Nederland gaat Stinger-luchtdoelraketten produceren met Duitsland
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat samen met Duitsland Stinger-luchtdoelraketten produceren, maakte defensieminister Dilan Yeşilgöz dinsdag bekend vanuit de NAVO-top in Ankara. Ze meldde daarbij niet om welke bedragen en aantallen het gaat. De aankondiging is onderdeel van een pakket defensieovereenkomsten die de VVD-bewindsvrouw ondertekende, waarvan een deel al bekend was.
De Stinger is een draagbare raket die kan worden afgevuurd door een militair en vervolgens automatisch een doelwit als een vliegtuig kan volgen. Het wapen is regelmatig onderdeel van westerse steunpakketten aan Oekraïne. De luchtafweerraketten zijn nog altijd belangrijk in de oorlog met Rusland.
De minister vindt het belangrijk dat Europese landen meer gaan samenwerken nu de defensie-investeringen omhoog gaan. "Door de krachten te bundelen voorkomen we versnippering, vergroten we onze productiecapaciteit met bondgenoten en zorgen we ervoor dat onze bedrijven sneller kunnen opschalen."
Amraam-raketten
Yeşilgöz sluit zich ook aan bij een Amerikaanse coalitie en een Noorse om gezamenlijk bepaalde typen munitie in te kopen. Bovendien ondertekent Nederland een overeenkomst om te onderzoeken of Amraam-raketten gezamenlijk kunnen worden geproduceerd. Dit zijn geavanceerde luchtverdedigingswapens die F-35-straaljagers bijvoorbeeld gebruiken om zichzelf te verdedigen. Ook maakt Nederland plannen met vier andere landen om gezamenlijk onderscheppingsraketten van het Patriot-luchtverdedigingssysteem te onderhouden.
Maandagavond maakte de minister al bekend dat ze voor meer dan 3 miljard euro aan defensiecontracten en plannen daartoe zou aankondigen op de NAVO-top. Zo gaat Yeşilgöz samen met België de luchtverdediging versterken en gaat Nederland samen met het Verenigd Koninkrijk landingsschepen bouwen.
Meer uit Politiek
BEIJING (ANP) - Het kabinet wil "actief" investeren in de relatie tussen Nederland en China. Dat zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) op de eerste dag van zijn handelsmissie tijdens een ontmoeting met Wang Wentao, de Chinese minister van Handel. Maar de relatie moet ook eerlijker, maakte hij duidelijk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reza Pahlavi kijkt terug op een "positief gesprek" met Tweede Kamerleden. Dat de zoon van de laatste sjah van Iran hiervoor was uitgenodigd, leidde binnen en buiten de Tweede Kamer tot veel commotie. Hij werpt zich op als een prominente vertegenwoordiger van de oppositie, terwijl een deel van de oppositie en de Iraanse diaspora het daar niet mee eens is.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens een gesprek met Tweede Kamerleden waren verschillende vertegenwoordigers van de Iraanse oppositie en diaspora kritisch op Reza Pahlavi. De zoon van de laatste sjah van het land presenteert zich volgens hen ten onrechte als de vertegenwoordiger van de oppositie tegen het huidige regime in Iran. Zij spraken voordat Pahlavi zelf aan het woord kwam tijdens het besloten deel van het gesprek.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tien gemeenten moeten zich op het ministerie van Asiel en Migratie melden, omdat ze niet voldoen aan hun wettelijke taak om voor voldoende opvangplekken te zorgen. Het gaat om Aalten, Achtkarspelen, Bergen (Limburg), Beverwijk, Gemert-Bakel, Overbetuwe, Sluis, Valkenswaard, Voerendaal en Westland.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) begint dinsdag met zeventien Nederlandse bedrijven een drie dagen durende handelsmissie in China. Hij werd als Kamerlid vijf jaar geleden nog door Beijing op een sanctielijst geplaatst vanwege onder meer zijn kritiek op mensenrechtenschendingen in China.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Jaap van Delden voelde een "enorme druk" over hoe het met de vaccinatiegraad ging in Nederland ten opzichte van andere landen. Dat zei de oud-RIVM-vaccinatiedirecteur tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het uitvoeren van de coronavaccinaties was geen plan B voorbereid, toen bleek dat de prikken niet door de huisarts gezet konden worden. Dat zei Jaap van Delden, tijdens een deel van de pandemie programmadirecteur vaccinatie voor het RIVM, tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 dag geleden