Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland en andere landen vragen om bestand in Afghanistan

Nederland en andere landen vragen om bestand in Afghanistan

KABUL (ANP) - De diplomatieke missies van Nederland en andere landen in Afghanistan hebben de Taliban opgeroepen hun offensief te staken en in te stemmen met een wapenstilstand. De delegaties roepen de moslimextremisten op hun wapens tijdens het Offerfeest voorgoed neer te leggen. Zo kunnen ze laten zien dat ze het vredesproces serieus nemen.

De Taliban en de Afghaanse regering zaten afgelopen weekend weer om de tafel in Qatar. In die Golfstaat wordt al maanden onderhandeld over vrede, maar die gesprekken hebben weinig opgeleverd. Het geweld in Afghanistan gaat ondertussen gewoon door terwijl internationale troepen vertrekken. De Taliban rukken steeds verder op en dat staat volgens de internationale gemeenschap op gespannen voet met hun bewering dat ze een politieke oplossing voor het conflict willen.

De gezamenlijke verklaring is onder meer getekend door vertegenwoordigers van de VS, EU, NAVO, Japan, Zuid-Korea en meerdere Europese landen. Ze zeggen dat door het offensief van de Taliban burgerdoden vallen en belangrijke infrastructuur wordt verwoest. Ook zou in gebieden die zijn veroverd door de extremisten melding zijn gemaakt van pogingen om vrouwen en meisjes hun mensenrechten te ontzeggen en media monddood te maken.

De Taliban heersten in de aanloop naar de Amerikaanse inval van 2001 ook al over een groot deel van hun land. Ze voerden de afgelopen twintig jaar een guerrillastrijd tegen troepen van de regering in Kabul en de internationale strijdkrachten in hun land. De toenmalige Amerikaanse president Donald Trump sloot vorig jaar een akkoord met de Taliban om de Amerikaanse troepen uit het land te kunnen terughalen. De Taliban beloofden met Kabul over vrede te onderhandelen en zeiden dat ze niet meer zullen toestaan dat terreurorganisaties als al-Qaeda hun land als uitvalsbasis gebruiken.

Meer uit Buitenland

Volgende week gesprekken tussen Israël en Libanon in Washington

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon en Israël onderhandelen volgende week in Washington, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden naar verwachting gaan plaatsvinden op het ministerie.

1 uur geleden
Poetin kondigt bestand in Oekraïne aan met orthodox Pasen

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een staakt-het-vuren met Oekraïne aangekondigd tijdens het orthodoxe paasfeest. Dat vindt komend weekend plaats.

1 uur geleden
Melania Trump ontkent banden met Epstein

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump heeft ontkend ooit banden te hebben gehad met de beruchte zedendelinquent Jeffrey Epstein. Volgens haar proberen mensen haar reputatie te schaden door geruchten te verspreiden over haar relatie met de overleden zakenman.

1 uur geleden
Libanon stelt dodental door aanvallen Israël naar boven bij

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon heeft het dodental door de Israëlische bombardementen op woensdag naar boven bijgesteld. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat zeker 303 mensen om het leven kwamen door de aanvallen en 1150 personen gewond raakten.

3 uur geleden
Libanon wil staakt-het-vuren voor onderhandelingen met Israël

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil eerst dat er een staakt-het-vuren wordt uitgeroepen, en dan pas onderhandelen met Israël. Dat melden Al Jazeera en AFP op basis van een Libanese functionaris. De gesprekken zouden dan onder toezicht van de Amerikanen plaatsvinden en worden geleid door de Libanese oud-ambassadeur in de VS, Simon Karam.

3 uur geleden
Rutte: NAVO wil desgewenst helpen bij Hormuz-coalitie

WASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."

4 uur geleden
Rutte verwacht mijnenjagers, fregatten of radars van Nederland

WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.

5 uur geleden