Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NCTV na enquête: extreem gedachtegoed is meer genormaliseerd

NCTV na enquête: extreem gedachtegoed is meer genormaliseerd

DEN HAAG (ANP) - Er is een "zekere mate van normalisering" van "extremistisch gedachtegoed", ziet de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) na een enquête uitgevoerd door het Kieskompas en het ANP. Uit die enquête bleek dat 15 procent van de ondervraagden gelooft in de omvolkingstheorie.

De NCTV waarschuwde eerder al dat rechts-extremisten de theorie - die stelt dat een kwaadaardige macht migranten binnenlaat om zo de bevolking van een land te veranderen - van het internet naar het algemene publieke debat kunnen verplaatsen. "De enquête suggereert dat ze hierin slagen."

Toch plaatst de coördinator de kanttekening dat niet alle respondenten die geloven in de theorie zelf xenofoob of racistisch zijn. "Mensen kunnen middels de vraag ook uiting geven aan bijvoorbeeld hun zorgen over de veranderende bevolkingssamenstelling." Ook kan de NCTV niet beoordelen of het aanhangen van de theorie is toegenomen: "Daarvoor ontbreekt een nulmeting."

Breivik

Wel benadrukt de NCTV dat theorie tot geweld kan leiden. Terroristen zoals Anders Breivik, die in 2011 bijna zeventig mensen doodde op het Noorse eiland Utøya, gebruikten de theorie om hun acties te rechtvaardigen.

Uit de enquête van het Kieskompas en het ANP blijkt dat de theorie vooral leeft onder aanhangers van rechts-populistische partijen. De discussie over de term laaide onlangs op, nadat bleek dat de beoogd PVV-ministers Marjolein Faber (Asiel en Migratie) en Reinette Klever (Buitenlandse Handel) de theorie aanhingen. Faber nam later afstand van de term, maar sprak nog wel van een "zorgelijke demografische ontwikkeling", iets waar Klever zich bij aansloot. Hoe dat verschilt van de omvolkingstheorie, wilde Faber niet zeggen.

Meer uit Binnenland

Asbest gevonden in woonwijk in Soesterberg

SOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.

2 uur geleden
PvdA'er Heinhuis: bruine kroeg is officieel immaterieel erfgoed

AMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.

5 uur geleden
Lokale partijen willen meer steun van het kabinet voor veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.

7 uur geleden
Telegraaf verwijdert passage uit stuk na onderzoek Bellingcat

AMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.

7 uur geleden
Politie doorzoekt woningen verdachten explosie synagoge Rotterdam

TILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.

8 uur geleden
Regels voor bouwen moeten simpeler, klinkt in verkiezingsdebat

DEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.

8 uur geleden
Koning Willem-Alexander belt met staatshoofden in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.

9 uur geleden