Nederland bij grootste kaas- en boterproducenten Europa
LUXEMBURG (ANP) - Nederland is de op drie na grootste kaasproducent van Europa. Op het gebied van boter moet Nederland in vier Europese landen zijn meerdere erkennen. Dat komt naar voren uit cijfers over de melkproducten van Europees statistiekbureau Eurostat over 2020.
Europese koeien waren vorig jaar goed voor de productie van 160,1 miljoen ton rauwe melk. Dat betekende een stijging op jaarbasis van 1,1 procent. Circa 150 miljoen ton koemelk werd gebruikt voor de verwerking van melkproducten en andere producten waar melk voor nodig is.
Zo waren zuivelfabrieken goed voor 1,6 miljoen ton magere melkpoeder, 2,3 miljoen ton boter, 7,7 miljoen ton aangezuurde melkproducten zoals yoghurt en 10,3 miljoen ton kaas. Melk voor consumptie was goed voor 24 miljoen ton en met wei als bijproduct van de kaasbereiding was 55,5 miljoen ton gemoeid. Wei wordt vaak als smaakmaker in voeding gebruikt, onder andere in veel lightproducten. Ook is wei een bestanddeel van veel babyvoeding.
Kaasranglijst
De zuivelfabrieken in Duitsland hadden het grootste aandeel in de EU-productie van verse en verwerkte zuivelproducten. Zo ging het om bijna een vijfde van de melk voor consumptie, 21 procent van de boter en bijna een kwart van de kaas en yoghurt en andere aangezuurde producten.
In de kaasranglijst moest Nederland behalve Duitsland ook Frankrijk en Italië voor zich dulden. Bij de boter was Duitsland ook de nummer 1, gevolgd door Frankrijk, Ierland en Polen. Bij de verzuurde melkproducten is Nederland de nummer 5, na Duitsland, Frankrijk, Spanje en Polen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
11 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.
14 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.
16 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Netflix verwacht zaterdag wereldwijd miljoenen kijkers te trekken met een grootschalige livestream rond de comeback van de populaire K-popgroep BTS. Het evenement, de eerste show van de groep in jaren, past in de strategie van het Amerikaanse bedrijf om sterker in te zetten op live-evenementen.
18 uur geledenCHICAGO (ANP/DPA/BELGA/RTR) - United Airlines schrapt veel vluchten die door de flinke stijging van de brandstofprijzen onrendabel zijn geworden. Op korte termijn wil de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn capaciteit met ongeveer 5 procent verminderen, heeft topman Scott Kirby aangekondigd.
18 uur geleden