Nederland doet mee aan 'veiligheidsgaranties' voor Oekraïne
VILNIUS (ANP) - Nederland belooft Oekraïne om voor meerdere jaren te helpen met zijn luchtmacht en luchtafweer. Nederland doet mee aan een pakket veiligheidsafspraken waarmee Oekraïnes grote bondgenoten de veiligheid van Oekraïne op de lange duur willen verzekeren, zegt demissionair premier Mark Rutte.
De veiligheidstoezeggingen, die uit de koker van de Verenigde Staten en zes andere grote landen komen, moeten Oekraïne geruststellen en Rusland iedere illusie ontnemen. Doordat Oekraïne de komende jaren verzekerd is van steun, geeft het Westen de boodschap dat "het een misrekening is voor Poetin als hij denkt dat de tijd aan zijn kant staat en hij dit uiteindelijk kan uitzitten", zegt demissionair buitenlandminister Wopke Hoekstra.
Nooit eerder
De veiligheidsgaranties, zoals de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ze noemt, stemmen Kyiv toch tevreden over de NAVO-top, meent Rutte. Zelensky was eerder nog diep teleurgesteld dat de NAVO Oekraïne nog niet uitnodigt om lid te worden, maar toonde zich al wel ingenomen met de veiligheidsafspraken.
Die zijn dan ook "echt historisch", meent Rutte. Nederland gaf in de moderne geschiedenis nooit eerder zulke veiligheidsverzekeringen af, op het 'een voor allen, allen voor een' van de NAVO na.
F-16's
Na de VS en de andere landen van de zogeheten G7, Nederland en Denemarken zullen ook veel andere bondgenoten van Kyiv soortgelijke veiligheidsafspraken maken, denkt Hoekstra. Ze kunnen ieder bieden wat ze in huis hebben of waar ze goed in zijn, zodat de behoeften van Oekraïne helemaal worden gedekt.
Voor Nederland zijn dat "de F16's en luchtafweer, denk aan Patriots", aldus de buitenlandminister. Binnen een paar maanden wil Nederland met Oekraïne afspreken wat Nederland precies gaat "leveren, moderniseren en trainen".
Grondgebied
De veiligheidsafspraken kunnen op ieder moment worden opgezegd, erkent de Nederlandse delegatie op de NAVO-top in Litouwen. Maar Oekraïne kan er toch op bouwen. Daarvoor zou de grote steun in de Nederlandse politiek en de samenleving voor Oekraïne garant staan. Ook nieuwe kabinetten blijven de beloften dus "zeker" nakomen, bezweert Rutte.
De afspraken mogen overigens geen "garanties" heten, vindt Hoekstra. Die term wil hij reserveren voor de belofte om andermans grondgebied te verdedigen, zoals binnen de NAVO geldt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er was afgelopen jaar meer geweld tegen agenten en het gebruikte geweld was heftiger, concludeert de politie na de publicatie van cijfers over het afgelopen jaar. De politie telde vorig jaar 12.896 geweldsincidenten tegen politiemensen. In 2024 waren dat er 12.543.
57 minuten geledenKESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
7 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
7 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
8 uur geleden