. Minister-president Dick Schoof had dat eerder deze week al telefonisch aan Zelensky laten weten.

"Nederland heeft met EU en NAVO-bondgenoten de afgelopen 2,5 jaar laten zien vierkant achter Oekraïne te staan", zei Veldkamp. "De Russische bommen hebben een verwoestende werking op Oekraïense verdedigingslinies, dorpen, steden en essentiële voorzieningen, zoals elektriciteitscentrales. Al dit geweld kan niet onbestraft blijven. Het nieuwe kabinet blijft Oekraïne daarom steunen in het bereiken van gerechtigheid."

Voortrekkersrol

"Dit kabinet zet de voortrekkersrol van Nederland voort, nu en in de toekomst", voegde Brekelmans daaraan toe. "Nederland blijft zich bijvoorbeeld inspannen om nieuwe Oekraïense militairen te trainen en Oekraïne te voorzien van wapensystemen, munitie en uitrustingen."

Met het mobiele forensisch laboratorium kan dichter bij het front onderzoek worden gedaan naar vermeende oorlogsmisdrijven. "Dit zal helpen om recht te doen aan de vele, vele dode Oekraïners van wie de lichamen terugkeren van het front. Het zal ook het onderzoek naar vermiste personen vergemakkelijken", zei Veldkamp na afloop van zijn ontmoeting met de Oekraïense minister Dmytro Kuleba van Buitenlandse Zaken.

Weggevoerde kinderen

Het zal volgens Veldkamp ook helpen bij het terughalen van weggevoerde kinderen uit Rusland en de hereniging met hun families.

De 8 miljoen euro die Nederland nu uittrekt voor de VN-monitoringsmissie, komt bovenop de 2 miljoen euro die Nederland vorig jaar bij de start van de missie had bijdragen.

Meer uit Politiek

Oppositie kritisch op energiepakket, oneens over extra plannen

DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.

13 uur geleden
Groot deel Kamer kritisch over kansrijk schooladvies

DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.

13 uur geleden
VVD vindt terughoudendheid in energiepakket kabinet 'verstandig'

DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.

17 uur geleden
Klaver: kabinet maakt leven mensen duurder tijdens energiecrisis

DEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.

17 uur geleden
Zorgen in Kamer over stop stroomaansluitingen in Utrecht

DEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.

18 uur geleden
JA21 en PVV willen uitstel vrachtwagenheffing om dure brandstof

DEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.

18 uur geleden
Jetten wil niet zeggen of hij druk uitoefende op D66-senatoren

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.

18 uur geleden