NCTV noemt tempo waarin jongeren online radicaliseren 'zorgelijk'
DEN HAAG (ANP) - Het risico op een terroristische aanslag blijft "reëel". Dat meldt de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in zijn jongste dreigingsbeeld. Met name de snelheid waarmee jongeren online radicaliseren, zowel in rechts-extremistische als jihadistische hoek, noemt de NCTV "zorgelijk". Het dreigingsniveau blijft 4 (substantieel), het op een na hoogste niveau.
In Nederland zijn waarschijnlijk enkele honderden jongeren, sommigen niet ouder dan 14 jaar, actief in bijvoorbeeld extreemrechtse of radicaal-islamitische chatgroepen. De NCTV ziet een "reële kans" dat jongeren die in zo'n omgeving actief zijn, "de daad bij het woord voegen en een geweldsdaad plegen".
Er zijn afgelopen jaar al jongeren opgepakt voor het plannen en voorbereiden van aanslagen. Bij de politie en het Openbaar Ministerie zijn tientallen kinderen en jongeren tussen de 12 en 20 jaar in beeld die onder meer terroristische propaganda zouden verspreiden.
Actiebereidheid
Net als in de vorige dreigingsbeelden dicht de NCTV de oorlog in Gaza een belangrijke aanjagende rol toe voor de jihadistische dreiging in Europa. Groepen als ISIS en al-Qaeda gebruiken het conflict in hun propaganda en proberen hun aanhangers aan te zetten tot aanslagen in het Westen. Jongeren die zich online bewegen in jihadistische kringen, komen volgens de NCTV "relatief eenvoudig" in aanraking met dergelijke groepen.
Ook de actiebereidheid van nieuwe groepen rechts-extremisten is volgens de NCTV toegenomen. Deze beweging "ondermijnt met haar boodschap van witte superioriteit en haat jegens minderheden de democratische rechtsorde". Sommige aanhangers deinzen bovendien niet terug voor "racistisch gemotiveerd geweld".
Soevereinen
Ook van zelfverklaarde soevereinen, mensen die zich radicaal hebben afgekeerd van de samenleving en de democratische rechtsorde, gaat nog steeds een geweldsdreiging uit. Voor het eerst worden acht soevereinen vervolgd, die worden verdacht van deelname aan een terroristische organisatie. Drie van hen zouden uit zijn geweest op "een gewelddadige confrontatie" met lokale gezagsdragers.
Daarnaast ziet de NCTV een toenemende dreiging vanuit personen die na een eerdere veroordeling voor terrorisme weer vrijkomen. Ook in Nederland komen volgend jaar mensen vrij met "een hoger dreigingsprofiel" dan eerder vrijgelaten veroordeelden.
Het dreigingsniveau werd in december 2023 verhoogd van 3 naar 4. Het dreigingsbeeld wordt gebruikt door veiligheidsorganisaties om eventueel aanvullende maatregelen te nemen.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De Stichting Gilles de la Tourette, die zich in Nederland inzet om de aandoening meer bekendheid te geven, lanceert eind maart een campagne rond de Nederlandse release van de Britse tragikomedie I Swear. De film, een van de winnaars bij de BAFTA's, gaat over het leven van Tourette-activist John Davidson. Davidson was zondag aanwezig bij de BAFTA-ceremonie en veroorzaakte opschudding toen hij door zijn vocale tics het n-woord riep.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna 70 gemeenten in alle 25 veiligheidsregio's is een proef met noodsteunpunten begonnen. Dat maakte de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) dinsdagavond bekend.
4 uur geledenBLESKENSGRAAF (ANP) - De ME heeft in de Zuid-Hollandse plaats Bleskensgraaf ingegrepen bij een demonstratie tegen een asielzoekerscentrum. Het protest liep uit de hand. Demonstranten gooiden glas en stenen naar agenten en staken zwaar vuurwerk af. Een politiewoordvoerder meldt dat niemand is aangehouden en niemand gewond raakte.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een haastige stemming in de Eerste Kamer zijn op de valreep "grote uitvoeringsproblemen" voorkomen die de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voorzag. De organisatie die asielaanvragen verwerkt, registreert daarvoor biometrische gegevens zoals vingerafdrukken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 61-jarige man uit Hillegom is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot het betalen van 302.000 euro aan de Nederlandse staat. Pieter K. heeft mensen opgelicht en het geld dat hij inzamelde aan privé-uitgaven besteed.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Iraanse ambassadeur moest dinsdagmiddag naar het ministerie van Buitenlandse Zaken om zich te verantwoorden voor een Nederlandse diplomatieke zending die door Iran in beslag is genomen. Het is nog niet bekend of de zending inmiddels is vrijgegeven. Het ministerie spreekt van een "diplomatiek incident" en noemt het "onacceptabel".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe namen dat de komende gemeenteraadsverkiezingen op het stembiljet staat, is iets gedaald vergeleken met 2022. Dat blijkt uit een analyse van de definitieve kandidatenlijsten van de Kiesraad door het ANP. Van in totaal 61.549 mensen was 59,1 procent (36.357 kandidaten) vier jaar geleden niet verkiesbaar.
13 uur geleden