
NCTV waarschuwt: Rusland en China voeren cyberaanvallen op
DEN HAAG (ANP) - Rusland en China voeren hun cyberaanvallen op Nederland en zijn bondgenoten op, waarschuwt de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). Ze "intensiveren en verbreden" die aanvallen. China lijkt het niet meer bij spionage te willen houden, maar zich ook op te maken voor sabotage. Bovendien melden zich nieuwe landen aan het cyberfront.
Aanvallende landen als Rusland en China gebruiken een steeds breder arsenaal aan cyberwapens, constateert NCTV Pieter-Jaap Aalbersberg in zijn jaarlijkse doorlichting van de digitale veiligheid van Nederland. Bovendien nemen ze volgens dit zogeheten Cybersecuritybeeld vaker bedrijven en hacktivisten in de arm.
"Het tempo en de complexiteit van statelijke cybercampagnes wordt opgevoerd", zegt Aalbersberg. Hij ziet de inzet van "meerdere cyberaanvallen in combinatie met elkaar", of samen met andersoortige aanvallen (zoals misleidingscampagnes). Wie zich daartegen wil verweren, moet "kijken naar de samenhang van deze cyberaanvallen en de bredere dreiging die uitgaat van de optelsom van deze risico's".
Toenemende dreiging China
Rusland probeert met een groeiend aantal cyberoperaties waarschijnlijk de cruciale infrastructuur van Europese en NAVO-landen binnen te dringen, denkt de NCTV. Eenmaal daar genesteld, kan Rusland die infrastructuur saboteren wanneer het Kremlin dat uitkomt. Ook gluren ze mee naar geheime informatie over bijvoorbeeld de hulp aan Oekraïne.
China wijdde zich tot dusver vooral aan spionage, maar maakt ook aanstalten voor sabotage, denkt Aalbersberg. Hij wijst op aanvallen vorig jaar op militaire infrastructuur in de Verenigde Staten. Europa kreeg daarmee nog niet te maken, maar de snelle groei "maakt het Chinese cybersabotageprogramma de komende jaren in potentie een dreiging voor Nederland".
Turkije
Nederland moet ook bedacht zijn op nieuwe "cybermachten" als Turkije. Die keren zich ook nog niet tegen Nederland, maar wel tegen tegenstanders in ballingschap.
Achter twee grote storingen deze zomer zat geen vijandig land. Een verkeerde update door een computerbedrijf in de populaire CrowdStrike-software en een fout in een cruciaal overheidsnetwerk verlamden overheidsdiensten. Nederland moet zich niet te afhankelijk maken van een of enkele aanbieders, stelt de NCTV.
Kwantumcomputer aanstaande
Ook de komst van de kwantumcomputer en van andere nieuwe technologie verontrust Aalbersberg. Een kwantumcomputer zou bijvoorbeeld computerbeveiliging simpel kunnen kraken. Ook heeft hij zorgen over het tekort aan cyberveiligheidsexperts in Nederland.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Potjes met ansjovisfilets van het merk Fish Tales bevatten mogelijk glasdeeltjes. De fabrikant roept de potjes met filets in olijfolie daarom terug.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het landelijke meldpunt Discriminatie.nl heeft inmiddels ruim 9000 meldingen gekregen over een post van PVV-leider Geert Wilders van eerder deze week, zegt een woordvoerster. Dat is het hoogste aantal meldingen over één incident sinds de lancering van het landelijke meldpunt begin 2024.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twee mannen zijn aangehouden omdat ze schrijfster en columnist Lale Gül zouden hebben bedreigd. "Ik ben verheugd dat deze mensen - die op dagelijkse basis mijn vrijheid beperken en mijn leven heel ingewikkeld maken en verzuren - hun verdiende loon krijgen. Politie, bedankt", schrijft Gül op X.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Organisatoren van introductieweken voor studenten nemen maatregelen bij hoge temperaturen. Komende week kan het op veel plekken tropisch warm worden, voorspelt Weeronline. Onder meer in Utrecht en Leiden beginnen maandag de introductieweken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp van Buitenlandse Zaken noemt het "een verkeerde stap" dat Israël Gaza-Stad wil bezetten. In een interview met het Nederlands Dagblad zegt de NSC-minister dat hij geen nieuwe sancties wil instellen na het besluit van de regering van premier Benjamin Netanyahu.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Follow the Money, Omroep Gelderland en NRC stappen naar de rechter om demissionair minister Femke Wiersma (Landbouw) te dwingen uitstootgegevens van landbouwbedrijven te openbaren. Ze spannen een kort geding aan tegen de minister, omdat die geen gehoor geeft aan een eerdere uitspraak van de rechtbank in Zwolle om de gegevens te openbaren. Volgens de betrokken media is Wiersma, tegen het advies van haar ambtenaren in, in beroep gegaan tegen die uitspraak.
7 uur geledenPIETERBUREN (ANP) - De veiling van tegeltjes uit de bassins in de voormalige zeehondenopvang in Pieterburen heeft ruim 10.000 euro opgebracht. Het geld is bestemd voor het zeehondenziekenhuis in de nieuwe opvang in Lauwersoog.
7 uur geleden