Nederland bood onderdak aan Venezolaanse oppositieleider
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft na de verkiezingen in Venezuela onderdak geboden aan oppositieleider Edmundo González, zo meldt minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) aan de media. Dit gebeurde op "dringend verzoek" van González. De Venezolaanse oppositieleider leek de verkiezingen te gaan winnen, maar de zittende president Nicolás Maduro werd uitgeroepen tot winnaar, zonder dat hiervoor bewijs is geleverd.
González is inmiddels onderweg naar Spanje, waar hij politiek asiel krijgt.
In Venezuela zijn protesten ontstaan vanwege de verkiezingsuitslag, waarop de autoriteiten met geweld hebben gereageerd. "Naast demonstranten vrezen ook leden van de Venezolaanse oppositie voor hun veiligheid", aldus Veldkamp. "Een aantal van hen is sinds de verkiezingen opgepakt, van sommigen is vervolgens niets meer vernomen."
Arrestatiebevel
González, die door onder meer Nederland wordt gezien als de legitieme verkiezingswinnaar, klopte daags na de verkiezingen aan bij Nederland, meldt Veldkamp. Tegen González werd een arrestatiebevel uitgevaardigd, en hij verdween uit de openbaarheid. Nu blijkt dus dat hij zich schuilhield op de Nederlandse ambassade. Op zijn verzoek had Veldkamp besloten "voor zo lang als nodig gastvrijheid te verlenen".
Begin september gaf González evenwel aan de ambassade te willen verlaten. Daarop is Veldkamp met hem in gesprek gegaan "over de situatie in Venezuela, het belang van het werk van de oppositie en de transitie naar democratie". Daarin heeft hij ook "onze voortdurende gastvrijheid benadrukt".
"Niettemin" gaf González aan weg te willen, om "zijn strijd vanuit Spanje voort te zetten", aldus de minister.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Stadsherstel Amsterdam heeft nog geen zicht op de schade aan de Vondelkerk na de verwoestende brand tijdens de nieuwjaarsnacht. Vrijdag worden in overleg met de brandweer en politie dronebeelden gemaakt om zo meer duidelijkheid te krijgen over de omvang. "Het is nog te gevaarlijk om de kerk in te gaan", zegt een woordvoerster van de organisatie die sinds 1996 eigenaar van de kerk is.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van het dodelijke vuurwerkongeluk in Nijmegen tijdens oud en nieuw is een 44-jarige man uit Nijmegen. Dat laat een woordvoerder van de politie vrijdagmiddag weten. De man is donderdagmiddag vrijgelaten, al moet hij beschikbaar blijven tijdens het onderzoek. Wat de relatie is tussen de verdachte en het slachtoffer wil de politie niet zeggen.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De drie Nederlandse brandwondencentra kunnen in totaal zes gewonden van de cafébrand in Zwitserland opvangen. Dat laat het Martini Ziekenhuis in Groningen weten naar aanleiding van een bericht van de NOS.
2 uur geledenPUTTE (ANP) - Een groep jongeren heeft tijdens de jaarwisseling brandgesticht in een woning in het Noord-Brabantse Putte, door de ramen kapot te maken en vervolgens vuurwerk naar binnen te gooien. Een man (40), de vriend van de bewoonster, wilde samen met zijn vriendin de groep stoppen en werd mishandeld.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI meldt dat komende nacht en zaterdag zwaardere sneeuwbuien op enkele plekken voor een sneeuwlaag van 5 tot 10 centimeter kunnen zorgen. Op meerdere plaatsen kan 3 tot 5 centimeter komen te liggen. Het weerinstituut heeft waarschuwingscode geel verlengd tot zondag 11.00 uur.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verschillende omwonenden van de Vondelkerk in Amsterdam zijn inzamelingsacties gestart na de verwoestende brand in de nieuwjaarsnacht. Op meerdere crowdfundingsites zijn doneeracties begonnen om geld op te halen om de kerk te herstellen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De twee tieners van 16 en 18 jaar die donderdagavond zijn doodgeschoten in Amsterdam Nieuw-West woonden allebei in een opvanglocatie voor asielzoekers van het COA. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van Het Parool. Wat de aanleiding was voor de schietpartij, weet de politie nog niet.
4 uur geleden