Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland bouwt nieuwe vervuilingssatellieten

Nederland bouwt nieuwe vervuilingssatellieten

PARIJS/DEN HAAG (ANP) - Nederland bouwt twee nieuwe satellieten die vanuit de ruimte de vervuiling van de aarde in de gaten moeten gaan houden. De missie heet Tango. De sondes, ongeveer zo groot als een rugzak, gaan achter elkaar rond de aarde draaien. In 2027 moeten ze worden gelanceerd.

De Tango-satellieten moeten inzoomen op plekken op aarde waar broeikasgassen worden uitgestoten, zoals fabrieken en energiecentrales. De sondes meten dan de emissie van methaan, koolstofdioxide en stikstofdioxide, zodat overheden weten of bedrijven zich aan de uitstootregels houden.

De Tango is de opvolger van de Tropomi. Dat Nederlandse meetinstrument zit in een Europese satelliet die in 2017 is gelanceerd. De Tropomi meet de uitstoot van onder meer methaan. Hij kan "zo'n 5 procent van de uitstootbronnen in beeld brengen. Met de opvolger Tango wordt dat zo'n 75 procent", meldt de Nederlandse ruimtevaartorganisatie NSO.

De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft ingestemd met de Nederlandse missie. De Tango-satellieten worden ontwikkeld door het KNMI, onderzoeksinstituten SRON en TNO en het ruimtevaartbedrijf ISISPACE uit Delft.

Meer uit Binnenland

Ministers veroordelen rellen bij opvanglocatie Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Ministers Bart van den Brink (Asiel) en David van Weel (Justitie) veroordelen de vernielingen en het geweld bij een opvanglocatie voor asielzoekers in Loosdrecht. Ze reageren boos en verbolgen op X.

24 minuten geleden
Meerdere aanhoudingen bij protest tegen asielopvang in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - De politie heeft dinsdagavond opnieuw mensen aangehouden bij een protest tegen de opvang van asielzoekers in Apeldoorn. Dat gebeurde bij de rotonde in de wijk De Maten, de plek waar al meerdere avonden op rij wordt gedemonstreerd. Een woordvoerder van de politie bevestigt dat zeker vijf mensen zijn aangehouden voor het afsteken van vuurwerk.

59 minuten geleden
Burgemeester Wijdemeren vaardigt noodbevel uit voor Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - Burgemeester Mark Verheijen van de gemeente Wijdemeren heeft dinsdagavond een noodbevel uitgevaardigd wegens "ernstige ordeverstoringen" voor het gemeentehuis van Loosdrecht, waarvan een deel is ingericht als noodopvanglocatie voor asielzoekers.

1 uur geleden
Brand bij noodopvanglocatie Loosdrecht tijdens azc-demonstratie

LOOSDRECHT (ANP) - Bij de noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht is tijdens een anti-azc-demonstratie brand uitgebroken. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio.

2 uur geleden
Halsema voorzitter stedennetwerk voor democratische waarden

AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam is dinsdag gekozen tot de eerste internationale voorzitter van The Pact of Free Cities, meldt de gemeente in een verklaring. De in 2019 opgerichte organisatie komt op voor democratische waarden en zet zich af tegen nationaal-populisme. Wereldwijd hebben tientallen steden zich aangesloten.

5 uur geleden
Kerken erkennen leed van afstandsmoeders, maar geen excuses

BAARN (ANP) - Dat ongetrouwde vrouwen vroeger afstand moesten doen van hun pasgeboren kinderen was "een ingrijpende en pijnlijke gebeurtenis". Het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO), een samenwerkingsverband van ongeveer dertig kerkgenootschappen, laat dinsdag weten dat de kerken het leed erkennen. Excuses worden niet aangeboden.

5 uur geleden
Twee Duitse militairen van NAVO-basis Brunssum belaagd en verwond

BRUNSSUM (ANP) - Twee Duitse militairen van het NAVO-hoofdkwartier in Brunssum zijn in die gemeente door onbekenden belaagd. Een van hen raakte daarbij lichtgewond, meldt de politie. De politie onderzoekt het incident. De daders waren volgens persbureau dpa gemaskerd en riepen leuzen tegen de NAVO. Wanneer en waar het precies is gebeurd, is niet bekendgemaakt.

6 uur geleden