Nederland en Canada dagen Syrië voor Internationaal Gerechtshof
DEN HAAG (ANP) - Nederland en Canada dagen Syrië voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Het land wordt beschuldigd van talrijke schendingen van het internationale recht. Het gaat daarbij specifiek om het schenden van het VN-verdrag tegen folteren, meldt het hof.
Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat Nederland en Canada op 8 juni naar het VN-hof zijn gestapt. Het departement meldt maandag dat ruim twee jaar is geprobeerd om via onderhandelingen tot een schikking te komen met Syrië. "Deze onderhandelingen hebben niet tot een oplossing geleid."
Nederland stelde het Syrische regime jaren geleden al formeel aansprakelijk voor mensenrechtenschendingen. Canada sloot zich in 2021 aan bij die procedure. Het Syrische regime zou sinds 2011 demonstraties van burgers met geweld de kop hebben ingedrukt. Later brak een bloedige burgeroorlog uit in het land, waarbij ook chemische wapens zouden zijn ingezet.
Reactie Hoekstra
"Syrische burgers zijn op grote schaal gemarteld, vermoord, verdwenen, aangevallen met gifgas of alles kwijtgeraakt toen zij vluchtten voor hun leven", zegt minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) in een verklaring. "Hier wordt al jaren veelvuldig over gerapporteerd door internationale organisaties."
Eerder is ook al geprobeerd om de zaak door te verwijzen naar het Internationaal Strafhof in Den Haag. Rusland blokkeerde dat in de VN-Veiligheidsraad. Rusland is de belangrijkste bondgenoot van de Syrische president Bashar al-Assad, die zich met Russische militaire hulp staande wist te houden tijdens het jarenlange conflict in zijn land.
Syrië geïnformeerd
Nederland zegt dat Syrië door de Permanente Vertegenwoordiging bij de VN is geïnformeerd over de gang naar het Internationaal Gerechtshof. Daar wordt van Syrië geëist "de verplichtingen onder het VN Antifolterverdrag na te komen waar het land ook zelf partij bij is."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De explosie in de Zwitserse bar waarbij vermoedelijk tientallen mensen om het leven zijn gekomen, heeft minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) "geschokt en bedroefd". Op X deelt de demissionair bewindsman zijn condoleances "aan iedereen die geraakt is" door de ramp in het skioord Crans-Montana.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brand in de Vondelkerk in Amsterdam is een "groot verlies voor Nederland", vindt demissionair cultuurminister Gouke Moes (BBB). "Gelukkig zijn er voor zover bekend geen slachtoffers. Ik leef mee met de omwonenden", schrijft hij op X.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook deze nieuwjaarsnacht hadden hulpverleners te maken met geweld en dat wordt veroordeeld door verschillende partijleiders. "Dat juist zij te maken krijgen met ongekend geweld, is pijnlijk en onacceptabel", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA op X. Bij VVD-leider Dilan Yeşilgöz "overheerst helaas vooral verdriet en woede" door zulk geweld.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakt zich zorgen over de dreigende vergunningsstop van hulporganisaties die onder andere actief zijn in Gaza. Daarover heeft de demissionaire bewindsman woensdag contact gehad met zijn Israëlische evenknie Gideon Saar, meldt een ministeriewoordvoerder.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel heeft in een bericht op X laten weten dat de "inzet van de Verenigde Staten" bij de onderhandeling over vrede tussen Rusland en Oekraïne wordt gewaardeerd, maar dat de "druk op Rusland" opgevoerd moet blijven worden "zodat zij hun oorlog stoppen".
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is diep geschokt door de dodelijke steekpartij in Suriname, waar volgens Surinaamse media negen mensen bij zijn omgekomen. Een man heeft in Meerzorg zijn eigen kinderen en buren doodgestoken. De politie schoot hem in zijn benen en wist hem te overmeesteren.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil het financiële deel van de formatiegesprekken met CDA en VVD dinsdag "voor een groot deel" voor elkaar hebben. In januari wil Jetten ook met andere partijen praten.
1 week geleden