Nederland geeft mobiel forensisch laboratorium aan Oekraïne
KYIV (ANP) - Buitenlandminister Caspar Veldkamp heeft Oekraïne een mobiel forensisch laboratorium toegezegd en 2 miljoen euro waarmee Oekraïne zijn forensische capaciteit kan uitbreiden. Daarnaast zegde de minister nog eens 8 miljoen euro toe aan de VN-monitoringsmissie die in Oekraïne onderzoek doet naar schending van mensenrechten door Rusland. Dat deed de minister tijdens een tweedaags bezoek. Het was zijn eerste bezoek aan Oekraïne als bewindspersoon.
Ook defensieminister Ruben Brekelmans was de afgelopen twee dagen in Oekraïne. Beiden hadden onder meer een ontmoeting met president Volodymyr Zelensky. Het bezoek van de kersverse bewindslieden was, naast de toezegging van concrete extra hulp, vooral bedoeld om te bevestigen dat het nieuwe kabinet Oekraïne blijft steunen. Minister-president Dick Schoof had dat eerder deze week al telefonisch aan Zelensky laten weten.
"Nederland heeft met EU en NAVO-bondgenoten de afgelopen 2,5 jaar laten zien vierkant achter Oekraïne te staan", zei Veldkamp. "De Russische bommen hebben een verwoestende werking op Oekraïense verdedigingslinies, dorpen, steden en essentiële voorzieningen, zoals elektriciteitscentrales. Al dit geweld kan niet onbestraft blijven. Het nieuwe kabinet blijft Oekraïne daarom steunen in het bereiken van gerechtigheid."
Voortrekkersrol
"Dit kabinet zet de voortrekkersrol van Nederland voort, nu en in de toekomst", voegde Brekelmans daaraan toe. "Nederland blijft zich bijvoorbeeld inspannen om nieuwe Oekraïense militairen te trainen en Oekraïne te voorzien van wapensystemen, munitie en uitrustingen."
Met het mobiele forensisch laboratorium kan dichter bij het front onderzoek worden gedaan naar vermeende oorlogsmisdrijven. "Dit zal helpen om recht te doen aan de vele, vele dode Oekraïners van wie de lichamen terugkeren van het front. Het zal ook het onderzoek naar vermiste personen vergemakkelijken", zei Veldkamp na afloop van zijn ontmoeting met de Oekraïense minister Dmytro Kuleba van Buitenlandse Zaken.
Weggevoerde kinderen
Het zal volgens Veldkamp ook helpen bij het terughalen van weggevoerde kinderen uit Rusland en de hereniging met hun families.
De 8 miljoen euro die Nederland nu uittrekt voor de VN-monitoringsmissie, komt bovenop de 2 miljoen euro die Nederland vorig jaar bij de start van de missie had bijdragen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Openbaar vervoer en onder meer leerlingenvervoer moeten worden gecombineerd in regio's waar bereikbaarheid achteruitgaat. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) wil op die manier van openbaar vervoer naar 'publieke mobiliteit' die de hele dag voor iedereen te boeken is, schrijft ze in een Kamerbrief.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen op de basis- en middelbare school zouden hun telefoon ook niet mee mogen nemen naar het schoolplein of de aula in de pauze. Dat is een van de maatregelen die het kabinet voorstelt op het gebied van kinderen in de onlinewereld.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen wil woensdagochtend ministers naar het parlement roepen, omdat er nog een stapel onbeantwoorde schriftelijke vragen ligt. Er komt een extra vragenuur, om bewindspersonen te motiveren om in het vervolg "slechts in uitzonderlijke en uitlegbare situaties" de deadline te overschrijden.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 hebben hun wetsvoorstel om versterkte gebedsoproepen te verbieden ingediend bij de Tweede Kamer. De partijen zijn al langer bezig met zo'n verbod.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken wil dat er grondig onderzoek komt naar het oneerlijk behandelen van mensen met een biculturele achternaam door het UWV bij fraudeonderzoek. "Ik wil dat dit tot de bodem wordt uitgezocht."
22 uur geledenN i e u w bericht, met reactie Flávio Bolsonaro in laatste alinea
1 dag geledenRIGA (ANP/DPA) - De alliantie Verenigde Lijst van premier Andris Kulbergs heeft volgens voorlopige uitslagen een historische overwinning behaald bij de parlementsverkiezingen in Letland. De groepering uit het politieke midden veroverde 41 van de honderd zetels in het parlement van de EU- en NAVO-lidstaat.
1 dag geleden