Nederland bij grootste kaas- en boterproducenten Europa
LUXEMBURG (ANP) - Nederland is de op drie na grootste kaasproducent van Europa. Op het gebied van boter moet Nederland in vier Europese landen zijn meerdere erkennen. Dat komt naar voren uit cijfers over de melkproducten van Europees statistiekbureau Eurostat over 2020.
Europese koeien waren vorig jaar goed voor de productie van 160,1 miljoen ton rauwe melk. Dat betekende een stijging op jaarbasis van 1,1 procent. Circa 150 miljoen ton koemelk werd gebruikt voor de verwerking van melkproducten en andere producten waar melk voor nodig is.
Zo waren zuivelfabrieken goed voor 1,6 miljoen ton magere melkpoeder, 2,3 miljoen ton boter, 7,7 miljoen ton aangezuurde melkproducten zoals yoghurt en 10,3 miljoen ton kaas. Melk voor consumptie was goed voor 24 miljoen ton en met wei als bijproduct van de kaasbereiding was 55,5 miljoen ton gemoeid. Wei wordt vaak als smaakmaker in voeding gebruikt, onder andere in veel lightproducten. Ook is wei een bestanddeel van veel babyvoeding.
Kaasranglijst
De zuivelfabrieken in Duitsland hadden het grootste aandeel in de EU-productie van verse en verwerkte zuivelproducten. Zo ging het om bijna een vijfde van de melk voor consumptie, 21 procent van de boter en bijna een kwart van de kaas en yoghurt en andere aangezuurde producten.
In de kaasranglijst moest Nederland behalve Duitsland ook Frankrijk en Italiƫ voor zich dulden. Bij de boter was Duitsland ook de nummer 1, gevolgd door Frankrijk, Ierland en Polen. Bij de verzuurde melkproducten is Nederland de nummer 5, na Duitsland, Frankrijk, Spanje en Polen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De activiteit in de industrie van de eurozone is in januari voor de derde maand op rij gekrompen, meldt marktonderzoeker S&P Global. Ook de nieuwe orders van de fabrieken daalden voor de derde achtereenvolgende maand, zij het minder sterk dan in december.
23 minuten geledenBURBANK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney heeft een nieuwe topman in het vizier die de opvolger moet worden van Bob Iger. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Josh D'Amaro favoriet om de hoogste functie te gaan vervullen. Hij geeft leiding aan de pretparken van Disney. Volgende week wordt gestemd over de benoeming van een nieuwe bestuursvoorzitter van Disney.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML gingen maandag omlaag op de Amsterdamse beurs. De zorgen over de forse investeringen van bedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) en de hoge koerswaarderingen van AI-aandelen laaiden weer op. Zakenkrant The Wall Street Journal meldde afgelopen weekend dat de megadeal tussen AI-chipbedrijf Nvidia en OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, is vastgelopen. ASMI, Besi en ASML zakten rond de 3 procent.
2 uur geledenDE MEERN (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen heeft in januari een stevige daling laten zien vergeleken met de eerste maand van vorig jaar. Volgens het Hypotheken Data Netwerk (HDN) namen vooral de aanvragen voor de aankoop van een woning af. Dit waren er ruim een kwart minder dan een jaar terug.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het openbaar vervoer in de meeste Duitse steden wordt maandag ontregeld door een landelijke staking die vakbond Verdi heeft uitgeroepen. Met de actie wil Verdi meer druk zetten op werkgevers voor betere afspraken rond werk- en rusttijden en bonussen voor werken in weekenden en nachten.
2 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Snapchat heeft 415.000 accounts van gebruikers geblokkeerd in het kader van het Australische verbod op sociale media voor personen onder de 16 jaar, meldde het bedrijf maandag. Het socialemediabedrijf waarschuwde echter dat sommige jongeren mogelijk de leeftijdsverificatie omzeilen.
3 uur geledenZEIST (ANP) - Nederlandse industriebedrijven hebben in januari voor het eerst in acht maanden minder nieuwe orders binnengekregen. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van een maandelijkse peiling. De ondervraagde ondernemingen schreven de terugval vooral toe aan de zwakke binnenlandse vraag. Mede hierdoor heeft de bedrijvigheid in de Nederlandse industrie in januari amper groei laten zien.
3 uur geleden