Nederland gaat alle militaire uitvoer naar Israël controleren
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat de door- en uitvoer van alle militaire goederen naar Israël controleren. Dat geldt ook voor zogenoemde dual-use goederen die zowel een civiele als militaire bestemming kunnen hebben. Dat schrijven ministers Reinette Klever (Buitenlandse Handel) en Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) maandag aan de Tweede Kamer.
De stap is "wenselijk gelet op de veiligheidssituatie in Israël, de Palestijnse Gebieden en de bredere regio", aldus de bewindslieden. Tot dusver konden deze goederen met één algemene vergunning (NL007 en NL010) steeds worden uitgevoerd naar Israël. Nu zal er voor elke export een vergunning moeten worden aangevraagd die wordt getoetst aan de Europese regels.
Vorig jaar moest Nederland de doorvoer van onderdelen voor het gevechtsvliegtuig F-35 vanuit Woensdrecht van de rechter stoppen omdat het risico bestaat dat ze gebruikt worden bij schendingen van het humanitair oorlogsrecht in de Gazastrook. Tegen die uitspraak is het kabinet in cassatie gegaan. Na een kort bestand is Israël sinds een paar weken weer een offensief begonnen in Gaza.
Vergunning
Met de algemene vergunning NL007 werden militaire goederen naar Israël doorgevoerd. Dat is volgens het kabinet sinds 7 oktober 2023 toen de oorlog in Gaza begon, niet meer gebeurd. Het conflict begon met een aanval van Hamas op Israël waarbij ongeveer 1200 doden vielen. In Gaza zijn sindsdien meer dan 50.000 Palestijnen omgekomen.
De vergunning NL010 is bedoeld voor de uitvoer van laagrisico-informatiebeveiligingsgoederen, zoals routers. Het is "onwaarschijnlijk" dat deze goederen bij de Israëlische strijdkrachten terecht zijn gekomen, aldus Klever en Veldkamp.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA ziet in het formatiestuk van D66 en CDA voldoende reden om te gaan praten over het vormen van een meerderheidskabinet. Dat schrijft Klaver op X.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 41-jarige Sherwin Peterhof, wiens lichaam half augustus werd gevonden in een maisveld net over de grens met België, zou zijn gedood bij een ruzie over gestolen geld. Dat bleek tijdens een eerste zitting tegen Priscilla B.(40). De vrouw wordt ervan verdacht met anderen betrokken te zijn geweest bij zijn dood en het wegmaken van het lichaam. "Zij is de spil", zei de officier van justitie. B. ontkende dinsdag in de Amsterdamse rechtbank in tranen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz wil de komende tijd graag verder praten met D66 en het CDA over "een centrumrechtse samenwerking", waar zij het eerder steevast had over een "centrumrechts kabinet". Volgens Yeşilgöz doet de verkiezingsuitslag het meeste recht aan een dergelijke samenwerking.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Groningse gedeputeerde Susan Top krijgt voorlopig de kwesties rond gaswinning en mijnbouw weer onder haar hoede, nu haar collega Karin Dekker (GroenLinks) haar functie heeft neergelegd. De partijloze Top, oud-secretaris van het Groninger Gasberaad, beheerde die portefeuille ook in het vorig jaar gevallen college.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA willen onder meer de spreidingswet behouden, een tijdelijke verblijfsvergunning voor drie jaar invoeren en twee asielstatussen invoeren. Verder worden de laatste stikstofdoelen wat de partijen betreft nog steeds in 2035 gehaald. Dat staat in hun gezamenlijke formatiestuk, dat zij dinsdagmiddag publiceerden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie gaat weer achter mensen aan die de cel in moeten, maar hun straf ontlopen. Sinds maart vorig jaar werden deze arrestanten "niet actief opgespoord" vanwege krapte in de gevangenissen, maar demissionair staatssecretaris Arno Rutte (Justitie, VVD) schort die maatregel op. Dat meldt hij in een brief aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het VPRO-programma Zomergasten gaat stoppen. Dat heeft de omroep dinsdag gemeld. In een persbericht laat de VPRO weten dat de NPO ervoor heeft gekozen Zomergasten "in zijn huidige vorm na 2026 niet meer voort te zetten". Een woordvoerder laat weten dat het nu niet bekend is of het programma in een andere vorm voortgezet kan worden.
3 uur geleden