Nederland evacueerde 18 jaar geleden ook burgers uit Libanon
DEN HAAG (ANP) - Vliegtuigen van het ministerie van Defensie halen de komende twee dagen Nederlanders op uit Libanon. Achttien jaar geleden gebeurde dat ook al eens. Toen was eveneens een hoogoplopende strijd tussen Israël en Hezbollah de aanleiding om burgers uit het land weg te halen.
Het conflict brak in juli 2006 uit nadat Hezbollah twee Israëlische militairen had ontvoerd. Daarna werd er continu gevochten. In de eerste twee weken van de strijd sloegen al meer dan 700.000 mensen op de vlucht.
Steeds vaker kreeg het ministerie van Buitenlandse Zaken vragen over de situatie in Libanon. Daarop werd op 13 juli besloten een crisistelefoonteam te activeren. Twee dagen later kwam het crisisbeleidsteam bijeen en nog diezelfde dag werd besloten tot een vrijwillige evacuatie van Nederlanders en hun gezinnen die daar woonden, zakenlieden en toeristen.
Bussen
Uiteindelijk werden ongeveer zeshonderd mensen uit het land geholpen. De evacuatie vond anders dan deze week plaats over de weg. De mensen werden met bussen naar de Syrische stad Aleppo vervoerd en daarvandaan door vliegtuigen van Defensie terug naar Nederland gebracht.
De evacuatie over land naar Aleppo "was op dat moment de snelste en veiligste manier", schreven de verantwoordelijke bewindslieden enkele maanden later aan de Tweede Kamer. Evacués die in Nederland geen onderdak hadden, werden tijdelijk ondergebracht in het (voormalig) asielzoekerscentrum in Almere.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - De regering van Curaçao was niet betrokken "bij de planning of uitvoering van de reis van María Corina Machado", de Venezolaanse oppositieleider die deze week haar Nobelprijs voor de Vrede in Noorwegen ophaalde. Premier Gilmar 'Pik' Pisas heeft dat vrijdag in een officiële verklaring meegedeeld. Hij laat weten dat Curaçao een strikt neutrale positie hanteert in de huidige regionale politieke spanningen.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Een meerderheid van Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft, hoewel Statenleden zich onder druk gezet voelden, ingestemd met het nieuwe stikstofplan van de provincie.
6 uur geledenMOLENLANDEN (ANP) - Twee mannen zijn vrijdag opgepakt voor het bedreigen van een boer uit Molenlanden. De politie meldt dat de bedreigingen zijn gedaan naar aanleiding van een artikel en beelden over misstanden bij verzamelcentra voor runderen en kalveren.
7 uur geledenASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.
11 uur geleden