Nederland beperkt export sensitieve technologieën buiten EU
DEN HAAG (ANP) - Bedrijven die specifieke "hoogwaardige en sensitieve technologieën" buiten de Europese Unie (EU) willen exporteren, moeten vanaf vrijdag een exportvergunning hebben daarvoor. Dat schrijft minister Reinette Klever van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp in een brief aan de Tweede Kamer. Onder andere chipmachinemaker ASML valt onder de exportbeperkingen.
Volgens Klever heeft het kabinet de beperkingen vooral opgelegd vanuit "nationale veiligheidsoverwegingen". Als belangrijke technologie in de verkeerde handen valt, dan kan dat volgens de bewindsvrouw risico's met zich meebrengen voor de openbare veiligheid. "Bovendien kunnen deze maatregelen een gelijk speelveld behouden, gezien andere landen soortgelijke maatregelen hebben aangekondigd en geïmplementeerd", schrijft de minister die daarmee naar de exportrestricties van de Verenigde Staten wijst.
Hoewel ASML, net zoals praktisch alle chipbedrijven, juridisch gezien onder de maatregel valt, verandert er weinig. "Dit raakt de verkoop van onze chipmachines niet", laat een woordvoerder van ASML weten. Het bedrijf uit Veldhoven is al onderhevig aan eerdere exportcontroles.
Overigens zal maar "een gering aantal bedrijven onder deze maatregelen vallen", schrijft de minister. Naast chipmachines moeten bedrijven die bijvoorbeeld koelsystemen die extreem kunnen koelen en kwantumcomputers buiten de EU willen exporteren voortaan ook een vergunning aanvragen.
Meer uit Financieel
PHILIPSBURG (ANP) - Het eiland Sint Maarten heeft in de eerste zes maanden van dit jaar 1,56 miljoen toeristen geregistreerd. Het gaat om cruisetoeristen en vliegtuigpassagiers en betreft een stijging van 16,5 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Toen kwamen in het eerste halfjaar 1,34 miljoen toeristen naar het eiland.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag overwegend lager gesloten, waarbij vooral de technologieaandelen onder druk stonden. De sfeer werd vooral bepaald door zorgen onder beleggers over de oplopende spanningen in het Midden-Oosten.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Saudi-Arabië is van plan om 6 miljard euro te investeren in drie pretparken vlak bij Parijs. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron in een bericht op X. De Saudische entertainment- en investeringsgroep Qiddiya zal het project financieren.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran kampt met groeiende brandstoftekorten nu de Verenigde Staten het voor Teheran steeds moeilijker maken om brandstof uit het buitenland te halen. Volgens de staatskrant Hamshahri staan er in Teheran lange rijen bij tankstations uit angst voor prijsverhogingen. Veel automobilisten gaan al tanken, voordat de tank halfleeg is.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst gesloten. Beleggers namen winst op technologieaandelen in afwachting van belangrijke kwartaalcijfers van het Amerikaanse chipconcern Nvidia later deze week. Daarnaast zijn aandelenhandelaren in afwachting van een toespraak van Kevin Warsh, voorzitter van de Amerikaanse centrale bank op vrijdag.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De beveiligers op Schiphol houden dinsdag en woensdag hun eerste werkonderbrekingen uit onvrede over de hoge werkdruk, melden vakbonden FNV en CNV. Dinsdag gaat het om drie acties van een kwartier, om 10.00 uur, 14.00 uur en 19.00 uur. Woensdag zijn het er vijf van een kwartier: om 10.00 uur, 12.00 uur, 14.00 uur, 16.00 uur en 19.00 uur.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De webshop van de Bijenkorf is weer volledig beschikbaar na problemen door het datalek bij de logistieke partner CEVA Logistics eerder deze maand. Daardoor waren tijdelijk veel artikelen niet te bestellen. Daarvoor was de levertijd al flink opgelopen. Die staat inmiddels weer op twee tot vijf dagen, wat nog wel langer is dan de enkele dag van voor de problemen.
12 uur geleden