Nederland en andere landen vragen om bestand in Afghanistan
KABUL (ANP) - De diplomatieke missies van Nederland en andere landen in Afghanistan hebben de Taliban opgeroepen hun offensief te staken en in te stemmen met een wapenstilstand. De delegaties roepen de moslimextremisten op hun wapens tijdens het Offerfeest voorgoed neer te leggen. Zo kunnen ze laten zien dat ze het vredesproces serieus nemen.
De Taliban en de Afghaanse regering zaten afgelopen weekend weer om de tafel in Qatar. In die Golfstaat wordt al maanden onderhandeld over vrede, maar die gesprekken hebben weinig opgeleverd. Het geweld in Afghanistan gaat ondertussen gewoon door terwijl internationale troepen vertrekken. De Taliban rukken steeds verder op en dat staat volgens de internationale gemeenschap op gespannen voet met hun bewering dat ze een politieke oplossing voor het conflict willen.
De gezamenlijke verklaring is onder meer getekend door vertegenwoordigers van de VS, EU, NAVO, Japan, Zuid-Korea en meerdere Europese landen. Ze zeggen dat door het offensief van de Taliban burgerdoden vallen en belangrijke infrastructuur wordt verwoest. Ook zou in gebieden die zijn veroverd door de extremisten melding zijn gemaakt van pogingen om vrouwen en meisjes hun mensenrechten te ontzeggen en media monddood te maken.
De Taliban heersten in de aanloop naar de Amerikaanse inval van 2001 ook al over een groot deel van hun land. Ze voerden de afgelopen twintig jaar een guerrillastrijd tegen troepen van de regering in Kabul en de internationale strijdkrachten in hun land. De toenmalige Amerikaanse president Donald Trump sloot vorig jaar een akkoord met de Taliban om de Amerikaanse troepen uit het land te kunnen terughalen. De Taliban beloofden met Kabul over vrede te onderhandelen en zeiden dat ze niet meer zullen toestaan dat terreurorganisaties als al-Qaeda hun land als uitvalsbasis gebruiken.
Meer uit Buitenland
CHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
6 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
6 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.
9 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
13 uur geleden