Nederland Europees koploper kinderen in kinderopvang
DEN HAAG (ANP) - In 2023 ging 72 procent van de 0- tot 3-jarige kinderen in Nederland tenminste 1 uur per week naar de formele kinderopvang. Daarmee is Nederland Europees koploper. In de 27 lidstaten van de EU was dit gemiddeld 37 procent. Dat blijkt uit een vergelijking door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) van cijfers uit Landelijke Jeugdmonitor met cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat.
Nederlanders zijn steeds meer gebruik gaan maken van formele kinderopvang, ziet het CBS. Tien jaar geleden ging nog minder dan de helft van de baby's, dreumesen en peuters naar de opvang. Vooral in Oost-Europese landen is het nog altijd minder gebruikelijk om jonge kinderen naar de opvang te brengen. Zo ging in 2023 in Slowakije en Tsjechië minder dan 5 procent van de 0- tot 3-jarigen naar de formele kinderopvang.
Verder blijkt uit de cijfers onder meer dat bijna driekwart van de Nederlandse 15- tot 25-jarigen naar school ging in 2023. Dat is hoger dan het EU-gemiddelde van 66 procent. Ook lag het aandeel voortijdig schoolverlaters in Nederland relatief laag: 6,2 procent tegenover gemiddeld 9,5 procent in de hele EU. Alleen in Slovenië en Griekenland lag de onderwijsdeelname onder jongeren hoger dan in Nederland. In Luxemburg, Malta en Cyprus volgden relatief weinig jongeren een opleiding.
In 2023 gaven 16- tot 25-jarigen in Nederland een 7,4 als rapportcijfer wanneer hen gevraagd werd naar hun algemene tevredenheid over hun leven. Daarmee waren Nederlandse jongeren iets minder tevreden dan gemiddeld in de Europese lidstaten (7,6). In Kroatië en Roemenië waren jongeren het meest tevreden: zij gaven hun leven een 8,3. Jongeren in Bulgarije waren met een 6,8 het minst tevreden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nog deze maand komt er een nieuw paneel op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten, vertelt de Amerikaanse ambassadeur Joseph Popolo vrijdag in een interview met EW Magazine. "En dat gaat specifiek over de rol van Afro-Amerikaanse soldaten die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van Nederland."
6 uur geledenTILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is door de politie weer vrijgelaten. Dat laat hij in een onlinevideo weten. De Wal werd vrijdagavond aangehouden in Tilburg omdat hij er een genezingsdienst hield die door de gemeente verboden was. Hij laat weten dat hij onder meer boetes krijgt.
6 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Nu het KNMI code oranje voor Friesland en Groningen heeft verlengd tot zaterdag 09.00 uur, heeft Qbuzz besloten de bussen in die provincies langer binnen te houden. In Friesland blijven de bussen tot zeker 11.00 uur in de remise, in Groningen tot 09.00 uur. Vrijdag reed Qbuzz de hele dag niet in het noorden vanwege de weersomstandigheden.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI verlengt de duur van code oranje voor de provincies Groningen en Friesland en de Waddeneilanden tot zaterdag 09.00 uur. De weerwaarschuwing is al van kracht sinds middernacht.
10 uur geledenTILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is vrijdagavond aangehouden in Tilburg. Dat gebeurde bij een zogenoemde gebedsgenezingsdienst, die door de gemeente was verboden. Een woordvoerder van de gemeente bevestigt berichtgeving daarover van Omroep Brabant.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat stelt zaterdag vanaf 18.00 uur het zogenoemde koudeprotocol in. Dit betekent dat dit weekend extra bergers en weginspecteurs aan het werk zijn. De verwachting is dat het zaterdag en zondag behoorlijk gaat vriezen in Nederland. Het protocol geldt voor alle provincies, tot maandagochtend.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim zeven op de tien gemeenten maken te weinig woonruimte vrij voor statushouders. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van de recentste cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Minder dan een derde van de gemeenten, 98 in totaal, voldeed op 1 januari 2026 aan de taakstelling die de overheid hun oplegt.
12 uur geleden