Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NCTV noemt tempo waarin jongeren online radicaliseren 'zorgelijk'

NCTV noemt tempo waarin jongeren online radicaliseren 'zorgelijk'

DEN HAAG (ANP) - Het risico op een terroristische aanslag blijft "reëel". Dat meldt de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in zijn jongste dreigingsbeeld. Met name de snelheid waarmee jongeren online radicaliseren, zowel in rechts-extremistische als jihadistische hoek, noemt de NCTV "zorgelijk". Het dreigingsniveau blijft 4 (substantieel), het op een na hoogste niveau.

In Nederland zijn waarschijnlijk enkele honderden jongeren, sommigen niet ouder dan 14 jaar, actief in bijvoorbeeld extreemrechtse of radicaal-islamitische chatgroepen. De NCTV ziet een "reële kans" dat jongeren die in zo'n omgeving actief zijn, "de daad bij het woord voegen en een geweldsdaad plegen".

Er zijn afgelopen jaar al jongeren opgepakt voor het plannen en voorbereiden van aanslagen. Bij de politie en het Openbaar Ministerie zijn tientallen kinderen en jongeren tussen de 12 en 20 jaar in beeld die onder meer terroristische propaganda zouden verspreiden.

Actiebereidheid

Net als in de vorige dreigingsbeelden dicht de NCTV de oorlog in Gaza een belangrijke aanjagende rol toe voor de jihadistische dreiging in Europa. Groepen als ISIS en al-Qaeda gebruiken het conflict in hun propaganda en proberen hun aanhangers aan te zetten tot aanslagen in het Westen. Jongeren die zich online bewegen in jihadistische kringen, komen volgens de NCTV "relatief eenvoudig" in aanraking met dergelijke groepen.

Ook de actiebereidheid van nieuwe groepen rechts-extremisten is volgens de NCTV toegenomen. Deze beweging "ondermijnt met haar boodschap van witte superioriteit en haat jegens minderheden de democratische rechtsorde". Sommige aanhangers deinzen bovendien niet terug voor "racistisch gemotiveerd geweld".

Soevereinen

Ook van zelfverklaarde soevereinen, mensen die zich radicaal hebben afgekeerd van de samenleving en de democratische rechtsorde, gaat nog steeds een geweldsdreiging uit. Voor het eerst worden acht soevereinen vervolgd, die worden verdacht van deelname aan een terroristische organisatie. Drie van hen zouden uit zijn geweest op "een gewelddadige confrontatie" met lokale gezagsdragers.

Daarnaast ziet de NCTV een toenemende dreiging vanuit personen die na een eerdere veroordeling voor terrorisme weer vrijkomen. Ook in Nederland komen volgend jaar mensen vrij met "een hoger dreigingsprofiel" dan eerder vrijgelaten veroordeelden.

Het dreigingsniveau werd in december 2023 verhoogd van 3 naar 4. Het dreigingsbeeld wordt gebruikt door veiligheidsorganisaties om eventueel aanvullende maatregelen te nemen.

Meer uit Binnenland

Lichaam aan boord van cruiseschip Hondius in Nederland gecremeerd

ROTTERDAM (ANP) - Het lichaam van een aan het hantavirus overleden Duitse vrouw aan boord van de Hondius wordt in Nederland gecremeerd. Dat zei Yvonne van Duijnhoven, directeur van de GGD Rotterdam-Rijnmond, bij de aankomst van het cruiseschip in de haven van Rotterdam.

21 minuten geleden
Schoonmaak Hondius begint dinsdag en duurt tot en met vrijdag

ROTTERDAM (ANP) - De schoonmaak van het Nederlandse cruiseschip Hondius begint dinsdag en duurt naar verwachting tot en met vrijdag. Dat zei Yvonne van Duijnhoven, directeur van GGD Rotterdam-Rijnmond. De klus wordt geklaard door EWS Group, een gespecialiseerd schoonmaakbedrijf.

53 minuten geleden
Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug wordt twee keer zo groot

UTRECHT (ANP) - Het Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug wordt twee keer zo groot. Minister Jaimi van Essen (Natuur, D66) heeft besloten om na het zuidelijke deel ook het noorden van het gebied de officiële status van Nationaal Park te geven.

54 minuten geleden
RvS: Politieke partijen uitsluiten van verkiezingen gaat te ver

DEN HAAG (ANP) - Politieke partijen zonder leden uitsluiten van deelname aan verkiezingen gaat te ver, zegt de Raad van State. De belangrijkste overheidsadviseur vraagt D66 en GroenLinks-PvdA die regel in het voorstel voor de wet politieke partijen, eventueel weg te laten. Tweede Kamerleden Joost Sneller en Mikal Tseggai van die respectievelijke partijen moeten bovendien hun wetswijziging op een aantal punten beter uitleggen.

1 uur geleden
Cruiseschip Hondius meert aan in haven Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius is aangemeerd in de haven van Rotterdam. Het door het hantavirus getroffen schip meerde rond 10.30 uur aan bij de Calandsteiger nummer 7. Daar gaan de bemanning en een arts en verpleegkundige aan wal.

1 uur geleden
Nederlands cruiseschip Hondius komt aan bij Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius vaart de haven van Rotterdam binnen. Het schip kwam tegen 10.00 uur aan en moet nog een klein half uur varen naar de aanlegplek aan de Calandsteiger nummer 7, meldt het Havenbedrijf.

2 uur geleden
Havenmeester: Hondius komt rond 10.00 uur aan in haven Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius komt naar verwachting rond 10.00 uur aan in de haven van Rotterdam. Dat zei havenmeester René de Vries vanaf een persboot. Vanaf daar duurt het nog ongeveer twintig minuten naar de afmeerplek.

2 uur geleden