Nederland bood onderdak aan Venezolaanse oppositieleider
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft na de verkiezingen in Venezuela onderdak geboden aan oppositieleider Edmundo González, zo meldt minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) aan de media. Dit gebeurde op "dringend verzoek" van González. De Venezolaanse oppositieleider leek de verkiezingen te gaan winnen, maar de zittende president Nicolás Maduro werd uitgeroepen tot winnaar, zonder dat hiervoor bewijs is geleverd.
González is inmiddels onderweg naar Spanje, waar hij politiek asiel krijgt.
In Venezuela zijn protesten ontstaan vanwege de verkiezingsuitslag, waarop de autoriteiten met geweld hebben gereageerd. "Naast demonstranten vrezen ook leden van de Venezolaanse oppositie voor hun veiligheid", aldus Veldkamp. "Een aantal van hen is sinds de verkiezingen opgepakt, van sommigen is vervolgens niets meer vernomen."
Arrestatiebevel
González, die door onder meer Nederland wordt gezien als de legitieme verkiezingswinnaar, klopte daags na de verkiezingen aan bij Nederland, meldt Veldkamp. Tegen González werd een arrestatiebevel uitgevaardigd, en hij verdween uit de openbaarheid. Nu blijkt dus dat hij zich schuilhield op de Nederlandse ambassade. Op zijn verzoek had Veldkamp besloten "voor zo lang als nodig gastvrijheid te verlenen".
Begin september gaf González evenwel aan de ambassade te willen verlaten. Daarop is Veldkamp met hem in gesprek gegaan "over de situatie in Venezuela, het belang van het werk van de oppositie en de transitie naar democratie". Daarin heeft hij ook "onze voortdurende gastvrijheid benadrukt".
"Niettemin" gaf González aan weg te willen, om "zijn strijd vanuit Spanje voort te zetten", aldus de minister.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Politieke partijen gebruiken in hun verkiezingsprogramma's voor de gemeenteraadsverkiezingen regelmatig letterlijke teksten van lobbyisten, zonder dit te vermelden, zegt de Open State Foundation. De organisatie onderzocht in samenwerking met NOS Bureau Regio ruim duizend verkiezingsprogramma's en zo'n 2300 lobbydocumenten uit 37 gemeenten via een geautomatiseerde tekstanalyse.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie is op zoek naar twee verdachten na de explosie bij een kantoorpand op de Amsterdamse Zuidas in de nacht van zondag op maandag. Een politiewoordvoerder zei maandagavond in programma Opsporing Verzocht dat de twee op een fatbike bij het Atrium-gebouw aankwamen.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De actie Serious Request van 3FM heeft 18.848.700 euro opgehaald voor Spieren voor Spieren. Het uiteindelijke eindbedrag werd maandag bekendgemaakt. In de week voor kerst was al een recordbedrag van 18,4 miljoen euro binnengehaald, maar daar is dus meer dan vier ton bijgekomen.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Erasmus MC gaat een "externe meldmogelijkheid" creëren waar medewerkers van de intensivecareafdeling anoniem hun ervaringen kunnen delen over de werkcultuur. Dat laat het ziekenhuis maandag weten, na berichtgeving eerder deze maand van NOS, Nieuwsuur en Rijnmond over een angstcultuur.
10 uur geledenLEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
13 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft de explosie op de Zuidas in Amsterdam van afgelopen nacht veroordeeld. De ontploffing gebeurde bij een vestiging van de Amerikaanse Bank of New York Mellon, nadat eerder ook een synagoge in Rotterdam en een joodse school in Amsterdam werden getroffen.
13 uur geleden