Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederland bereidt plaatsing Patriot-raketten in Slowakije voor

Nederland bereidt plaatsing Patriot-raketten in Slowakije voor

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat samen met Duitsland de plaatsing van Patriot-raketten in Slowakije voorbereiden. Dat gebeurt op verzoek van de NAVO. Defensieminister Kajsa Ollongren zei na afloop van kabinetsoverleg over de oorlog in Oekraïne dat daarover een principebesluit is genomen.

De plaatsing van de luchtverdedigingswapens wordt nu logistiek voorbereid, waarbij de Duitsers "in the lead" zijn. Er gaan ongeveer 150 Nederlandse militairen mee, aldus de minister. Wanneer de plaatsing gebeurt, is nog niet duidelijk, maar volgens haar zo snel als mogelijk is. Eerst moet er nog een formeel besluit volgen.

De plaatsing van de Patriots is bedoeld om de oostflank van het NAVO-gebied militair te versterken. De NAVO is daar druk mee bezig vanwege de Russische dreiging.

Wapensysteem

Een Patriot-raket kan zeer snel op grote hoogte raketten, helikopters en vliegtuigen uitschakelen. Het wapensysteem kan 20 kilometer hoog en 60 kilometer ver komen. De Nederlandse strijdkrachten beschikken sinds 1987 over dit systeem. De afgelopen jaren is het gemoderniseerd. De luchtverdedigingseenheid werkt nauw samen met de Duitsers.

De Nederlandse Patriots werden in 1991 voor het eerst in het buitenland ingezet. Dat gebeurde tijdens de eerste Golfoorlog. Ze werden toen in Israël en Turkije gestationeerd. Tijdens de volgende Golfoorlog in 2003 waren de Patriots opnieuw actief in Turkije. Toen stonden ze in het oosten, in Diyarbakir en Batman.

De laatste keer dat de Patriots in het buitenland waren gestationeerd was van januari 2013 tot begin 2015. Toen stonden twee eenheden met in totaal ruim tweehonderd militairen bij Adana in het zuiden van Turkije opgesteld. Ze moesten het land beschermen tegen ballistische raketten uit Syrië. De Patriots hoefden toen nooit ingezet te worden.

Meer uit Binnenland

NCTV: cyberdreiging neemt snel toe door AI, actie nodig

DEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."

6 minuten geleden
Jetten vindt zijn aanwezigheid bij Rode Lijn-demo 'niet passend'

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.

7 minuten geleden
OM wil geen straf voor bestuurder Haagse tram die man overreed

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.

2 uur geleden
Weer bommelding op KLM-vlucht, toestel veilig geland op Schiphol

HAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.

2 uur geleden
Brussel: Nederland moet asielzoekers van EU-landen overnemen

BRUSSEL (ANP) - Nederland moet ook komend jaar asielzoekers van andere EU-landen overnemen. Nederland kan ervoor kiezen dit af te kopen of op een andere manier bij te dragen aan landen waar dit jaar bovengemiddeld veel asielzoekers aankwamen. Het gaat om Griekenland, Cyprus, Italië en Spanje.

3 uur geleden
Tientallen actievoerders op bouwplaats Microsoft-datacentrum

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben tientallen actievoerders de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg bezet. Dat ziet een verslaggever. Actievoerders klommen over het hek met meegenomen ladders en knipten een gat in het hek van de bouwplaats. De politie en ME zijn in groten getale aanwezig.

3 uur geleden
Actiegroep probeert bouwplaats Microsoft-datacentrum te bezetten

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben ongeveer honderd actievoerders vrijdagochtend geprobeerd op de bouwplaats van een groot Microsoft-datacentrum aan de Plimsollweg te komen. Dat ziet een verslaggever. De actiegroep 'Geef Tegengas', die het protest heeft georganiseerd, wil de bouw van het datacentrum stilleggen.

4 uur geleden