Nederland Europees koploper kinderen in kinderopvang
DEN HAAG (ANP) - In 2023 ging 72 procent van de 0- tot 3-jarige kinderen in Nederland tenminste 1 uur per week naar de formele kinderopvang. Daarmee is Nederland Europees koploper. In de 27 lidstaten van de EU was dit gemiddeld 37 procent. Dat blijkt uit een vergelijking door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) van cijfers uit Landelijke Jeugdmonitor met cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat.
Nederlanders zijn steeds meer gebruik gaan maken van formele kinderopvang, ziet het CBS. Tien jaar geleden ging nog minder dan de helft van de baby's, dreumesen en peuters naar de opvang. Vooral in Oost-Europese landen is het nog altijd minder gebruikelijk om jonge kinderen naar de opvang te brengen. Zo ging in 2023 in Slowakije en Tsjechië minder dan 5 procent van de 0- tot 3-jarigen naar de formele kinderopvang.
Verder blijkt uit de cijfers onder meer dat bijna driekwart van de Nederlandse 15- tot 25-jarigen naar school ging in 2023. Dat is hoger dan het EU-gemiddelde van 66 procent. Ook lag het aandeel voortijdig schoolverlaters in Nederland relatief laag: 6,2 procent tegenover gemiddeld 9,5 procent in de hele EU. Alleen in Slovenië en Griekenland lag de onderwijsdeelname onder jongeren hoger dan in Nederland. In Luxemburg, Malta en Cyprus volgden relatief weinig jongeren een opleiding.
In 2023 gaven 16- tot 25-jarigen in Nederland een 7,4 als rapportcijfer wanneer hen gevraagd werd naar hun algemene tevredenheid over hun leven. Daarmee waren Nederlandse jongeren iets minder tevreden dan gemiddeld in de Europese lidstaten (7,6). In Kroatië en Roemenië waren jongeren het meest tevreden: zij gaven hun leven een 8,3. Jongeren in Bulgarije waren met een 6,8 het minst tevreden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Na een oproep eerder deze week heeft "een recordaantal" mensen zich aangemeld als burgerhulpverlener, meldt de Hartstichting. Burgerhulpverleners zijn mensen met een reanimatiecertificaat die na een oproep in een landelijk netwerk direct naar een slachtoffer kunnen voor de eerste hulp.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een van de verdachten in de Friese soevereinenzaak is op vrije voeten. De 39-jarige Harm S. mag de inhoudelijke behandeling van de strafzaak onder voorwaarden in vrijheid afwachten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gratis rechtshulp via het Juridisch Loket (JL) voor mensen met een laag inkomen levert de samenleving per geïnvesteerde euro 3 tot 5 euro aan maatschappelijke baten op. Dat blijkt uit een analyse van SEO Economisch Onderzoek in opdracht van het JL die donderdag is gepubliceerd.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Wegens mogelijke gladheid door sneeuwval is ook voor de provincies Flevoland en Noord-Holland code geel afgegeven door het KNMI. De sneeuwbuien trekken van het zuiden van het land richting het noorden. Code geel was al gegeven voor Utrecht, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland en geldt vanaf de nacht tot het begin van de donderdagmiddag.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil weten waarom de Technische Universiteit Delft de namen van klimaatactivisten heeft doorgegeven aan de politie. De privacytoezichthouder heeft de universiteit en de politie om uitleg gevraagd. Dat bevestigt de waakhond na een bericht van het Hoger Onderwijs Persbureau.
17 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Provinciale Staten van Friesland steunen het plan om het schaatstoernooi bij de Olympische Spelen in 2030 naar schaatsstadion Thialf te halen. De Friese politiek nam een voorstel aan dat het provinciebestuur oproept de lobby voor Thialf breed te ondersteunen. Ook staan de Staten open voor een financiële bijdrage vanuit de provincie.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag een 26-jarige man, verdacht van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten, op vrije voeten gesteld. Dinsdag eiste het Openbaar Ministerie nog tien jaar gevangenisstraf tegen de man. De advocaat van de verdachte, Willem van Vliet, bevestigt een bericht van Crimesite over de vrijlating.
18 uur geleden