Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NCTV noemt tempo waarin jongeren online radicaliseren 'zorgelijk'

NCTV noemt tempo waarin jongeren online radicaliseren 'zorgelijk'

DEN HAAG (ANP) - Het risico op een terroristische aanslag blijft "reëel". Dat meldt de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in zijn jongste dreigingsbeeld. Met name de snelheid waarmee jongeren online radicaliseren, zowel in rechts-extremistische als jihadistische hoek, noemt de NCTV "zorgelijk". Het dreigingsniveau blijft 4 (substantieel), het op een na hoogste niveau.

In Nederland zijn waarschijnlijk enkele honderden jongeren, sommigen niet ouder dan 14 jaar, actief in bijvoorbeeld extreemrechtse of radicaal-islamitische chatgroepen. De NCTV ziet een "reële kans" dat jongeren die in zo'n omgeving actief zijn, "de daad bij het woord voegen en een geweldsdaad plegen".

Er zijn afgelopen jaar al jongeren opgepakt voor het plannen en voorbereiden van aanslagen. Bij de politie en het Openbaar Ministerie zijn tientallen kinderen en jongeren tussen de 12 en 20 jaar in beeld die onder meer terroristische propaganda zouden verspreiden.

Actiebereidheid

Net als in de vorige dreigingsbeelden dicht de NCTV de oorlog in Gaza een belangrijke aanjagende rol toe voor de jihadistische dreiging in Europa. Groepen als ISIS en al-Qaeda gebruiken het conflict in hun propaganda en proberen hun aanhangers aan te zetten tot aanslagen in het Westen. Jongeren die zich online bewegen in jihadistische kringen, komen volgens de NCTV "relatief eenvoudig" in aanraking met dergelijke groepen.

Ook de actiebereidheid van nieuwe groepen rechts-extremisten is volgens de NCTV toegenomen. Deze beweging "ondermijnt met haar boodschap van witte superioriteit en haat jegens minderheden de democratische rechtsorde". Sommige aanhangers deinzen bovendien niet terug voor "racistisch gemotiveerd geweld".

Soevereinen

Ook van zelfverklaarde soevereinen, mensen die zich radicaal hebben afgekeerd van de samenleving en de democratische rechtsorde, gaat nog steeds een geweldsdreiging uit. Voor het eerst worden acht soevereinen vervolgd, die worden verdacht van deelname aan een terroristische organisatie. Drie van hen zouden uit zijn geweest op "een gewelddadige confrontatie" met lokale gezagsdragers.

Daarnaast ziet de NCTV een toenemende dreiging vanuit personen die na een eerdere veroordeling voor terrorisme weer vrijkomen. Ook in Nederland komen volgend jaar mensen vrij met "een hoger dreigingsprofiel" dan eerder vrijgelaten veroordeelden.

Het dreigingsniveau werd in december 2023 verhoogd van 3 naar 4. Het dreigingsbeeld wordt gebruikt door veiligheidsorganisaties om eventueel aanvullende maatregelen te nemen.

Meer uit Binnenland

Van Weel bezorgd over hulp Gaza, contact met Israëlische minister

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakt zich zorgen over de dreigende vergunningsstop van hulporganisaties die onder andere actief zijn in Gaza. Daarover heeft de demissionaire bewindsman woensdag contact gehad met zijn Israëlische evenknie Gideon Saar, meldt een ministeriewoordvoerder.

1 uur geleden
Ook code geel in Limburg vanwege gladheid

DE BILT (ANP) - Ook in Limburg is code geel afgegeven voor mogelijke gladheid. Het KNMI had eerder de waarschuwingscode afgegeven voor Noord-Brabant en Zeeland. Voor de laatstgenoemde provincie is de waarschuwing niet meer van kracht.

1 uur geleden
Brand in historisch pand in binnenstad Dordrecht

DORDRECHT (ANP) - In de binnenstad van Dordrecht heeft woensdagavond brand gewoed in een historische woning, meldt de Veiligheidsregio Zuid-Holland Zuid. De eerste meldingen van de brand kwamen iets na 20.00 uur bij de brandweer binnen. Een klein uur later is het vuur onder controle, laat een woordvoerder van de veiligheidsregio weten. De brandweer is nog wel bezig met controles.

2 uur geleden
Recordaantal oudejaarsloten verkocht: ruim 7,9 miljoen

RIJSWIJK (ANP) - Voor de zogeheten Oudejaarstrekking van de Staatsloterij zijn dit jaar ruim 7,9 miljoen loten verkocht. Dat is een recordaantal, meldt de organisatie.

3 uur geleden
Dode en vier mensen naar ziekenhuis door ongeval in Gronings dorp

ZEVENHUIZEN (ANP) - In het Groningse Zevenhuizen is een persoon om het leven gekomen door een verkeersongeval. Vier mensen zijn voor controle naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie.

3 uur geleden
Rijkswaterstaat waarschuwt voor gladheid in nieuwjaarsnacht

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat adviseert weggebruikers woensdagavond en -nacht extra alert te zijn op gladheid. Vooral in het zuiden en oosten van het land kunnen natte weggedeelten bevriezen. Maar ook elders kan het plaatselijk glad zijn, vooral op bruggen, viaducten en stille wegen.

6 uur geleden
Schoof onder de indruk van de werkzaamheden van de brandweer

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof is onder de indruk van het werk dat brandweerlieden doen tijdens oud en nieuw. Hij bezocht woensdag het brandweerkorps van Haaglanden als steunbetuiging aan de brandweermensen.

6 uur geleden