Nederland en 31 andere staten steunen Kyiv in 'genocidezaak' ICJ
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steun uitgesproken voor Oekraïne in de 'genocidezaak' voor het Internationaal Gerechtshof (ICJ). Alle 32 landen die Kyiv steunen mochten woensdag het woord nemen in het Vredespaleis in Den Haag en Nederland betoogde net als de rest dat Rusland het genocideverdrag van de VN heeft overtreden toen het Oekraïne binnenviel in februari 2022.
Het Kremlin beweerde destijds namelijk dat de invasie noodzakelijk was om een volkerenmoord te voorkomen in Oost-Oekraïne, waar de pro-Russische opstandelingen sinds 2014 tegen de Oekraïense krijgsmacht vochten. Kyiv stapte enkele dagen na de invasie naar het ICJ omdat Moskou de internationale afspraken zou hebben misbruikt om met valse claims een invasie te rechtvaardigen.
Rusland en Oekraïne kwamen maandag en dinsdag al aan het woord voor het gerechtshof. Rusland eiste dat de zaak zou worden verworpen, omdat het ICJ niet bevoegd zou zijn om zich over deze kwestie uit te spreken en Moskou niet expliciet naar het genocideverdrag heeft gewezen toen het begon met de 'speciale militaire operatie'. Nederland, dat in deze zaak samen optrekt met Canada, stelt dat de zaak juist wel bij dit hof thuishoort.
Verdrag
Volgens Nederland kan Rusland niet ontkennen dat er een geschil tussen de beide landen is en dan is dit hof de juiste plek om de zaak te behandelen. Daarnaast zou het conflict wel degelijk over het VN-verdrag gaan. Als een land een ander land beschuldigt van genocide en acties onderneemt moeten die stappen getoetst worden aan het verdrag, zei René Lefeber, de juridische adviseur van Buitenlandse Zaken die namens Nederland sprak. "Zijn die acties gerechtvaardigd onder het verdrag?" Volgens Nederland en Oekraïne niet.
Het Internationaal Gerechtshof stelde vorig jaar al vast dat er geen genocide heeft plaatsgevonden in Oost-Oekraïne en gaf Rusland in een voorlopige uitspraak de opdracht om de invasie te staken. Moskou heeft daar geen gehoor aan gegeven. Oekraïne hoopt dat die uitspraak nu bevestigd wordt.
Het is voor het eerst dat zoveel staten zich uitspreken in een zaak voor dit hof. Volgens de sprekers laat dat zien hoe belangrijk ze deze kwestie vinden. Naast Nederland kwamen al onder meer Duitsland, Australië en Zweden aan het woord. In de middag volgen nog meer landen, zoals Noorwegen, Polen en het Verenigd Koninkrijk.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
4 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
5 uur geleden