Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland en andere NAVO-leden schuiven aan bij overleg met Russen

Nederland en andere NAVO-leden schuiven aan bij overleg met Russen

BRUSSEL (ANP) - De zoektocht naar een uitweg uit het hoogopgelopen conflict tussen Rusland en het Westen over Oekraïne verbreedt zich. Na een weinig vruchtbaar tweegesprek met de Verenigde Staten vindt Rusland nu de dertig NAVO-landen, onder wie ook Nederland, tegenover zich. Van hen zal Rusland hetzelfde antwoord krijgen, zeggen de VS.

Dat het van het overleg komt is al heel wat, vindt NAVO-chef Jens Stoltenberg. De betrekkingen tussen het bondgenootschap en Moskou zijn al jaren beroerd. De periodieke besprekingen vielen stil. Afgelopen jaar zijn zelfs over en weer diplomaten de deur gewezen. Dat Rusland vele tienduizenden troepen aan de Oekraïense grens samen heeft getrokken, betekende niet alleen een nieuw dieptepunt maar noodzaakte óók juist weer te gaan praten.

Veel ruimte voor een vergelijk lijkt er niet te zijn. Harde eisen van Rusland, zoals de aftocht van de NAVO uit Oost-Europa en de belofte dat Oekraïne nooit lid zal worden, blijven voor de alliantie onbespreekbaar, herhaalde de Amerikaanse NAVO-ambassadeur dinsdag nog eens.

Dat willen sommige bondgenoten wel graag zélf te berde brengen, lieten ze de afgelopen dagen blijken. Uit meerdere Europese hoofdsteden klonk de klacht dat de VS en Rusland over Europa zouden willen beslissen zonder dat het kon meepraten. Daarmee zou Washington Moskou in de kaart spelen, dat liefst alleen met grote mogendheden onder elkaar afspreekt tot hoever ieders 'achtertuin' reikt.

Maar de boodschap aan Rusland is ook woensdag eensgezind, bezweren de VS, Nederland en andere bondgenoten. Dat moet Rusland doen terugdeinzen om de harde taal jegens Oekraïne in daden om te zetten.

Meer uit Buitenland

Trump haalt uit naar Duitse bondskanselier Merz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft uitgehaald naar de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Merz zei maandag dat de VS de oorlog tegen Iran zonder strategie zijn begonnen en dat het land nu vernederd wordt door het Iraanse leiderschap. "Hij weet niet waar hij het over heeft!", schrijft Trump als reactie op zijn Truth Social.

11 minuten geleden
Bultrug Timmy onderweg naar de Noordzee

WISMAR (ANP) - Bultrug Timmy, die weken vastlag voor de kust van Duitsland, is onderweg naar de Noordzee. Hij ligt in de waterbak van een schip en wordt naar diepe wateren gebracht, meldt de krant Bild. Eerder op de dag wist het reddingsteam de walvis in de waterbak te krijgen.

1 uur geleden
Magyar ontmoet woensdag ook EU-kopstuk Costa in Brussel

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft woensdag in Brussel ook een ontmoeting met António Costa, de voorzitter van de EU-leiders. Eerder meldde Magyar al dat hij met Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zou spreken over de bevroren Europese subsidies voor zijn land.

1 uur geleden
Geen parlementair onderzoek naar Starmer om aanstelling Mandelson

LONDEN (ANP) - Er komt geen parlementair onderzoek naar de Britse premier Keir Starmer. In het parlement wist de motie hiervoor geen meerderheid te behalen. Uit het onderzoek had duidelijk moeten worden of de sociaaldemocraat Starmer het Lagerhuis mogelijk bewust of onbewust heeft misleid in de affaire rond de benoeming van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Hoekstra: afbouw fossiel nodig om volgende crisis te voorkomen

SANTA MARTA (ANP) - Een snellere overstap op schone energiebronnen is niet alleen noodzakelijk voor het klimaat, maar ook om minder kwetsbaar te worden voor een volgende energiecrisis. Met die boodschap is Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) naar de conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen in Colombia gekomen.

2 uur geleden
Trump tegen Charles: VS hebben geen betere vrienden dan het VK

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen de Britse koning Charles gezegd dat de Verenigde Staten geen betere vrienden hebben dan de Britten. De relatie tussen de bondgenoten staat de laatste weken juist onder spanning, nadat Trump klaagde dat het Verenigd Koninkrijk te weinig hielp met de oorlog in Iran.

4 uur geleden
Trump: Teheran zegt dat Iran op instorten staat

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran gezegd dat het land op instorten staat. Teheran zou de VS gevraagd hebben de Straat van Hormuz zo snel mogelijk te openen, schrijft Trump op zijn Truth Social.

5 uur geleden