Nederland Europees koploper kinderen in kinderopvang
DEN HAAG (ANP) - In 2023 ging 72 procent van de 0- tot 3-jarige kinderen in Nederland tenminste 1 uur per week naar de formele kinderopvang. Daarmee is Nederland Europees koploper. In de 27 lidstaten van de EU was dit gemiddeld 37 procent. Dat blijkt uit een vergelijking door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) van cijfers uit Landelijke Jeugdmonitor met cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat.
Nederlanders zijn steeds meer gebruik gaan maken van formele kinderopvang, ziet het CBS. Tien jaar geleden ging nog minder dan de helft van de baby's, dreumesen en peuters naar de opvang. Vooral in Oost-Europese landen is het nog altijd minder gebruikelijk om jonge kinderen naar de opvang te brengen. Zo ging in 2023 in Slowakije en Tsjechië minder dan 5 procent van de 0- tot 3-jarigen naar de formele kinderopvang.
Verder blijkt uit de cijfers onder meer dat bijna driekwart van de Nederlandse 15- tot 25-jarigen naar school ging in 2023. Dat is hoger dan het EU-gemiddelde van 66 procent. Ook lag het aandeel voortijdig schoolverlaters in Nederland relatief laag: 6,2 procent tegenover gemiddeld 9,5 procent in de hele EU. Alleen in Slovenië en Griekenland lag de onderwijsdeelname onder jongeren hoger dan in Nederland. In Luxemburg, Malta en Cyprus volgden relatief weinig jongeren een opleiding.
In 2023 gaven 16- tot 25-jarigen in Nederland een 7,4 als rapportcijfer wanneer hen gevraagd werd naar hun algemene tevredenheid over hun leven. Daarmee waren Nederlandse jongeren iets minder tevreden dan gemiddeld in de Europese lidstaten (7,6). In Kroatië en Roemenië waren jongeren het meest tevreden: zij gaven hun leven een 8,3. Jongeren in Bulgarije waren met een 6,8 het minst tevreden.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De tot acht jaar cel veroordeelde Vlaardingse pleegouders Johnny van den B. en Daisy W. hebben hun ouderlijk gezag over hun biologische kind verloren, evenals de voogdij over een ander kind dat bij hen woonde. Dat blijkt uit een pas gepubliceerde uitspraak in een civiele zaak van de rechtbank in Rotterdam waarover het AD berichtte.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is voorlopig klaar met het winterse weer. "Deze week staan zelfs de eerste echte lentedagen op het programma met woensdag zeer lokaal zelfs bijna 20 graden", schrijft Weeronline. Dinsdag verwacht het weerbureau de eerste "lenteachtige" taferelen.
9 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Tijdens de jaarlijkse herdenking van het bombardement op Nijmegen hebben actievoerders van XR Justice Now de toespraak van de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo verstoord. De politie heeft negen mensen opgepakt wegens verstoring van de openbare orde, aldus een woordvoerder.
9 uur geledenBOXTEL (ANP) - De verdachte die is opgepakt voor het neersteken van een vrouw in Boxtel (Noord-Brabant) is een 62-jarige vrouw uit dezelfde plaats. De politie meldt dat de bewoonster zondagochtend de voordeur van haar woning aan de Annastraat opende en toen werd neergestoken. Ze raakte ernstig gewond. De verdachte zit vast.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim zeshonderd mensen staan zondagmiddag op de Dam in Amsterdam om daar te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel. Aan een protestmars vanaf het Museumplein deden zo'n driehonderd tot vierhonderd mensen mee.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam nemen zo'n 300 tot 400 mensen deel aan een protestmars vanaf het Museumplein naar de Dam om te herdenken dat Rusland deze week vier jaar geleden Oekraïne binnenviel.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het overlijden van Koos Postema heeft tot veel reacties geleid uit media en politiek. Zondag werd bekend dat de radio- en tv-presentator op 93-jarige leeftijd is overleden.
11 uur geleden