Nederland blijft slecht scoren met faillissementen, zegt Allianz
DEN BOSCH (ANP) - Nederland blijft ook in de komende jaren het slechtst scoren van de eurolanden op het gebied van faillissementen, waarschuwt Allianz Trade. De kredietverzekeraar heeft het percentage faillissementen voor dit jaar naar boven bijgesteld van 31 procent naar 35 procent. Voor 2025 en 2026 gaat Allianz wel uit van een daling van het aantal faillissementen in Nederland, van respectievelijk 2 procent en 1 procent, maar nergens in het eurogebied is deze afname zo laag.
"De slechte faillissementscijfers staan niet op zichzelf. Het valt me op dat cijfers over de Nederlandse economie steeds vaker slechter uitvallen. De Duitse malaise die maar blijft voortduren is daar zeker debet aan", zegt risicodirecteur Johan Geeroms van Allianz Trade.
Naast de situatie in Duitsland wijst Geeroms ook op een reeks andere negatieve factoren voor de Nederlandse economie, zoals de stijging van de loonkosten, afname van de arbeidsproductiviteit, dalende innovatiekracht en krapte op het elektriciteitsnet. Ook merkt hij op dat Nederland dit jaar op de wereldwijde concurrentielijst is gedaald van de vijfde naar de negende plaats. Nederland is daarmee de grootste daler in Europa.
Wereldwijd
Allianz Trade is ook somberder geworden over het wereldwijde bedrijvenlandschap en voorziet nu een stijging van het aantal faillissementen wereldwijd van 11 procent in 2024. Bij de vorige voorspelling in februari ging de kredietverzekeraar nog uit van een stijging met 9 procent, gevolgd door een stabilisatie in 2025. Nu wordt gerekend op een stijging met 2 procent in 2025 en zal het aantal faillissementen pas in 2026 stabiliseren.
Volgens Allianz Trade heeft het aantal grote faillissementen een nieuw recordniveau bereikt, met name in West-Europa. Dit vormt ook een bedreiging voor de werkgelegenheid, vooral in Europa en Noord-Amerika. Tegen 2025 zouden in deze regio's meer dan 1,6 miljoen banen kunnen verdwijnen, het hoogste niveau in tien jaar. Het meest kwetsbaar zijn de bouw, retail en dienstverlening.
De wereldwijde toename van faillissementen is volgens Geeroms deels te wijten aan de matige wereldwijde vraag en de aanhoudende geopolitieke onzekerheid. Ook is er volgens hem sprake van een inhaaleffect, aangezien bedrijven niet langer worden beschermd door de steunmaatregelen die tijdens de pandemie en de energiecrisis zijn genomen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse cementfabrikant Lafarge is door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan het financieren van terrorisme en het schenden van Europese sancties. Het bedrijf hield in het noorden van Syrië een fabriek draaiende tijdens de burgeroorlog. Volgens de rechtbank betaalde Lafarge daarvoor geld aan jihadistische groepen, waaronder IS.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil volgende week woensdag een serie maatregelen presenteren om de hoge energieprijzen tegen te gaan. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na overleg met alle Eurocommissarissen. De maatregelen worden donderdag besproken door de EU-leiders, die dan bij elkaar zijn voor een informeel overleg op Cyprus.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizen van bijna een half miljoen woningeigenaren hebben een hoog risico op funderingsproblemen of een mogelijke kwetsbare fundering. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De hoogste risico's spelen bij de bijna 220.000 huizen van meer dan 120.000 eigenaren. Hun funderingsproblemen moeten volgens de toezichthouder worden hersteld.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.
4 uur geledenSINGAPORE (ANP) - Ralph Hamers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Banking Circle Group, een in Singapore gevestigd financieel technologieplatform. Hij start op 20 april.
5 uur geleden