Nederland bood onderdak aan Venezolaanse oppositieleider
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft na de verkiezingen in Venezuela onderdak geboden aan oppositieleider Edmundo González, zo meldt minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) aan de media. Dit gebeurde op "dringend verzoek" van González. De Venezolaanse oppositieleider leek de verkiezingen te gaan winnen, maar de zittende president Nicolás Maduro werd uitgeroepen tot winnaar, zonder dat hiervoor bewijs is geleverd.
González is inmiddels onderweg naar Spanje, waar hij politiek asiel krijgt.
In Venezuela zijn protesten ontstaan vanwege de verkiezingsuitslag, waarop de autoriteiten met geweld hebben gereageerd. "Naast demonstranten vrezen ook leden van de Venezolaanse oppositie voor hun veiligheid", aldus Veldkamp. "Een aantal van hen is sinds de verkiezingen opgepakt, van sommigen is vervolgens niets meer vernomen."
Arrestatiebevel
González, die door onder meer Nederland wordt gezien als de legitieme verkiezingswinnaar, klopte daags na de verkiezingen aan bij Nederland, meldt Veldkamp. Tegen González werd een arrestatiebevel uitgevaardigd, en hij verdween uit de openbaarheid. Nu blijkt dus dat hij zich schuilhield op de Nederlandse ambassade. Op zijn verzoek had Veldkamp besloten "voor zo lang als nodig gastvrijheid te verlenen".
Begin september gaf González evenwel aan de ambassade te willen verlaten. Daarop is Veldkamp met hem in gesprek gegaan "over de situatie in Venezuela, het belang van het werk van de oppositie en de transitie naar democratie". Daarin heeft hij ook "onze voortdurende gastvrijheid benadrukt".
"Niettemin" gaf González aan weg te willen, om "zijn strijd vanuit Spanje voort te zetten", aldus de minister.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Nederland wonen voor het eerst meer ouderen dan jongeren. Ongeveer 3,76 miljoen mensen zijn 65 jaar of ouder, terwijl er bijna 3,72 miljoen mensen van jonger dan 20 zijn. Statistiekbureau CBS zegt dat dit zowel door vergrijzing als door migratie komt.
49 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren betalen volgend jaar gemiddeld 3,9 procent hogere gemeentelijke woonlasten, meldt Vereniging Eigen Huis (VEH) op basis van een steekproef onder 106 gemeenten. De aanslag voor onroerendezaakbelasting (OZB), riool- en afvalstoffenheffing komt in 2026 gemiddeld uit op 1001 euro per huishouden en gaat daarmee voor het eerst de grens van 1000 euro over.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - De dekking van de Verenigde Staten voelt nu "veilig genoeg" voor Oekraïne en zijn Europese bondgenoten om ook offers te kunnen brengen in de vredesonderhandelingen met Rusland, zegt premier Dick Schoof. De VS hebben volgens hem beloofd te hulp te komen als Rusland een toekomstige wapenstilstand zou schenden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Moskou vindt dat Nederlandse kabinetsleden "alle perken te buiten" zijn gegaan met uitspraken tegen Rusland van de afgelopen tijd. De Russische ambassade spreekt in een verklaring van dreigende opmerkingen, "om nog maar te zwijgen over de volstrekt onacceptabele, grove toon van hun uitspraken over de Russische leiding". De missie roept de Nederlandse autoriteiten op te stoppen met "anti-Russische hysterie en serieus na te denken over waar ze hun land naartoe leiden".
9 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse politie heeft een Nederlandse vrouw aangehouden die in eigen land wordt gezocht voor het seksueel uitbuiten van minderjarigen, bezit van kinderporno, mensenhandel, drugshandel en vrijheidsberoving. De krant El País meldt dat de vrouw nu ook wordt verdacht van het achterlaten van kinderen.
10 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - "Het belangrijkste voor ons is dat de verdachten ter verantwoording zijn geroepen." Dit zeggen de nabestaanden van de vier kinderen die zijn omgekomen bij het ongeluk met een Stint op een spoorwegovergang in Oss in reactie op het requisitoir van het Openbaar Ministerie.
11 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De vader van de twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond zijn gevonden in hun woning in Moergestel is aangehouden. De 49-jarige man wordt verdacht "van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de woning", meldt de politie. Een woordvoerster van de politie wilde daar geen verdere uitleg bij geven. Ze zei dat het onderzoek nog gaande is.
11 uur geleden