Nederland geeft mobiel forensisch laboratorium aan Oekraïne
KYIV (ANP) - Buitenlandminister Caspar Veldkamp heeft Oekraïne een mobiel forensisch laboratorium toegezegd en 2 miljoen euro waarmee Oekraïne zijn forensische capaciteit kan uitbreiden. Daarnaast zegde de minister nog eens 8 miljoen euro toe aan de VN-monitoringsmissie die in Oekraïne onderzoek doet naar schending van mensenrechten door Rusland. Dat deed de minister tijdens een tweedaags bezoek. Het was zijn eerste bezoek aan Oekraïne als bewindspersoon.
Ook defensieminister Ruben Brekelmans was de afgelopen twee dagen in Oekraïne. Beiden hadden onder meer een ontmoeting met president Volodymyr Zelensky. Het bezoek van de kersverse bewindslieden was, naast de toezegging van concrete extra hulp, vooral bedoeld om te bevestigen dat het nieuwe kabinet Oekraïne blijft steunen. Minister-president Dick Schoof had dat eerder deze week al telefonisch aan Zelensky laten weten.
"Nederland heeft met EU en NAVO-bondgenoten de afgelopen 2,5 jaar laten zien vierkant achter Oekraïne te staan", zei Veldkamp. "De Russische bommen hebben een verwoestende werking op Oekraïense verdedigingslinies, dorpen, steden en essentiële voorzieningen, zoals elektriciteitscentrales. Al dit geweld kan niet onbestraft blijven. Het nieuwe kabinet blijft Oekraïne daarom steunen in het bereiken van gerechtigheid."
Voortrekkersrol
"Dit kabinet zet de voortrekkersrol van Nederland voort, nu en in de toekomst", voegde Brekelmans daaraan toe. "Nederland blijft zich bijvoorbeeld inspannen om nieuwe Oekraïense militairen te trainen en Oekraïne te voorzien van wapensystemen, munitie en uitrustingen."
Met het mobiele forensisch laboratorium kan dichter bij het front onderzoek worden gedaan naar vermeende oorlogsmisdrijven. "Dit zal helpen om recht te doen aan de vele, vele dode Oekraïners van wie de lichamen terugkeren van het front. Het zal ook het onderzoek naar vermiste personen vergemakkelijken", zei Veldkamp na afloop van zijn ontmoeting met de Oekraïense minister Dmytro Kuleba van Buitenlandse Zaken.
Weggevoerde kinderen
Het zal volgens Veldkamp ook helpen bij het terughalen van weggevoerde kinderen uit Rusland en de hereniging met hun families.
De 8 miljoen euro die Nederland nu uittrekt voor de VN-monitoringsmissie, komt bovenop de 2 miljoen euro die Nederland vorig jaar bij de start van de missie had bijdragen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
22 uur geleden