Nederland daalt in concurrentieranglijst naar plek zes
DEN HAAG (ANP) - Nederland is twee plekken gedaald in de jaarlijkse concurrentieranglijst van de Zwitserse universiteit IMD, dat onder andere de staat van de economie en het vestigingsklimaat meet. Vooral qua kracht van de economie heeft Nederland flink verloren. Op dit vlak zakte Nederland van de tweede naar de achttiende plek. Volgens ondernemersorganisatie VNO-NCW houdt deze daling vooral verband met de "relatief zware en lange lockdown" vanwege het rondwarende coronavirus.
Nederland scoort de laatste jaren op het gebied van overheidsbeleid en randvoorwaarden voor groei steeds minder, valt VNO-NCW verder op. Verder zakt Nederland qua fiscaal beleid ook steeds verder weg. Daar staat Nederland nog net in de top zestig van de in totaal 63 gemeten landen. Met betrekking tot de binnenlandse economie zakte Nederland van 14 naar 25. Ook bij het aantrekken van internationale investeringen is de positie van Nederland met een 46e plek sterk verslechterd. Een jaar eerder stond Nederland op dat vlak op de 21e plaats.
VNO-NCW roept al langer dat Nederland het qua vestigingsklimaat steeds slechter doet. Volgens de organisatie komt dat onder andere door het gebrek aan woningen, de mindere bereikbaarheid en de schakel tussen onderwijs en arbeidsmarkt.
Het World Competitiveness Yearbook van IMD wordt al sinds 1989 gepubliceerd. De laatste jaren stond Nederland steevast op de vierde plek. Dit jaar gaan Singapore en Hongkong Nederland voorbij. De lijst wordt voor het eerst aangevoerd door Denemarken, de nummer drie van vorig jaar. De Denen scoren goed op onder meer duurzaamheid, digitalisering, productiviteit en voorspelbaarheid van het overheidsbeleid. Zwitserland zakte een plaats en staat nu tweede. Singapore maakt de top drie compleet. De eilandstaat steeg twee plekken. Zweden zakte twee plaatsen en staat nu vierde voor Hongkong dat twee plekken won.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Kleinere Nederlandse banken proberen met hogere rentes op deposito's spaarders aan zich te binden, meldt vergelijkingswebsite Geld.nl. De geboden rente is soms wel een procentpunt hoger dan bij grootbanken.
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten overwegen minder Amerikaanse producten te kopen nu de politieke en economische spanningen tussen Europa en de Verenigde Staten oplopen. Dat meldt Onderneming.nl, een kennisplatform voor ondernemers, op basis van eigen onderzoek. Volgens een enquĂȘte onder een consumentenpanel van duizend Nederlanders overwegen vier op de tien van hen minder Amerikaanse producten aan te schaffen.
42 minuten geledenMARSEILLE (ANP/RTR) - De grote Franse containervervoerder CMA CGM laat schepen het Suezkanaal in Egypte mijden in verband met "wereldwijde onzekerheden". Schepen gaan daarom via Zuid-Afrika. Eerder had CMA CGM juist plannen om vaker via Suez te varen nu de rust in de Rode Zee is teruggekeerd en de Jemenitische Houthi-rebellen geen aanvallen meer uitvoeren op schepen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schiphol en KLM laten onafhankelijk onderzoek doen naar de dagenlange verstoringen door het winterweer, begin deze maand. Dat meldt demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur, BBB) aan de Kamer. Door sneeuwval werden veel vluchten geschrapt en moesten honderden mensen op de luchthaven overnachten.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Meerdere vluchten naar Eindhoven Airport zijn omgeleid wegens slecht zicht. De landingsbaan is door mist niet goed zichtbaar voor aankomende vluchten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) krijgt vrijdag een notering aan de aandelenbeurs in Amsterdam. Daarbij gaat het om een verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten in een zogeheten directe plaatsing. Het gaat dan bijvoorbeeld om pensioenfondsen en andere grote investeringspartijen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het bezit van cryptobeleggingen in Nederland is explosief gestegen, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Volgens de centrale bank bezaten Nederlandse bedrijven, instellingen en huishoudens eind 2020 nog voor zo'n 81 miljoen euro aan dergelijke beleggingen. In oktober vorig jaar was dit opgelopen tot 1,2 miljard euro.
3 uur geleden