Nederland gaat voor maand in 'gedeeltelijke lockdown'
DEN HAAG (ANP) - Het land gaat voor "minstens vier weken" in een gedeeltelijke lockdown. Premier Mark Rutte kondigde dinsdagavond "heftige" maatregelen aan. "We gaan pas stoppen als het echt kan." Over twee weken wordt wel een balans opgemaakt.
De stappen zijn nodig omdat het aantal besmettingen van het coronavirus maar blijft oplopen. Twee weken geleden werden de maatregelen al aangescherpt, maar dat heeft weinig uitgemaakt. "We zien niks", zei coronaminister Hugo de Jonge.
Het sociale leven komt vanaf woensdagavond weer grotendeels stil te liggen. De verwachting is dat door het aantal contactmomenten te verminderen het aantal besmettingen omlaag gaat. Dat is nodig omdat de ziekenhuizen dreigen vol te lopen.
Verplicht mondkapje
Veel maatregelen waren al uitgelekt. Meest opvallende nieuwe stap is de verplichting van het mondkapje in de openbare binnenruimten. Dat gaat ook gelden op scholen en universiteiten, de basisschool is uitgezonderd.
Het kabinet wil zo een einde maken aan de "slepende discussie" over het mondkapje. Het moet zo snel mogelijk geregeld worden hoewel het "juridisch lastig" is, zei Rutte.
De horeca gaat voorlopig weer dicht. Afhalen blijft wel mogelijk. "Het is een harde klap voor de horeca", erkende de premier. Hij zei dat er weer strenger gehandhaafd zal worden op het naleven van de maatregelen.
Winkels 's avonds dicht
Het kabinet wil voorkomen dat in winkels 's avonds alcohol wordt gekocht. Tussen 20.00 uur en 07.00 uur mogen geen alcohol en softdrugs meer worden verkocht of bezorgd. In die tijdspanne mogen mensen ook niet met die zaken op straat lopen of ze in het openbaar nuttigen.
Winkels gaan al om 20.00 uur dicht. Voor supermarkten geldt de maatregel echter niet. De koopavonden worden voorlopig verboden. Als een winkel het niet naleeft kan een zaak gesloten worden.
Thuis mogen nog maar drie gasten per dag worden ontvangen. In openbare binnenruimtes mogen maar maximaal dertig mensen bijeen zijn.
Evenementen verboden
Bijna alle evenementen worden verboden. Uitzonderingen zijn er onder meer voor bioscopen, theaters, wedstrijden in het betaalde voetbal, markten in de stad en demonstraties.
Ook sporten wordt opnieuw beperkt. Alle amateur-teamsporten voor volwassenen, waarbij het onmogelijk is 1,5 meter afstand te houden, mogen niet meer. Individuele sporten met maximaal vier mensen mogen nog wel. Kinderen tot 18 jaar mogen nog wel trainen.
Het kabinet roept mensen op zo min mogelijk te reizen. Mensen mogen nog wel op vakantie, maar het advies is zoveel mogelijk op je vakantieadres blijven. "Beperk het aantal uitstapjes."
Rutte riep mensen op verantwoording te nemen en zich aan de regels te houden. "Wees niet die eigenwijze persoon die de randjes van de regels opzoekt. Wees verantwoordelijk als het erop aankomt. Dat is nu."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In de Adventkerk in Den Haag is zondagmiddag de openbare herdenkingsbijeenkomst begonnen voor de dodelijke explosie aan de Tarwekamp in de wijk Mariahoeve. "Vandaag is een emotioneel moment, en voor al die emotie is ruimte", sprak de ceremoniemeester de honderden aanwezigen toe.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de twee jonge vrouwen die afgelopen donderdag overleden na een ongeval op de Haagse Bezuidenhoutseweg, noemt het "onbeschrijflijk oneerlijk en niet te bevatten dat zij er ineens niet meer zijn". De vrouwen "zijn op een tragische manier overleden op een dag die feestelijk had moeten zijn", schrijven zij in een verklaring van de organisatie Namens de Familie.
3 uur geledenVOLKEL (ANP) - De Koninklijke Luchtmacht heeft twee gevechtsvliegtuigen laten opstijgen vanaf de militaire vliegbasis in Volkel.
3 uur geledenVUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
1 dag geleden