Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland gaf niet-operationele militaire steun bij aanval Jemen

Nederland gaf niet-operationele militaire steun bij aanval Jemen

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft "niet-operationele militaire steun" verleend aan de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk bij hun operatie tegen de Houthi's. Dat zeggen de ministers Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) en Kajsa Ollongren (Defensie) vrijdagochtend in een brief aan de Tweede Kamer.

De steun bestaat volgens de brief uit "de inzet van één stafofficier". Ook is er sprake van politieke steun. Het gaat volgens de brief van beide ministers om een "kortdurende en beperkte operatie". Mochten de VS daarna nog om meer steun van Nederland vragen, dan wordt dat verzoek opnieuw gewogen, schrijven Bruins Slot en Ollongren.

De luchtaanvallen van de Amerikanen en Britten op doelen van de Houthi's in Jemen zijn een maatregel tegen de ontwrichtende aanvallen in de Rode Zee die de door Iran gesteunde groep daar geregeld uitvoert op de internationale scheepvaart.

Het beoogde en verwachte effect van de Amerikaans-Britse operatie is "de-escalatie in de Rode Zee, omdat deze de militaire capaciteiten van de Houthi's verzwakt en verdere aanvallen ontmoedigt", aldus de ministers. Ze verwachten ook dat het risico op een "regionale escalatie" wordt verkleind.

Mogelijk verdere escalatie

"Tegelijkertijd moet rekening gehouden worden met het scenario dat de aanvallen doorgaan, het conflict in de regio verder escaleert en er gevolgen zijn voor de NL positie en belangen in de regio. Mogelijk zal de VS dan vervolgacties voorstellen. NL zal de betrokkenheid daarbij zoals gezegd opnieuw afwegen", schrijven de ministers.

Ze hebben besloten te voldoen aan het Amerikaans-Britse verzoek om steun in verband met de Nederlandse aanwezigheid en belangen in de regio. De Kamer was van tevoren niet op de hoogte gebracht "gezien de vertrouwelijkheid van deze operatie", schrijven Bruins Slot en Ollongren. Volgens hen zijn de Houthi's verschillende keren opgeroepen te stoppen met hun gewapende aanvallen op schepen in de Rode Zee.

Meer uit Binnenland

Greenpeace: ov-kosten Amsterdam een na hoogste in Europa

DEN HAAG (ANP) - Openbaar vervoer in Amsterdam is het een na duurste onder Europese hoofdsteden. Dat concludeert Greenpeace na onderzoek naar de kosten voor ov in dertig Europese landen. Alleen in Londen is een abonnement duurder, stelt de milieuorganisatie.

21 minuten geleden
Kloof tussen mannen en vrouwen wordt steeds groter

AMSTERDAM (ANP) - Tussen mannen en vrouwen gaapt in Nederland een steeds groter gat. Daardoor zakt Nederland opnieuw weg op de wereldranglijst emancipatie.

25 minuten geleden
Dode en gewonden bij verkeersongeval N307 bij Zwaag

ZWAAG (ANP) - Bij een verkeersongeval in de buurt van Zwaag (Noord-Holland) is iemand om het leven gekomen, meldt de politie. Die maakt daarnaast melding van "meerdere slachtoffers". Hoe die eraan toe zijn, is niet bekend.

5 uur geleden
Voortvluchtige veroordeelde in zaak moord Wiersum aangehouden

AMSTERDAM (ANP) - Een 29-jarige man die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de voorbereiding van de moord op advocaat Derk Wiersum in 2019 is woensdag in Frankrijk opgepakt, meldt het Openbaar Ministerie (OM). Het gaat om Oussama B., meldt de advocaat van B. aan meerdere media. Hij was jarenlang voortvluchtig.

5 uur geleden
Zuid-Holland over nieuw brugprobleem: wanneer is gifbeker leeg?

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland denkt dat de recente afsluitingen van belangrijke bruggen voorkomen hadden kunnen worden als het Rijk meer zou investeren in infrastructuur. Rijkswaterstaat maakte woensdag bekend dat de westelijke Suurhoffbrug over het Hartelkanaal richting de Maasvlakte grotendeels dichtgaat, omdat er scheuren zitten in de constructie. En sinds half juli mogen geen vrachtwagens en touringcars meer over de Merwedebrug bij Gorinchem rijden, omdat de stalen boogconstructie van de brug in de A27 te zwak is geworden.

7 uur geleden
Scheuren ontdekt in brug richting Maasvlakte, rijstroken dicht

ROTTERDAM (ANP) - Opnieuw zijn mankementen ontdekt in een belangrijke brug waar een snelweg overheen gaat: in de westelijke Suurhoffbrug richting de Maasvlakte zijn scheuren geconstateerd, meldt Rijkswaterstaat. Die zitten in een van de hoofdliggers. Omwille van de veiligheid sluit de wegbeheerder de twee gewone rijstroken af. Al het verkeer moet over de vluchtstrook.

10 uur geleden
Stefan de Walle stopt als Sinterklaas bij Het Sinterklaasjournaal

HILVERSUM (ANP) - Acteur Stefan de Walle stopt per direct met zijn rol als Sinterklaas in Het Sinterklaasjournaal. De Walle vertolkte de rol sinds 2011. Wie de nieuwe Sinterklaas wordt, maakt de NTR nog niet bekend.

10 uur geleden