Nederland en Denemarken kopen 14 Leopard 2 tanks voor Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Nederland en Denemarken kopen samen veertien Leopard 2A4 tanks voor Oekraïne. De tanks worden vermoedelijk volgend jaar aan Oekraïne geleverd, schrijft minister Kajsa Ollongren (Defensie) aan de Tweede Kamer.
De gevechtstanks worden uit de voorraad van de Duitse industrie aangeschaft. Ze moeten nog wel eerst worden gemoderniseerd. De kosten bedragen ongeveer 165 miljoen euro en beide landen delen de kosten, aldus Ollongren.
Verder steunt Nederland met 260 miljoen euro twee initiatieven voor de gemeenschappelijke inkoop van 155mm artilleriemunitie. Defensie verwacht de helft van de kosten hiervan terug te krijgen van de Europese Vredesfaciliteit.
Overwicht
Defensie denkt dat met de Leopard 2A4 Oekraïne een "overwicht" kan krijgen op het slagveld. "De grote vuurkracht, goede bescherming en snelheid van deze gevechtstank maakt dat mogelijk." Ook andere landen leverden al dit type tank aan Oekraïne.
Het kabinet kondigde onlangs aan transparanter te willen zijn over de leveranties van militair materieel aan Oekraïne. Dat zou nodig zijn om draagvlak te behouden, maar geeft ook een signaal richting Oekraïne en Rusland.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kabinet en Kamerleden reageren boos op de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam op de dag dat Nederland de doden van de Tweede Wereldoorlog en andere oorlogen herdenkt. "Walgelijk", twitterde staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken, VVD).
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft nog geen hulpverzoeken ontvangen van Nederlandse opvarenden van cruiseschip MV Hondius. Drie opvarenden van dat schip zijn overleden nadat ze ziek werden op het schip. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) testte er zeker één positief op het hantavirus. Het schip ligt nu voor de kust van Kaapverdië.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Schoonmaakploegen zijn maandagochtend bezig bekladdingen van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam te verwijderen, bevestigt de politie. Het monument is ontsierd met een rode substantie. Onder meer het woord 'genocide' is erop gespoten, ziet een ANP-fotograaf.
32 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Door een seinstoring rijden er maandagochtend geen treinen tussen Utrecht en Den Haag. ProRail kan nog niet inschatten hoe lang de problemen gaan duren, maar voorziet zeker gevolgen voor de ochtendspits.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In een groot deel van het land geldt maandagochtend code geel om plaatselijk dichte mist. Met uitzondering van het noorden en noordoosten kan het zicht plaatselijk minder dan 200 meter zijn. Het KNMI heeft de weerwaarschuwing daarom afgegeven voor alle provincies, behalve Groningen, Friesland en Drenthe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions onderzoekt de herkomst en mogelijke verspreiding van het hantavirus aan boord van de MV Hondius. Het bedrijf bevestigt in een persverklaring in de nacht van zondag op maandag dat één opvarende positief is getest op het virus. Het gaat om een patiënt die momenteel is opgenomen op de intensive care in Johannesburg in Zuid-Afrika. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldde dat eerder al.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft rond 23.45 uur zondagavond aan de Pleinweg in Rotterdam een zwaargewonde man aangetroffen. De man zat in een auto en is mogelijk het slachtoffer geworden van een steekincident dat plaatsvond in de Tarwewijk, maar waar precies is onduidelijk.
6 uur geleden