Nederland beperkt export sensitieve technologieën buiten EU
DEN HAAG (ANP) - Bedrijven die specifieke "hoogwaardige en sensitieve technologieën" buiten de Europese Unie (EU) willen exporteren, moeten vanaf vrijdag een exportvergunning hebben daarvoor. Dat schrijft minister Reinette Klever van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp in een brief aan de Tweede Kamer. Onder andere chipmachinemaker ASML valt onder de exportbeperkingen.
Volgens Klever heeft het kabinet de beperkingen vooral opgelegd vanuit "nationale veiligheidsoverwegingen". Als belangrijke technologie in de verkeerde handen valt, dan kan dat volgens de bewindsvrouw risico's met zich meebrengen voor de openbare veiligheid. "Bovendien kunnen deze maatregelen een gelijk speelveld behouden, gezien andere landen soortgelijke maatregelen hebben aangekondigd en geïmplementeerd", schrijft de minister die daarmee naar de exportrestricties van de Verenigde Staten wijst.
Hoewel ASML, net zoals praktisch alle chipbedrijven, juridisch gezien onder de maatregel valt, verandert er weinig. "Dit raakt de verkoop van onze chipmachines niet", laat een woordvoerder van ASML weten. Het bedrijf uit Veldhoven is al onderhevig aan eerdere exportcontroles.
Overigens zal maar "een gering aantal bedrijven onder deze maatregelen vallen", schrijft de minister. Naast chipmachines moeten bedrijven die bijvoorbeeld koelsystemen die extreem kunnen koelen en kwantumcomputers buiten de EU willen exporteren voortaan ook een vergunning aanvragen.
Meer uit Financieel
ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Boeing heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer verkeersvliegtuigen aan klanten afgeleverd dan een jaar eerder, waardoor de omzet is gestegen. Volgens de vliegtuigmaker ging het om 143 toestellen, tegen 130 die een jaar eerder aan klanten werden overgedragen.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt een dwangsom op aan Tata Steel. De staalfabrikant moet een specifieke soort staalslak voortaan als gevaarlijk classificeren, waarschuwt de inspectie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker vijf tankers die onderweg waren naar Rotterdam, hebben na de sluiting van de Straat van Hormuz hun koers verlegd naar Azië. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De schepen konden hun olie daar op dat moment voor hogere prijzen verkopen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.
1 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML is van plan met andere Europese technologiebedrijven te lobbyen voor een sterkere techsector in de Europese Unie. Volgens de top van de chipmachinemaker is het een "enorme rode vlag" dat slechts 1 procent van alle apparatuur die ASML verkoopt naar Europese klanten gaat.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie gaat de productie, export, import en voorraden van brandstoffen in de Europese Unie nauwer in de gaten houden. Daarvoor wordt een nieuw zogenoemd brandstofobservatorium opgericht. Dat maakte het dagelijks EU-bestuur woensdag bekend bij de presentatie van een reeks maatregelen om de impact van de Iranoorlog voor de energiemarkten in de regio te beperken.
3 uur geledenKAATSHEUVEL (ANP) - De Efteling heeft vorig jaar bijna 5 miljoen unieke bezoekers verwelkomd. Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder. Dat meldt de Efteling in het jaarverslag over 2025.
3 uur geleden