NCTV waarschuwt voor 'reële kans' terreuraanslag in Nederland
DEN HAAG (ANP) - Het risico op een terroristische aanslag in Nederland is toegenomen. De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) waarschuwt dat er een "reële kans" is op een aanslag. Daarom is het dreigingsniveau verhoogd van 3 (aanzienlijk) naar 4 (substantieel), het op een na hoogste niveau, schrijft hij in zijn jongste dreigingsbeeld.
Onder meer onder invloed van het opgelaaide conflict in het Midden-Oosten en koranverbrandingen in diverse landen is het aantal oproepen tot aanslagen door jihadistische organisaties toegenomen. Recente aanslagen in omringende landen laten volgens de NCTV zien dat aan deze oproepen ook gehoor wordt gegeven.
Het is voor het eerst in vier jaar dat het dreigingsniveau zo hoog is. De organisatie schrijft dat de afgelopen periode "extra veiligheidsmaatregelen" zijn genomen, maar doet hier verder geen mededelingen over.
Europese incidenten
In Frankrijk geldt al het hoogste dreigingsniveau sinds medio oktober, toen een docent werd doodgestoken op een school in Arras. Enkele dagen later werden twee Zweedse voetbalsupporters slachtoffer van een aanslag in Brussel. Vorige week nog stierf in Parijs een Duitse toerist door een steekpartij met terroristisch motief.
De NCTV wijst daarnaast op recente aanhoudingen in Duitsland waarmee volgens de autoriteiten daar aanslagen op kerstmarkten zijn voorkomen. Ook in Nederland zijn dit jaar mensen opgepakt die worden verdacht van het maken van concrete plannen om aanslagen te plegen.
Onderkennen en verijdelen
Deze arrestaties tonen volgens de NCTV aan dat jihadisten bereid zijn geweld te plegen en daar voorbereidingen voor treffen. Maar ze laten ook zien "dat de Europese inlichtingen- en veiligheidsdiensten terrorisme kunnen onderkennen en aanslagen kunnen verijdelen".
Naast de dreiging vanuit jihadistische hoek is volgens de NCTV "de dreiging vanuit het rechts-extremisme en anti-institutioneel extremisme onverminderd aanwezig". Bij beide groepen speelt de online wereld "een relatief grote rol als het gaat om verspreiding van propaganda, netwerkvorming en het opdoen van nieuwe contacten". Op internet zijn bovendien meer haatberichten gericht aan Joden en mensen in de lhbti-gemeenschap, merken de onderzoekers.
Geweldsfantasieën
Het valt de NCTV ook op dat met name jonge extremisten lang niet altijd vanuit een ideologie overgaan tot geweld. Een deel zoekt juist een geschikte ideologie bij "al bestaande geweldsfantasieën".
In december 2019 werd het dreigingsniveau in Nederland door de NCTV verlaagd van 4 naar 3.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Het is primair aan de bestuurders van tractoren om geen overtredingen te plegen, zoals op de snelweg rijden. Dat zegt een woordvoerder van de gemeente Den Bosch. "Doen zij dat wel, dan kunnen zij strafrechtelijk worden aangepakt."
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Snelweg A59 tussen Oss en Den Bosch is weer open, nadat de weg urenlang dicht is geweest door het dodelijke ongeval waardoor twee mensen vrijdag om het leven kwamen bij Heesch. Dat meldt Rijkswaterstaat.
3 uur geledenZOETERWOUDE (ANP) - Als de droge zomer voorbij is, moeten overheden en ondernemers lessen trekken uit hoe ze om moeten gaan met waterschaarste. Dat zegt premier Rob Jetten (D66) nadat hij op werkbezoek was geweest bij een dijkinspectie in Zoeterwoude.
3 uur geledenZIERIKZEE (ANP) - Het boerenprotest op het Zeeuwse eiland Schouwen-Duiveland is voorbij. De N59 tussen Zierikzee en Burgh-Haamstede is weer vrij van tractoren, transportwagens en andere voertuigen die in een stoet naar Burgh-Haamstede reden.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - In De Bilt is sinds 15.40 uur uur sprake van een officiële zeer hete augustusdag. Daar is 35,1 graden gemeten, waarmee de grens van 35 graden werd gepasseerd voor de notering van een zeer hete dag. Het is volgens Weeronline pas de derde officiële zeer hete dag ooit in augustus.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - In het UMC Utrecht is een datalek geweest in het boekingssysteem van het gastenverblijf. Dat lek deed zich voor op 2 augustus bij de leverancier van dat systeem. In acht tweepersoonskamers kunnen mensen verblijven van wie naasten in het ziekenhuis liggen. Volgens een woordvoerder zijn de gegevens gelekt van in totaal 5000 mensen die hadden geboekt. Het gaat niet om medische informatie, zegt de woordvoerder.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 32-jarige man uit Rotterdam die woensdag werd opgepakt voor het bekladden van meerdere gebouwen in Rotterdam en Utrecht, blijft veertien dagen in voorarrest. Dat heeft de rechter-commissaris van de rechtbank in Rotterdam vrijdag besloten, meldt het Openbaar Ministerie.
4 uur geleden