Nederland blokkeert EU-plan voor export sociale zekerheid
BRUSSEL (ANP) - Nederland en andere EU-landen houden plannen voor het afstemmen van sociale zekerheid tussen lidstaten tegen. De voorstellen zouden de uitkeringsrechten van bijvoorbeeld Polen die in Nederland hebben gewerkt beter regelen.
De kwestie verdeelt Europa al jaren. Landen als Nederland, Denemarken en Duitsland willen onder meer de duur beperken van een werkloosheidsuitkering voor een arbeidsmigrant die terugkeert naar eigen land. Andere lidstaten moeten werkloze werknemers ook meer aansporen om weer aan het werk te gaan en scherper toezien of ze zich aan de regels houden, vindt Nederland.
De EU-landen en het Europees Parlement onderhandelen al jaren over een compromis. Slovenië, dat dit halfjaar voorzitter is van de lidstaten en namens hen onderhandelt, werd het vorige week eens met vertegenwoordigers van het parlement. Maar Nederland is ontevreden over het resultaat en heeft zoveel medestanders dat ze de plannen woensdag hebben kunnen dwarsbomen, zeggen Brusselse bronnen. Slovenië heeft zich niet aan de opdracht gehouden waarmee de lidstaten het land op pad hadden gestuurd, klagen meerdere landen.
Door het mislukken van de Sloveense poging dreigt langdurig uitstel voor de herziening van de regels voor de sociale zekerheid. De volgende voorzitter, Frankrijk, heeft in verkiezingstijd vermoedelijk weinig trek in plannen die de Franse werknemer niet erg aanspreken.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
8 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
8 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
8 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
12 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
12 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
13 uur geleden