Nederland en EU-zwaargewichten zoeken naar slagvaardiger EU
BRUSSEL (ANP) - Premier Mark Rutte en negen andere EU-leiders zoeken naar oplossingen om de Europese Unie werkbaar te houden als zich straks landen als Oekraïne zouden aansluiten. De tien, onder aanvoering van Nederland, Frankrijk en Duitsland, zochten elkaar op in de kantlijn van de EU-top in Brussel.
De tien bogen zich "discreet", aldus een ingewijde, over bijvoorbeeld de gevolgen voor de begroting van het Europese landbouw- en regionale beleid als de EU van 27 naar uiteindelijk mogelijk 35 lidstaten zou groeien. Ook vraagstukken als de omvang van het Europees Parlement en de Europese Commissie, en de procedures om besluiten te nemen passeerden de revue. Zoals de mogelijke afschaffing van het voor wetgeving vertragende vetorecht op bepaalde gebieden.
Ook de leiders van Italië, Spanje, België, Portugal, Roemenië, Zweden en Polen schoven aan. Dat Polen ook meepraat is opmerkelijk, omdat het land voorheen steevast hamerde op bijvoorbeeld het behoud van het vetorecht. De regering in Warschau zit liever aan tafel dan dat zij op het menu staat, denkt een hoge EU-diplomaat. Mogelijk ziet Polen, dat Oekraïne hartstochtelijk steunt, ook de nadelen van bijvoorbeeld verlammende veto's tegen strafmaatregelen voor Rusland.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", zei hij na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, BBB en de SGP zien nog mogelijkheden om met het kabinet tot een akkoord over het belastingplan te komen. Na een digitaal overleg zaterdag zeiden de drie partijen in een verklaring dat ze aanknopingspunten zien.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van Onderwijs en Emancipatie ziet een lichte verbetering in de mate waarin mensen seksueel grensoverschrijdend gedrag herkennen. Dat geldt ook voor het urgentiegevoel bij deze problematiek, de ervaring op het werk en hoe mensen handelen wanneer ze geconfronteerd worden met een situatie van seksueel grensoverschrijdend gedrag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet praat zaterdag verder met de oppositie over het belastingplan, dat meldt een woordvoerder van premier Rob Jetten. Naast de premier zijn vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink en minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bij de gesprekken op het Catshuis.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) wil voor nu niet verder met een wetsvoorstel dat regelt dat politieke partijen bij decentrale verkiezingen minstens één zetel moeten hebben om kans te maken op een restzetel. De restzetelverdeling geldt al voor de Tweede Kamerverkiezingen, maar zou na de wetswijziging ook tellen voor de verkiezingen van gemeenteraden, provinciale staten, waterschappen en eilandraden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het uitfaseren van het gebruik van olie, kolen en gas is voor Nederland een belangrijk thema op de aanstaande VN-klimaattop in Antalya, de COP31 die op 9 november begint. Klimaatminister Stientje van Veldhoven noemt deze "transitie weg van fossiele brandstoffen" in een brief aan de Tweede Kamer een "dwarsdoorsnijdende prioriteit" tijdens de top.
1 dag geleden