
Nederland gaat ongemerkt in lockdown
AMSTERDAM (ANP) - Minister-president Mark Rutte wilde vooralsnog niets weten van een Nederlandse lockdown vanwege het coronavirus dat al 58 Nederlanders het leven heeft gekost. Toch lijkt het er steeds meer op dat ook het openbare leven in Nederland 'vrijwillig' zo goed als stilvalt, zoals onder meer in vele andere landen van hogerhand is bevolen.
De scholen en de horeca zijn al dicht. Ook ging een streep door sportwedstrijden en evenementen, waaronder het Eurovisiesongfestival. De frequentie van het openbaar vervoer is verlaagd en steeds meer winkels en fabrieken sluiten hun deuren. Dat gebeurt deels om de veiligheid van werknemers te garanderen, maar ook door problemen in de leveringsketen waardoor onderdelen en materialen niet beschikbaar zijn. Vele containers met producten staan bijvoorbeeld nog in China op de kade.
Bekende ketens als IKEA en De Bijenkorf, maar ook telecombedrijven als KPN en T-Mobile behoorden tot de eerste bedrijven die op eigen houtje besloten om de winkels dicht te gooien. Vele bedrijven volgden dat voorbeeld of zetten het mes in de dienstverlening. Ook in de maakindustrie is de impact van het virus merkbaar. VDL NedCar kampt met een tekort aan onderdelen en stuurt duizenden werknemers tijdelijk naar huis.
Supermarkten
Het oprukkende virus zorgt overduidelijk voor nervositeit. Dat blijkt ook uit de grote drukte bij supermarkten. Die draaien omzetten vergelijkbaar met die van de gemiddelde week voor kerst. De grootgrutters hebben ook grote moeite om de voorraden in de winkels aangevuld te krijgen. Ze vragen om versoepeling van de leveringstijden. Om contact met personeel te voorkomen worden geen spaarzegels meer uitgegeven. Kassa's worden afgeschermd met plexiglas. Verder wil de sector een verbod op betalen met contant geld.
Verder wordt vooral de reis- en luchtvaartsector hard geraakt. Consumenten worden opgeroepen om niet met vakantie te gaan. Ook vallen door de coronacrisis, mede ook door reisrestricties vele vluchten uit en de verwachting is dat het aantal annuleringen de komende dagen toeneemt. Dat uiteindelijk alles stil komt te liggen is "een realistisch scenario", zegt een Transavia-woordvoerder.
Voor omwonenden van Schiphol is de corona-uitbraak een geluk bij een ongeluk, doordat er veel minder vliegverkeer is en dus minder geluidsoverlast.
Ondertussen grijpen thuisblijvers de mogelijkheid aan om klussen in en rond het huis te doen. Bij klusketens en tuincentra is het druk. Zij sluiten hun deuren vooralsnog niet en hebben voorzorgsmaatregelen getroffen om de kans op verspreiding van het virus te verkleinen.
Meer uit Gezond
AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.
23 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Een nieuwe variant van het coronavirus gaat rond, maar die leidt tot dezelfde symptomen als de vorige versies van het virus. Mensen die de variant XFG oplopen, kunnen keelpijn en een loopneus krijgen. Ook moeten ze niezen en hoesten. "De ernst van de klachten was hetzelfde. Er zijn geen aanwijzingen dat deelnemers de keelpijn ernstiger vonden", aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn betere afspraken nodig over maatschappelijk aanvaardbare prijzen voor dure medicijnen. Dat schrijven Zorginstituut Nederland, de Nederlandse Zorgautoriteit en de Autoriteit Consument & Markt in een gezamenlijk advies aan de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in september gestegen tot het hoogste niveau in vier jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In augustus was dat 3,9 procent. Gemiddeld nam het aantal werklozen in de afgelopen drie maanden met 8000 per maand toe. Er waren vooral meer 25-plussers werkloos.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen met diabetes type 2 hebben door hun gezondheidsklachten minder kans op een betaalde baan. En als ze wel werk hebben, is hun salaris lager. "Dit kost de samenleving ten minste een miljard euro per jaar aan verloren productie", maar het totale effect is groter, constateert het bureau SEO Economisch Onderzoek.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen kunnen vanaf eind volgend jaar een nieuw vaccin krijgen tegen het humaan papillomavirus (HPV), een virus dat baarmoederhalskanker en enkele andere soorten kanker kan veroorzaken. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) heeft dat maandag aangekondigd.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De immer stijgende zorgkosten zijn voor de meeste partijen aanleiding om de zorgpremies of eigen bijdragen te verhogen. Daarbij zijn de ogen vooral gericht op het eigen risico, dat mensen moeten betalen als ze daadwerkelijk zorg uit het basispakket gebruiken.
1 week geleden