Nederland beperkt export sensitieve technologieën buiten EU
DEN HAAG (ANP) - Bedrijven die specifieke "hoogwaardige en sensitieve technologieën" buiten de Europese Unie (EU) willen exporteren, moeten vanaf vrijdag een exportvergunning hebben daarvoor. Dat schrijft minister Reinette Klever van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp in een brief aan de Tweede Kamer. Onder andere chipmachinemaker ASML valt onder de exportbeperkingen.
Volgens Klever heeft het kabinet de beperkingen vooral opgelegd vanuit "nationale veiligheidsoverwegingen". Als belangrijke technologie in de verkeerde handen valt, dan kan dat volgens de bewindsvrouw risico's met zich meebrengen voor de openbare veiligheid. "Bovendien kunnen deze maatregelen een gelijk speelveld behouden, gezien andere landen soortgelijke maatregelen hebben aangekondigd en geïmplementeerd", schrijft de minister die daarmee naar de exportrestricties van de Verenigde Staten wijst.
Hoewel ASML, net zoals praktisch alle chipbedrijven, juridisch gezien onder de maatregel valt, verandert er weinig. "Dit raakt de verkoop van onze chipmachines niet", laat een woordvoerder van ASML weten. Het bedrijf uit Veldhoven is al onderhevig aan eerdere exportcontroles.
Overigens zal maar "een gering aantal bedrijven onder deze maatregelen vallen", schrijft de minister. Naast chipmachines moeten bedrijven die bijvoorbeeld koelsystemen die extreem kunnen koelen en kwantumcomputers buiten de EU willen exporteren voortaan ook een vergunning aanvragen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Odido wil niet zeggen of bij de gestolen data gevoelige gegevens zijn gepubliceerd van slachtoffers van huiselijk geweld of stalking. RTL Nieuws meldde vrijdag in de gestolen gegevens gevoelige informatie te hebben gevonden van meerdere mensen die worden gestalkt of bedreigd.
26 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft 110 miljard dollar (93 miljard euro) opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT wordt nu gewaardeerd op 840 miljard dollar. OpenAI kan het geld goed gebruiken om te investeren in meer chips en datacenters.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Beleggers waren opgelucht dat de streamingdienst afziet van een verhoogd overnamebod op Warner Bros. Discovery. Het bestuur van Warner stelde dat het nieuwste overnamebod van concurrent Paramount Skydance "superieur" was aan het bestaande fusieakkoord met Netflix. De streamingdienst had het recht om het bod van Paramount te evenaren, maar besloot dat niet te doen. Het aandeel Netflix werd daarop 8,9 procent hoger gezet.
1 uur geledenBRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP) - Het is voor Frankrijk een "onaangename verrassing" dat de Europese Commissie vrijdag heeft besloten het Mercosur-handelsakkoord voorlopig al in werking te laten treden. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrente is in de laatste week van februari voor de zevende week op rij gedaald, meldt De Hypotheekshop. De versnelling die vorige week werd ingezet, hield daarmee onverminderd aan. Daardoor kwam het belangrijkste tarief van een hypotheek van tien jaar met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) uit op 3,7 procent. Dat is de laagste stand sinds begin december.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie noemt de ratificatie van het Mercosur-handelsverdrag door Argentinië en Uruguay "fantastisch nieuws". De definitieve goedkeuring door Brazilië en Paraguay verwacht de politica op korte termijn, zei ze vrijdag.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De vakbonden verwachten maandag niet lang om tafel te zitten met het nieuwe kabinet tijdens hun kennismakingsgesprek. "Ik hoop dat de koffie niet te heet is, want het wordt een kort gesprek", zei interim-voorzitter van FNV Dick Koerselman bij radioprogramma Sven op 1.
5 uur geleden