Nederland blijft slecht scoren met faillissementen, zegt Allianz
DEN BOSCH (ANP) - Nederland blijft ook in de komende jaren het slechtst scoren van de eurolanden op het gebied van faillissementen, waarschuwt Allianz Trade. De kredietverzekeraar heeft het percentage faillissementen voor dit jaar naar boven bijgesteld van 31 procent naar 35 procent. Voor 2025 en 2026 gaat Allianz wel uit van een daling van het aantal faillissementen in Nederland, van respectievelijk 2 procent en 1 procent, maar nergens in het eurogebied is deze afname zo laag.
"De slechte faillissementscijfers staan niet op zichzelf. Het valt me op dat cijfers over de Nederlandse economie steeds vaker slechter uitvallen. De Duitse malaise die maar blijft voortduren is daar zeker debet aan", zegt risicodirecteur Johan Geeroms van Allianz Trade.
Naast de situatie in Duitsland wijst Geeroms ook op een reeks andere negatieve factoren voor de Nederlandse economie, zoals de stijging van de loonkosten, afname van de arbeidsproductiviteit, dalende innovatiekracht en krapte op het elektriciteitsnet. Ook merkt hij op dat Nederland dit jaar op de wereldwijde concurrentielijst is gedaald van de vijfde naar de negende plaats. Nederland is daarmee de grootste daler in Europa.
Wereldwijd
Allianz Trade is ook somberder geworden over het wereldwijde bedrijvenlandschap en voorziet nu een stijging van het aantal faillissementen wereldwijd van 11 procent in 2024. Bij de vorige voorspelling in februari ging de kredietverzekeraar nog uit van een stijging met 9 procent, gevolgd door een stabilisatie in 2025. Nu wordt gerekend op een stijging met 2 procent in 2025 en zal het aantal faillissementen pas in 2026 stabiliseren.
Volgens Allianz Trade heeft het aantal grote faillissementen een nieuw recordniveau bereikt, met name in West-Europa. Dit vormt ook een bedreiging voor de werkgelegenheid, vooral in Europa en Noord-Amerika. Tegen 2025 zouden in deze regio's meer dan 1,6 miljoen banen kunnen verdwijnen, het hoogste niveau in tien jaar. Het meest kwetsbaar zijn de bouw, retail en dienstverlening.
De wereldwijde toename van faillissementen is volgens Geeroms deels te wijten aan de matige wereldwijde vraag en de aanhoudende geopolitieke onzekerheid. Ook is er volgens hem sprake van een inhaaleffect, aangezien bedrijven niet langer worden beschermd door de steunmaatregelen die tijdens de pandemie en de energiecrisis zijn genomen.
Meer uit Financieel
EMMEN (ANP) - Ruim vijfhonderd werknemers van de Nederlandse afdelingen van kunststoffabrikant Envalior leggen vanaf vrijdagmiddag 12.00 uur het werk neer voor onbepaalde tijd. Dat doen zij uit onvrede over het eindbod voor loonsverhoging van de werkgever. De werknemers van de fabrieken in Emmen en Geleen voerden deze en vorige week ook al actie voor een beter loonbod.
10 minuten geledenDAVOS (ANP) - De Verenigde Staten blijven zich inzetten voor de uitvoering van de handelsovereenkomst tussen de VS en de Europese Unie. Dat schrijft de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick in een bericht op X, na een ontmoeting met Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) in Davos.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De voedingsmiddelensector heeft de code rondom reclame gericht op kinderen aangescherpt. Daarmee wordt reclame voor ongezond voedsel verboden voor jongeren onder de 16 jaar. Brancheorganisatie FNLI presenteerde de nieuwe reclamecode donderdag aan staatssecretaris Judith Tielen van Jeugd, Preventie en Sport, maar waakhond Foodwatch is kritisch.
13 minuten geledenANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank heeft het rentetarief voor de vijfde maand op rij verlaagd. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de Turkse economie stimuleren. De rente werd verlaagd met 1 procentpunt en bedraagt nu 37 procent. Economen hadden gerekend op een grotere renteverlaging van 1,5 procentpunt.
1 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Groenlandse pensioenfonds overweegt zijn beleggingen in Amerikaanse aandelen te verkopen. Topman Søren Schock Petersen van SISA pension denkt dat het stoppen met de investeringen een symbolisch standpunt zou zijn tegen het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om het Arctische eiland in te lijven.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV maakt zich zorgen over de gevolgen voor spoorpersoneel als militair vervoer over het spoor voorrang krijgt. De vakbond zegt dat machinisten, conducteurs, verkeersleiders en planners het risico lopen mee te moeten werken aan militaire transporten. "Deze mensen tekenen niet automatisch voor reservist", aldus vakbondsbestuurder Henri Janssen.
2 uur geledenDAVOS (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz spreekt van "stappen in de juiste richting" nu de Amerikaanse president Donald Trump de voorgenomen importheffingen om Groenland heeft geschrapt. Merz verwelkomt de stap van Trump, zei hij op het World Economic Forum in Davos.
2 uur geleden